Dzień nagle zmienił się w noc na Syberii. Naukowcy szukają przyczyny

Dla rosyjskiej Republiki Jakucji, położonej na zimnej Syberii, lipiec jest długowyczekiwaną okazją do wypoczynku po długiej siedmiomiesięcznej zimie, która dominuje w tutejszym klimacie od października do kwietnia. Jest to rzadki czas, kiedy mieszkańcy mogą wyjść bez obawy, że okulary zamarzną na ich twarzy, w czasie, gdy miłosierne słońce świeci na niebie przez ponad dwadzieścia godzin dziennie zamiast dwóch. A teraz wyobraź sobie rozczarowanie syberyjczyków, którzy w piątek 20 lipca wyszli na zewnątrz i w ogóle nie zobaczymy słońca. Dlaczego tak się stało? Czytaj dalej „Dzień nagle zmienił się w noc na Syberii. Naukowcy szukają przyczyny”

Bardzo silne trzęsienie na pograniczu Meksyku i Gwatemali. Miało magnitudę 6,6 stopnia w skali Richtera

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,6 stopnia w skali Richtera nawiedziło w piątek w południowomeksykański stan Chiapas – poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Świadkowie twierdzą, że wstrząs był odczuwalny w Gwatemali, a nawet w Salwadorze. Czytaj dalej „Bardzo silne trzęsienie na pograniczu Meksyku i Gwatemali. Miało magnitudę 6,6 stopnia w skali Richtera”

Silne śnieżyce w niedzielę na południowym zachodzie i Ziemi Lubuskiej, w przyszłym tygodniu wróci lekka zima albo przedwiośnie

W nadchodzący weekend za sprawą wiatru halnego w regionach podgórskich temperatura wzrośnie do blisko 15 stopni. Jednak już w niedzielę zimno zawita do Polski zachodniej, gdzie zwłaszcza na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i częściowo w Wielkopolsce mocno sypnie śniegiem. Od poniedziałku chłodniej już w całym kraju, ale jednocześnie opadów niewiele, choć ze słońcem będzie różnie. Czytaj dalej „Silne śnieżyce w niedzielę na południowym zachodzie i Ziemi Lubuskiej, w przyszłym tygodniu wróci lekka zima albo przedwiośnie”

Wielka susza i upały w Południowej Afryce. Zagrożona populacja tysięcy młodych flamingów

Ratownicy i wolontariusze przenoszą setki odwodnionych piskląt flamingów małych z ich lęgowisk przy zapuszczonej przez suszę południowoafrykańskiej tamie do rezerwatu ptaków w Kapsztadzie, w celu ochrony przed śmiercią głodową i brakiem wody. Czytaj dalej „Wielka susza i upały w Południowej Afryce. Zagrożona populacja tysięcy młodych flamingów”

Na Księżycu znaleziono najstarszy ziemski kamień, który powstał 4,1 mld lat temu

https://img.purch.com/h/1400/aHR0cDovL3d3dy5zcGFjZS5jb20vaW1hZ2VzL2kvMDAwLzA4Mi80Nzkvb3JpZ2luYWwva3JpbmctbW9kaWZpZWR2ZXJzaW9uLW9mLW5hc2Etcm9jay1waG90by1pbGx1c3RyYXRpb24tMy1zdG9yeS02Njc2MjMuanBn

To mogła być najstarsza skała na Ziemi, którą udało się znaleźć prawie 50 lat temu, ale nie została znaleziona na powierzchni naszej planety. Był jednym z 43-kilogramowych skał zebranych przez astronautów Apollo 14 w lutym 1971 roku. Czytaj dalej „Na Księżycu znaleziono najstarszy ziemski kamień, który powstał 4,1 mld lat temu”

18 stopni na początku lutego? To jak najbardziej możliwe!

Przełom stycznia i lutego to z reguły najzimniejszy okres w roku, ale statystyka nie zawsze idzie w parze z rzeczywistością. Najlepszym tego przykładem będzie rok 2019, bo już w nadchodzący weekend czeka nas największe od grudnia uderzenie ciepła – na południu naszego kraju temperatura za sprawą halnego ma wzrosnąć do 14 stopni. Jednak w najzimniejszym okresie w ciągu roku temperatury były jeszcze wyższe, w 2002 roku słupki rtęci pokazały nawet… 18 stopni. Czytaj dalej „18 stopni na początku lutego? To jak najbardziej możliwe!”

Atak zimy w Wielkiej Brytanii. Śnieg sparaliżował sytuację na drogach, kolei i lotniskach, odnotowano najniższą temperaturę o 7 lat

Osoby dojeżdżające do pracy i szkół w Wielkiej Brytanii stanęły w piątek o poranku w obliczu gigantycznych problemów spowodowanych przez intensywne opady śniegu i oblodzenia. Zima doprowadziła do chaosu komunikacyjnego zarówno na drogach, jak i lotniskach. Czytaj dalej „Atak zimy w Wielkiej Brytanii. Śnieg sparaliżował sytuację na drogach, kolei i lotniskach, odnotowano najniższą temperaturę o 7 lat”

USA: już 21 ofiar śmiertelnych mrozów i śnieżyc. Idzie jednak ocieplenie

Brutalne zimno w czwartek wciąż dawało się we znaki dziesiątkom milionów Amerykanów w kilku stanach Środkowego-Zachodu, doprowadzając do zamarznięcia sieci wodociągowych, przerw w dostawach prądu elektrycznego, anulowania lotów i zwiększenia dostaw gazu ziemnego. Czytaj dalej „USA: już 21 ofiar śmiertelnych mrozów i śnieżyc. Idzie jednak ocieplenie”

Prognoza pogody na piątek: najwięcej chmur i zimno na północy. Nad resztą kraju luty rozpocznie się przedwiośniem

Na południu, zachodzie oraz w centrum mijająca noc, z racji rozpogodzeń, była mroźna i temperatura spadła zwłaszcza w regionach podgórskich do blisko -10 stopni. Na północy i wschodzie, gdzie padał śnieg, słupek rtęci oscylował w granicach 0. Jednak w ciągu dnia, za sprawą adwekcji coraz cieplejszego powietrza z południa oraz już silniejszej operacji słonecznej, temperatura znacznie wzrośnie, na południu, gdzie zacznie wiać halny, prognozujemy nawet 9 stopni. Czytaj dalej „Prognoza pogody na piątek: najwięcej chmur i zimno na północy. Nad resztą kraju luty rozpocznie się przedwiośniem”