Czeka nas wreszcie mroźna i śnieżna zima? Pierwsze sygnały świadczą, że tak będzie

Ostatnie kilka zim pod rząd przynosiło nam bardzo łagodne temperatury, tylko jeden miesiąc był zwykle chłodniejszy, ale do pełni szczęścia zwykle brakowało śniegu. Jednak nadchodząca może to zmienić – pojawiają się bowiem pierwsze przesłanki, że nie tylko rozpocznie się wcześniej, ale będzie przede wszystkim długa i śnieżna, co z pewnością uszczęśliwi fanów białego szaleństwa.

W zeszłym roku kwiatów na robinie akacjowej, popularnie zwanej akacją, nie było bardzo dużo, co zwiastowało zimę łagodną. Taką też mieliśmy, tylko luty był jedynym mroźnym miesiącem zimy 2017/2018; grudzień był lekko ciepły, a styczeń – sam środek zimy – bardzo ciepły.
Mówi się, że im więcej kwiatów na drzewie akacji, tym silniejszą będziemy mieć najbliższą zimę. Zazwyczaj to się sprawdza, bo na przykład przed pamiętną mroźną i śnieżną zimą 2009/2010 gałęzie dosłownie uginały się od ciężaru kwiatów, ale w maju 2013 było ich stosunkowo niewiele, co sugerowało zimę łagodną. Okazało się to prawdą, bowiem zima 2013/2014 pzyniosła temperatury wyższe od normy, w szczególności na południu, gdzie zapisała się jako bardzo ciepła.

Jeżeli mielibyśmy się opierać na stanie zakwitu akacji w tym roku, to wszystko wskazuje na to, że będziemy mieć zimę po raz pierwszy od pięciu lat z przewagą temperatur niższych w stosunku do normy. Wystarczy udać się na łąkę, parków lub lasów, by zobaczyć, że robinia akacjowa obrodziła intensywnie w kwiaty. Co prawda nie jest ich tak dużo, jak w 2010, ale znacznie więcej niż w zeszłym. To daje nadzieję wreszcie na normalną zimę ze śniegiem i mrozem, a nie wiosennymi temperaturami oraz niekończącym się deszczem i wichurami.

W ostatnich dniach amerykańskie służby meteorologiczne poinformowały o możliwości rozwoju słabej anomalii El Nino na Pacyfiku. Zarówno El Nino, jak i La Nina znacząco zmieniają wzroce baryczne i wpływają na pogodę na całym globie. La Nina, z jaką mieliśmy do czynienia zeszłej zimy czy bardzo silne El Nino w 2015, wpływają na zaostrzenie prądu strumieniowego na terenie Europy, co w zimie wiąże się z wpływem Atlantyku i łagodnymi temperaturami. Jednak El Nino w fazie słabej bądź umiarkowanej, czyli takiej, jaka pzewidywana jest na koniec tego roku oraz początek przyszłego, osłabia prąd strumieniowy, prowadząc do powstania blokad strefowych cyrkulacji powietrza. Tak właśnie było w 2010 roku – słabe El Nino przyczyniło się do rozwoju częstych wyżów nad Atlantykiem i Skandynawią, dzięki czemu dominowały znacznie dłużej niż zwykle mroźne arktyczne masy powietrza.

Pierwsze oznaki – intensywnie kwitnąca robinia akacjowa oraz spodziewany rozwój anomalii El Nino – wskazują, że nadchodząca zima nie tylko rozpocznie się wcześniej niż zwykle, ale będzie bardziej mroźna i śnieżna od ostatnich. Należy jednak pamiętać, że jak razie są to dopiero wstępne prognozy na zimę i jeszcze wszystko może się zmienić.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Reklamy

13 myśli na temat “Czeka nas wreszcie mroźna i śnieżna zima? Pierwsze sygnały świadczą, że tak będzie

 1. Robinia Akacjowa kwitnie bardzo intensywnie, ale moim zdaniem jest to wynik tego, że rok temu kwiat przemarzł, tak samo jak na drzewach owocowych. Za to w tym roku wszystkie drzewa owocowe w moim sadzie, czy to jabłonie, wisnie czy czereśnie kwitły bardzo obwicie. Tak samo jest z tak zwaną Akacją,kwiatow jest bardzo dużo. Ale to wcale nie musi oznaczać mroźnej zimy.

  Polubienie

 2. Dajcie już spokój z tą robinią, praktycznie co roku kwitnie obficie i nie ma to żadnego związku z prognozowaniem zim. Bajki z mchu i paproci.

  Polubienie

 3. Od dwóch dni mówię że ta zima może być mroźna. W Trzebini akacja kwitnie bardzo obficie, dawno jej takiej nie widziałem… Zobaczymy czy jest to wstęp do mroźnej zimy. Zwykle się to sprawdza, ale czas pokaże

  Polubienie

 4. Nie sugerujcie się tą rośliną. Ona nic nie wróży. Póki co prognozy długoterminowe pokazują zimę ponad normę. Ale to tylko zarys póki co.

  Polubienie

  1. Prognozy długotermonowe, zwłaszcza NOAA, od 10 lat stale zapowiadają zimy ponad normę, a jak bywało w rzeczywistości, to chyba pamiętamy(lata 2009-2013).

   Polubienie

 5. co do akacji… bardzie wierzę w zwiastowanie przez jej kwitnienie zimy jak nie wierzę. zazwyczaj sprawdza się. jest jednak pewno ale… baczni obserwatorzy przyrody twierdzą, że nie samo kwitnienie a cały cykl płodności robinii przepowiada zimę. oznacza to, że nie chodzi o samo kwitnienie ale i o owocowanie. akacja kwitnąca obficie wcale nie musi wydać dużo nasion.
  reasumując, jeśli akacja kwitnie dziś silnie i obficie wyda nasiona – ostra zima raczej pewna.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s