Pamiętacie słynną asteroidę w kształcie czaszki? Wróci, ale tym razem na Dzień Niepodległości


Fot. express.co.uk

W tym roku nie zdąży przybyć do Ziemi na Halloween, ale niesamowita asteroida w kształcie czaszki, którą niektórzy nazywają „kometą śmierci” wraca po trzech latach… nieco odmieniona.

W dniu odzyskania przez Polskę niepodległości, a więc 11 listopada planetoida 2015 TB145 przeleci 40 mln kilometrów od powierzchni Ziemi. Pierwszy obserwowany przelot upiornej skały kosmicznej nastąpił 31 października 2015 r. W tym czasie obiekt – nazwany przez NASA „Wielką Dynią” – przeleciał w odległości znacznie mniejszej niż 482 tys. kilometrów. Dla porównania Księżyc okrąża Ziemię w średniej odległości 384 tys. kilometrów.

Mająca średnicę około 600 metrów asteroida jest zbyt mała i będzie zbyt daleko, by można ją było zobaczyć gołym okim. Została odkryta 10 października 2015 r. przez teleskop Pan-STARRS1, który znajduj się wysoko na szczycie uśpionego wulkanu Haleakala na hawajskiej wyspie Maui.

O ile początkowe zdjęcia radarowe asteroidy 2015 TB145 wskazywały, że skała kosmiczna przypominała ludzką czaszkę, kolejne obrazy pokazały, że jest ona „znacznie bardziej szorstka” niż pierwotnie sądzono – powiedział e-mailu Vishnu Reddy, profesor nauk planetarnych w Lunar and Planetary Lab University of Arizona. „Nie wiem, dlaczego nazywa się ją +kometą śmierci+”- powiedział Reddy, który przeprowadził badania nad asteroidą. „Nie ma naukowego uzasadnienia dla takiego terminu, być może jest to związane z czasem przelotu” – dodaje.

Uważa się, że 2015 TB145 jest wymarłą kometą – skaliste szczątki komety pozbawione lodowych fragmentów przez wielokrotne spotkania ze Słońcem. Gdy komety zbliżają się do Słońca na swoich eliptycznych ścieżkach orbitalnych, ciepło zamienia ich lód w gaz, który następnie odparowuje w kosmos, tworząc charakterystyczny ogon.

Asteroida jest klasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna ze względu na jej wielkość i bliskość w stosunku Ziemi. Jednak astronomowie, którzy obliczyli jej trajektorię, zapewniają, że nie ma szans, by nastąpiła kolizja z naszą planetą. Bliższe podejście nastąpi dopiero w roku 2088, kiedy asteroida znajdzie się w odległości 8 milionów kilometrów od Ziemi.

Źródło: NBC News

Reklamy

Jedna myśl na temat “Pamiętacie słynną asteroidę w kształcie czaszki? Wróci, ale tym razem na Dzień Niepodległości

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s