Prognoza pogody na piątek: w ciągu dnia burzowo, ale nawet 27 stopni

W ciągu ostatnich dwóch dni odpoczęliśmy od burz, ale mieliśmy stosunkowo zróżnicowane temperatury – gdy na północy było zimno, lokalnie na wybrzeżu w najcieplejszym momencie dnia tylko 7-9 stopni, to na południu słupki rtęci pokazały 27 stopni. W piątek niestety wracają deszcze, wyładowania atmosferyczne, grad, które będą przemieszczać się z północy na południe. Dobra informacja jest taka, że wszędzie będzie ciepło, nawet nad morzem.
Sytuacja baryczna
Wyż skandynawski, dzięki któremu w czwartek nigdzie nie padało i nie brakowało słońca, zaczyna słabnąć i wpuszcza chłodny front atmosferyczny związany z niżem z centrum nad Niemcami. Pod wpływem wyżu będzie dziś rejon Zatoki Gdańskiej, Warmia oraz północna i wschodnia część Mazowsza. Niże psują pogodę w dalszym ciągu na Półwyspie Iberyjskim oraz na Wyspach Brytyjskich. Taki rozkład ciśnienia sprawia, że z południowego-wschodu płynie bardzo ciepłe powietrze polarnomorskie, za – nieco chłodniejsze z zachodu.
Burzowo po południu
W pierwszej części dnia jeszcze nigdzie nie spodziewamy się burz, jednak na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Śląsku i w Małopolsce chmur będzie stopniowo przybywać. Niewykluczone, że około 08:00-09:00 pierwszy deszcz pojawi się nad Sudetami, Beskidem Śląskim, Ziemią Lubuską oraz Podhalem. Około południa, w związku ze wzrostem energii chwiejności, burz będzie przybywać. Najpierw, do godz. 17:00, największe ryzyko ich wystąpienia jest na Ziemi Lubuskiej, w południowej, wschodniej i środkowej Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej, Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i w Górach Świętokrzyskich, a do godziny 20:00 burzowa strefa obejmie także Roztocze, południową część Mazowsza, centrum, cały obszar Wielkopolski aż po Pomorze Zachodnie. Burze będą tworzyć się w środowisku wysokiej energii chwiejności termodynamicznej do 1000 J/kg oraz następujących warunków kinematycznych: DLS 10-15 m/s, SRH 100-150 m2/s2, LLS do 10 m/s. W tej sytuacji możliwe jest powstanie wzdłuż strefy zbieżności wiatru dobrze zorganizowanych układów burzowych (klastrów), a na zachodzie nie wykluczamy nawet powstania układu MCS z liniową strefą wyładowań. W trakcie burz prognozujemy ulewne opady deszczu do 20 mm, gradu do 2 cm średnicy oraz silnych podmuchów wiatru do 80 km/h. Ze względu na obniżony poziom kondensacji nie wykluczamy pojawienia się 1-2 przypadków funnel cloud lub trąby lądowej typu landspout, niezwiązaną z mezocyklonem. Zjawiska konwekcyjne do końca dnia nie powinny dotrzeć nad wybrzeże wschodnie i Pomorze Gdańskie, północną i wschodnią część Kujaw oraz Mazowsza i Podlasie, a po 17:00 powinno być już w miarę spokojnie na południu oraz Ziemi Lubuskiej.
Będzie bardzo ciepło, choć wietrznie
Piątek zapowiada się dniem bardzo ciepłym. Duży szok termiczny z pewnością poczują mieszkańcy i kuracjusze na wybrzeżu; bowiem temperatura sięgnie nawet 23-25 stopni (w Kołobrzegu mieliśmy jeszcze w czwartek tylko 7 stopni). Nieco chłodniej ma być w rejonie Zatoki Gdańskiej, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz na południu woj. dolnośląskiego i opolskiego – od 19 do 22 stopni. Na pozostałym obszarze 24-26 stopni, a lokalnie na południowym wschodzie oraz w centrum 27 stopni. Na Śląsku i w zachodniej Małopolsce po południu po przejściu frontu i burz ochłodzi się poniżej 20 stopni. Wiatr umiarkowany, okresami silniejszy, w czasie burz silny i porywisty, wschodni i południowy-wschodni, po przejściu burz słabnący i skręcający na południowy.
Warunki biometeorologiczne korzystne przez cały dzień na północnym wschodzie – tu słońca nie zabraknie, a opady dotrą dopiero nad ranem. Nad resztą kraju obniżające się ciśnienie, skłonność do burz i opadów sprawi, że biomet w ciągu dnia będzie ulegał pogorszeniu. Meteopaci będą narzekać na dolegliwości bólowe, senność, rozdrażnienie i problemy z koncentracją. W całym kraju będzie też w piątek dominować odczucie ciepła, a na zachodzie, południu i w centrum bardzo ciepło oraz parno.
W nocy zanikające burze
Wieczorem strefa opadów i burz będzie wędrować w głąb kraju, jednocześnie aktywność konwekcyjna zacznie słabnąć. Między 20:00 a północą rozpada się, a miejscami zagrzmi na wybrzeżu zachodnim i środkowym, Pojezierzu Pomorskim, Kujawach, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Na pozostałym obszarze pogodnie. Dopiero nad ranem na krańcach zachodnich i północnym wschodzie zachmurzy się, popada, a na Podlasiu i Warmii lokalnie słabo zagrzmi. Sobotni poranek będzie ciepły; prognozujemy od 6-8 stopni na Suwalszczyźnie i lokalnie w rejonach podgórskich, 9-10 stopni w głębi kraju do 11-12 stopni w rejonie Zatoki Gdańskiej, Kujawach, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, w burzach okresami silniejszy, południowy i południowo-zachodni, tylko na północy południowo-wschodni.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Reklamy

8 myśli na temat “Prognoza pogody na piątek: w ciągu dnia burzowo, ale nawet 27 stopni

  1. Mam nadzieję że te ochłodzenie które ma przyjść w 3 dekadzie kwietnia nie będzie bardzo mocne bo już ruszyła wegetacja i byłyby gigantyczne spustoszenia

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s