Prognoza 16-dniowa: wiosna będzie nieśmiało próbowała zagościć, ale zima wciąż postarszy

Za pasem już kwiecień i chyba każdy z nas nie może doczekać się wiosny, ale ta nie chce na razie nadejść. Wszystko wskazuje na to, że na razie o pięknej słonecznej, a przede wszystkim ciepłej wiośnie możemy zapomnieć – przynajmniej do Wielkanocy, potem ma się zrobić lepiej, choć zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
Do świąt chłodno, a okresami wręcz zimowo
Do świąt utrzyma się w Polsce podział pogodowy na zdecydowanie chłodniejszą, okresami bardziej zimową północ, gdzie zwłaszcza na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz na północy Mazowsza w czwartek będzie ledwie około zera i śnieżnie oraz cieplejsze południe, gdzie ma być w najbliższych dniach średnio od 8 do 11 stopni, tylko wtorek będzie chłodniejszy z temperaturami ok. 5-7 stopni i deszcz ze śniegiem oraz krupa śnieżna. Święta Wielkanocne zapowiadają się fatalne; już w Wielką Sobotę od południa wkroczy niż z ulewnym deszczem, który w niedzielę na zachodzie i północnym zachodzie zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem oraz śnieg, a temperatura nie przekroczy tam 1-2 stopni. Na wschodzie i południu będzie nieco cieplej, choć i tam w Wielkanocny Poniedziałek zrobi się zimniej, do około 5 stopni lub niżej.
Po świętach ocieplenie
Dopiero po Wielkanocy czeka nas większe, ale krótkie ocieplenie, kiedy przejściowo w okolicach 5 kwietnia wszędzie będzie ponad 10 stopni, a na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu pojawi się wzrost wartości na termometrach do 18-21 stopni. Tej wiosennej pogodzie towarzyszyć będzie również pogodne niebo, z dużą ilością słońca. Nawet nocami zapomnimy o przymrozkach, więc wegetacja ruszy pełną parą.
Jednak to nie będzie jeszcze nadejście prawdziwej wiosny, bo po 5 kwietnia znów czeka nas większe ochłodzenie, temperatura spadnie poniżej 10 stopni i spadnie deszcz. Na razie nie wiadomo, czy ochłodzi się bardziej i na tyle, by pojawił się śnieg. Jednakże obawiamy się, że jeszcze w drugiej dekadzie kwietnia spłynie do Polski arktyczne powietrze i będziemy musieli założyć czapki i kurtki.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Reklamy

2 myśli na temat “Prognoza 16-dniowa: wiosna będzie nieśmiało próbowała zagościć, ale zima wciąż postarszy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s