Lipcowa fala upałów stała się bardziej uciążliwa z powodu zmian klimatycznych

Przerażająca lipcowa fala upałów, która nawiedziła Europę w zeszłym tygodniu, stała się nie tylko bardziej prawdopodobna, ale również intensywniejsza w wyniku zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka. Z przeprowadzonej w czwartek analizy wynika, że antropogeniczne ocieplenie dodało 3 stopnie do piekielnie wysokich temperatur, które ustanowiły rekordy w Wielkiej Brytanii, Francji oraz Holandii,

Naukowcy oszacowali, że we Francji ekstremalne fale upałów stały się od 10 do 100 razy bardziej prawdopodobne dzięki działalności człowieka. W przypadku Wielkiej Brytanii takie zdarzenia występować będą dwukrotnie częściej – zauważają eksperci.

Organizacja World Weather Attribution Group przeprowadziła w ostatnich latach szereg podobnych badań w celu określenia wpływu zmian klimatu na zdarzenia ekstremalne. Nowy raport skupia się na lipcowej fali upałów, w wyniku której w wielu europejskich krajach – w Belgii, Holandii czy Francji temperatura przekraczała przez kilka dni z rzędu 40 stopni C.

W Wielkiej Brytanii upały trwały tylko 1-2 dni, ale mimo to nowy absolutny rekord ciepła dla tego kraju został ustanowiony 25 lipca w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Cambridge – temperatura wzrosła do 38,7 st. C.

Naukowcy połączyli informacje zarówno z długoterminowych obserwacji temperatury, jak i modeli klimatycznych, by przyjrzeć się, w jaki sposób te zdarzenia rozwinęłyby się z wpływem lub bez wpływu człowieka na klimat.

Kiedy przyjrzymy się Francji, można powiedzieć, że szanse na fale upałów, np. takie jak ta, która miała miejsce w zeszłym tygodniu, stały się bardziej prawdopodobne co najmniej 10-krotnie, a być może nawet 100-krotnie. „Doszliśmy do wniosku, że takie zdarzenie miałoby bardzo niskie prawdopodobieństwo wystąpienia (mniej niż raz na tysiąc lat) bez antropogenicznych zmian klimatycznych we Francji” – czytamy w badaniu.

Obraz całej Europy wygląda podobnie. „Każda europejska fala upałów, którą my i inni przeanalizowaliśmy, okazała się znacznie bardziej prawdopodobna i bardziej intensywna ze względu na zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka, więc nie ma żadnego zaskoczenia z faktu, że zmiana klimatyczna odegrała pewną rolę w ostatnim zdarzeniu” – powiedział dr Friederike Otto, p.o. dyrektora Instytutu Zmian Środowiska na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Ale jak bardzo takie fale upałów są prawdopodobne, zależy od wielu czynników, w tym lokalizacji i pory roku. Naukowcy zauważają, że taka temperatura bez wpływu antropogenicznego ocieplenia byłaby niższa o 1,5 do 3 stopni. „Kiedy w zeszłym tygodniu wróciłem z pracy do domu, za oknem nadal było 37,1 stopnia” – zauważył współautor dr Geert Jan van Oldenborgh z KNMI w Holandii. „Poczułbym różnicę przy 34 stopniach – nie potrzebujesz już termometru, aby tego doświadczyć” – dodaje.

Naukowcy rozmawiają także o prawdopodobnym okresie powrotu takich zdarzeń, czyli o szansach wystąpienia fali upałów tej samej wielkości. Dla Cambridge została oszacowana na raz na trzydzieści lat. „30-letni okres powrotu, jak w przypadku Cambridge, oznacza, że każdego roku przy obecnym klimacie masz około 3 proc. szans na upał o tej intensywności” – tłumaczy dr van Oldenborgh.

„W starym klimacie prawdopodobieństwo byłoby o wiele niższe, ale każdego roku, kiedy emitujemy do atmosfery coraz więcej CO2, szanse wystąpienia takiej fali upałów wzrośnie” – dodał.

Lipcowa fala upałów spowodowała powszechne problemy: z powodu wysokich temperatur odkszłacały się szyny, w wyniku czego odwołano połączenia kolejowe, a władze ogłosiły nadzwyczajne środki w wielu miastach. Poinformowano także o kilku zgonów związanych z gorącem, chociaż oszacowanie dokładnej liczby prawdopodobnie potrwa kilka tygodni.

Ta sama fala upałów, ktora miała miejsce w czerwcu w Europie jest co najmniej pięciokrotnie bardziej prawdopodobna ze względu na zmianę klimatu w przyszłości, a temperatura podczas jej trwania była o około 4°C wyższa niż w trakcie podobnej fali upałów ponad sto lat temu.

Źródło: BBC/AFP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s