„Sukces ochronny” przynosi nadzieje dla goryli górskich i wielorybów

Wydaje się, że działania konserwatorskie opłacają się niektórym najbardziej charyzmatycznym zwierzętom na świecie – wynika z aktualizacji oceny wymierania Czerwonej Listy. Przewidywania są lepsze m.in. dla górskich goryli po latach działań ochronnych przeciwko kłusownictwu i organizacji patroli weterynaryjnych. Rośnie również populacja dwóch dużych wielorybów po wprowadzeniu zakazu polowań. Szybko obniża się za to liczebność innych gatunków fauny i flory.

Gatunki zbliżające się do wyginięcia obejmują kilka gatunków ryb, ważne dla całego świata drewno użytkowe oraz jedno z największych, a zarazem najmniej pachnącycych kwiatów na świecie.

Najnowsza ocena Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUNG) została przedstawiona w tym tygodniu w Egipcie na międzynarodowej Konwekcji o Różnorodności Biologicznej na Ziemi.

Dyrektor Generalny IUNG Inger Andersen powiedziała, że obserwowany trend świadczy o ważności podejmowanych działań ochronnych. „Te sukcesy są dowodem na to, że ambitne, wspólne wysiłki rządów, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego mogą odwrócić falę utraty gatunków” – dodała. Prawie 100 tysięcy gatunków roślin i zwierząt zostało ocenionych przez IUCN za zagrożenia wyginięciem. Spośród nich około jedna czwarta znajduje się na skraju wyginięcia.

Wielkimi wygranymi na Czerwonej Liście są goryle górskie – jeszcze przed dziesięcioma laty ich populacja wahała się w okolicach sześciuset, jednak dzięki podjętym działaniom ochronnym wzrosła do tysiąca. Do działań ochronnych zaliczyć można m.in.: patrole przeciw kłusownictwu czy szkolenia weterynarzy w opiece nad gorylami na wolności.
Goryl został ograniczony do obszarów ochronnych w Demokratycznej Republice Konga, Rwandzie i Ugandzie. Zagrożenia jednak wciąż pozostają – to kłusownictwo, niepokoje społeczne oraz choroby przenoszone przez ludzi.

O ile wzrasta liczebność goryli górskich, inne człowiekowate pozostają zagrożone. Dr Liz Williamson ze specjalistycznej grupy IUCN ds. naczelnych twierdzi, że działania ochronne muszą być kontynuowane. „Skoordynowane wysiłki w ramach regionalnego planu działania i pełne wdrożenie wytycznych IUCN Best Practice dotyczących turystyki małp człekokształtnych oraz profilaktyki chorób, które zalecają ograniczenie liczby turystów i zapobieganie bliskiemu kontaktowi z ludźmi, mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia przyszłości goryla górskiego” – dodała Williamson.

Populacja płetwala zwyczajnego – jednego z największych gatunków wielorybów w oceanach – rośnie, a od 1970 roku liczebność podwoiła się. Szacuje się, że na wolności żyje około 100 tys. dorosłych osobników.
Także zachodnie pływacze szare czerpią korzyści z wprowadzonego zakazu połowów. Ich liczebność również rośnie, aczkolwiek wolniej niż w przypadku płetwali. Sukces ten może jednak w przyszłości zagrożony przez zagrożenia związane z wydobywaniem ropy i gazu oraz rybołówstwem komercyjnym.

Randall Reeves z grupy specjalistycznej ds. waleni z IUCN oświadczył, że biolodzy z ulgą obserwują wzrost populacji obu wielorybów, ale działania ochronne – podobnie jak w przypadku goryli górskich – muszą być kontynuowane. „Duże wieloryby w większości przypadków trzymają się całkiem nieźle – trend pokazuje, że jeśli przestaniesz je zabijać mogą zostać całkowicie zdjęte z Czerwonej Listy Zagrożonych Gatunków.

Niestety, są również przegrani, których dodano do Czerwonej Listy. Dziwadło olbrzymie – przydomek dla rośliny, jednej z największych i najbardziej cuchnących roślin na świecie – jest zagrożone wyginięciem. Występuje w środowisku naturalnym tylko na wyspie Sumatra w Indonezji, a na wolności mamy tylko około tysiąca osobników tego gatunku. Może wyginąć z powodu wylesiania lasów pod plantacje palmy olejowej.
Nielegalne pozyskiwanie drewna zagraża przetrwaniu tego ważnego na całym świecie surowca pocodzącego w zachodniej i środkowej Afryce.

Pięćdziesiąt cztery gatunki ryb z dwóch ważnych łowisk zagrożonych jest z powodu niezróważonego połowu. Należą do nich najbardziej wartościowa ryba Malawi, chambo i ponad 100 gatunków rdzawy – ryby szeroko rozpowszechnionej na całym świecie.

Źródło: BBC

Dodaj komentarz