Cuda przyrody: lodowe wulkany

Zimą, na Wielkich Jeziorach w Ameryce Północnej, można zaobserwować niezwykle ciekawe zjawisko – wulkany lodowe, które na zewnątrz wyglądają bardzo podobnie do ich większych i gorętszych braci. Istotną różnicą jest substancja, którą wyrzucają lodowe wulkany: lawę i trujące gazy zastępuje woda.

Poniższe filmy przedstawiające niesamowite wulkany lodowe nakręcone na wybrzeżu Green Bay w grudniu 2014 r. zostały opublikowany przez Urząd Zasobów Naturalnych Wisconsin:

Po raz ostatni widziano je na jeziorze Ontario w marcu 2017 r.

Jezioro Eire w 2016 r.

W miesiącach zimowych na Wielkich Jeziorach aktywnie tworzy się lód, który stopniowo pcha się na brzeg. Czasami woda na jeziorze płynie pod lodem i przechodzi przez szczeliny lub pęknięcia w pobliżu brzegu. Osiągając powierzchnię jeziora, woda zamarza, a jeśli przepływ trwa, tworzy szron o stożkowatym kształcie, przypominającym mały wulkan. Lodowe wulkany rosną, rosną dopóki woda będzie wypływać spod zamarzniętej powierzchni.

Główne miejsca obserwacji lodowych wulkanów to wschodnie wybrzeże jezior Erie i Ontario, gdzie te cuda przyrody powstają niemal co roku, szczególnie w styczniu i na początku lutego. Wulkany lodu mogą tworzyć się wokół wszystkich Wielkich Jezior, gdzie fale gwałtownie uderzają o brzeg.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Dodaj komentarz