Kurtek jeszcze nie warto chować głęboko do szaf. Zima jeszcze wróci

Choć w nadchodzący weekend czeka nas epizod z prawdziwą wiosną, zwłaszcza w niedzielę, kiedy na południu zobaczymy nawet blisko 20 stopni powyżej zera, zima ze śniegiem i mrozem nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Fala ciepła, która dopiero przed nami, zostanie spowodowana wzmocnieniem cyrkulacji strefowej, która przyczyniła się m.in. do wyjątkowo ciepłego stycznia w naszym kraju. Choć spodziewamy się wysokich temperatur, słoneczna aura potrwa krótko, bo już w poniedziałek zacznie mocno padać i jednocześnie ochłodzi. Ale najgorsze najprawdopodobniej dopiero nadejdzie.

Modele numeryczne coraz śmielej pokazują powstawanie potężnego wyżu nad Skandynawią w drugiej połowie drugiej dekady marca. To oznacza, że zimne powietrze z północy ma szansę znów przebić się znad Rosji najpierw nad Rosję, a jeśli wyż będzie naprawdę duży i poradzi sobie z niżami atlantyckimi, blokując je, wtedy temperatury ostro spadną i u nas. Szansa na zimno zwiększa się praktycznie z każdą kolejną aktualizacją modeli, więc atak zimy staje się coraz bardziej prawdopodobny? Ale czy będzie tak mroźno, jak jeszcze przed tygodniem?

Oczywiście w marcu słońce jest już wysoko na niebie, ogrzewa lądy bardziej niż w lutym. Zatem nawet przy podobnej adwekcji z północnego-wschodu dwucyfrowych mrozów w ciągu dnia już nie musimy się obawiać. Póki co najnowsze wyliczenia wskazują na maksymalne wartości w trzeciej dekadzie marca na poziomie najczęściej od około 0-2 stopni na północy do 4-6 stopni na zachodzie i południu. Jak na tę porę roku będzie zimno, zważywszy, że noce i poranki przyniosą ujemne wartości na termometrach na obszarze całej Polski. Niewiele będzie takich dni, kiedy w większości kraju będzie ponad 5 stopni.

Wraz z ochłodzeniem tym razem najprawdopodobniej wejdą większe opady śniegu do całego naszego kraju, jest zatem duża szansa, że astronomiczną wiosnę zgodnie z wcześniejszymi prognozami przywitamy w dość nietypowej scenerii. Niewykluczone, że również przed świętami Wielkanocnymi, w Wielkim Tygodniu, popada deszcz ze śniegiem oraz śnieg.

Zatem nie warto mimo nadchodzących ciepłych dni chować kurtek i ciepłych czapek do szaf, bo niebawem mogą okazać się znów bardzo potrzebne. Dlatego warto skorzystać z powiewu wiosny, np. na długie spacery, podziwiając, jak przyroda budzi się do życia.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Reklamy

11 myśli na temat “Kurtek jeszcze nie warto chować głęboko do szaf. Zima jeszcze wróci

   1. I znowu zjebanr prognozy zaginacie rzeczywistosc. Ten blog powinien się nazywać Fantastyka pogodowa.

    Polubienie

 1. Spodziewałem się tego że wiosna szybko nie przyjdzie. Mam nadzieję że po świętach wielkanocnych zrobi się na dobre ciepło

  Polubienie

 2. Ciekawie się zapowiada bo patrze na model to wyż Skandynawsko-Rosyjski ma się mieć bardzo dobrze za tydzień i chyba ten wyż będzie długo trzymać.

  Polubienie

 3. Marzena- najlepszy w Polsce potral pogodowy- jak by nie było- Twoje prognozy sprawdzają się w ponad 95% Zawsze jak sprawdzam prognoze to tylko u Ciebie. Reszta stacji typu tefajen to dno totalne.
  Marzena- kim jestes? Wielu się zastanawia- jak ja- pokaz nam się. Pozdro dla super zajebistej pogodynki Marzeny

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s