Mieniąca się kolorami Ziemia z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

7 października 2018 roku astronauta będący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) uchwycił niesamowity wygląd Ziemi podczas orbitowania na wysokości 400 kilometrów nad Australią. Zdjęcie przedstawia zjawisko zwane „poświatą”, która ozdobiła całe niebo. Czytaj dalej „Mieniąca się kolorami Ziemia z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”

Prognoza pogody na weekend: niskie chmury podinwersyjne nie wszędzie ustąpią

Tydzień, podobnie jak ostatni, mija nam pod znakiem słońca i niezwykle wysokich jak na listopad temperatur. Czy taka cudowna, wspaniała aura utrzyma się również przez weekend, a może czekają nas niespodzianki? Czytaj dalej „Prognoza pogody na weekend: niskie chmury podinwersyjne nie wszędzie ustąpią”

400 bawołów utonęło w rzece. Uciekały przed lwem

https://cdn.primedia.co.za/primedia-broadcasting/image/upload/c_fill,h_289,w_463/p2xu3wtqnrmo9qb73k0m

Ponad czterysta bawołów ściganych przez lwów utonęło w tym tygodniu w rzece północnej Botswany. Masowe utonięcia nasąpiły w rzece Chobe w pobliżu granicy z Namibią. Czytaj dalej „400 bawołów utonęło w rzece. Uciekały przed lwem”

Epoka lodowcowa w 120 sekund: zobacz, jak zmieniały się Alpy przez ostatnie 115 tysięcy lat

Naukowcom udało się zasymulować gwałtowne zmiany, jakie zaszły w Alpach po nadejściu ostatniego zimnego okresu w historii Ziemi, który zaczął przekształcać krajobraz 115 tysięcy lat temu. Czytaj dalej „Epoka lodowcowa w 120 sekund: zobacz, jak zmieniały się Alpy przez ostatnie 115 tysięcy lat”

Mgły nad Polską. Jak powstaje zjawisko, które zawsze wyzwala wiele kłopotów?

W ostatnich dniach, zwłaszcza nocami i o porankach, pojawiają się nad Polską gęste mgły, które znacząco utrudniają widzialność i sprawiają kierowcom wiele poważnych trudności na drogach. Czym jest mgła i czy jest szansa na ich ustąpienie w najbliższym czasie? Czytaj dalej „Mgły nad Polską. Jak powstaje zjawisko, które zawsze wyzwala wiele kłopotów?”

Prognoza pogody na czwartek: będzie więcej chmur, a na północy nawet przez cały dzień mglisto. Najchłodniej na zachodzie i południowym wschodzie

Pogoda w tym roku zasługuje na wielkie pochwały – mimo, że mamy już listopad, to temperatury mamy typowe dla babiego lata występującego zwykle w pierwszej połowie października. Wczoraj 20 stopni znów odnotowano w Nowym Sączu i Tarnowie. Dziś ma zacząć się robić nieco chłodniej, będzie też więcej chmur, nieco dłużej niż ostatnio będą utrzymywać się także mgły z powodu słabego wiatru. Czytaj dalej „Prognoza pogody na czwartek: będzie więcej chmur, a na północy nawet przez cały dzień mglisto. Najchłodniej na zachodzie i południowym wschodzie”

Czerwona tęcza nad Finlandią. Co to takiego?

Wszyscy zapewne słyszeli o zorzach polarnych – zielonych i fioletowych światłach, które „tańczą” na niebie podczas burz geomagnetycznych. Jednak czy kiedykolwiek zetknąłeś się z nazwą łuki SAR? Stabilne czerwone łuki zostały odkryte w 1956 roku na początku ery kosmicznej i od tego czasu były rejestrowane setki razy przez kamery satelitarne. Czytaj dalej „Czerwona tęcza nad Finlandią. Co to takiego?”