Nietypowe zimowe pożary w Hiszpanii. „Noszą znamiona przestępstwa”

Ponad 700 strażaków walczy w poniedziałek z ok. 50 pożarami, które w niedzielny wieczór oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek wybuchły w północnej Hiszpanii. Gwałtownemu rozprzestrzenianiu się pożarów, które najprawdopodobniej są dziełem podpalaczy, sprzyja bardzo nietypowa o tej porze roku pogoda – wysokie temperatury, silny wiatr i susza. Czytaj dalej „Nietypowe zimowe pożary w Hiszpanii. „Noszą znamiona przestępstwa””

Prognoza 16-dniowa: kilkugodzinny incydent zimowy

Fani zimy po przeczytaniu tej prognozy zapewne będą rzucać komputerami, ale trzeba już jasno i wyraźnie oznajmić, że prawdziwa zima na dłużej niż 5 dni do Polski przynajmniej do grudnia 2019 roku nie wróci. No może poza pewnymi incydentami, których będzie niewiele, a wręcz na zachodzie i Pomorzu mrozu w ciągu dnia i śniegu nie będzie co najmniej do 6 marca. Czytaj dalej „Prognoza 16-dniowa: kilkugodzinny incydent zimowy”

Znaleziono ślady neandertalczyka w Gibraltarze

Tysiące lat temu starożytni hominidy wędrowali przez wydmy, pozostawiając za sobą ślady stóp. Większość z tych znaków została utracona, m.in. z powodu erozji, ale jeden z nich został zachowany, gdy piasek utwardził się do kamienia. Ten ślad, jak ustalili naukowcy, mógł zostać pozostawiony przez neandertalczyka na wyspie Gibraltar. To może być jednocześnie drugi ślad neandertalczyka znaleziony na całym świecie – i całkiem prawdopodobne, że należał do jednego z ostatnich członków tego gatunku. Czytaj dalej „Znaleziono ślady neandertalczyka w Gibraltarze”

Duży pożar wybuchł w Czarnobylu. Czy jest zagrożenie dla Polski?

Duży pożar wybuchł w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia – miejscu najgorszej katastrofy nuklearnej w historii ludzkości. Ogień, który pojawił się w niedzielę, pochłania las oddalony o 20 kilometrów od niesławnej elektrowni jądrowej. Czy jest jakiekolwiek zagrożenie dla Polski? Czytaj dalej „Duży pożar wybuchł w Czarnobylu. Czy jest zagrożenie dla Polski?”

Prognoza pogody dla narciarzy: do połowy tygodnia ciepło, później przyjdzie ochłodzenie

Znaczące ocieplenie, które pojawiło się w zeszłym tygodniu w górach, nieco pogorszyło warunki narciarskie na stokach. Nie oznacza to jednak końca sezonu, ponieważ śniegu wciąż jest bardzo dużo, a w drugiej połowie tygodnia ma nadejść ochłodzenie, co umożliwi sztuczne naśnieżanie. Gdzie zatem warunki do szusowania są najlepsze? Może warto skorzystać z ostatniego tygodnia ferii zimowych i wyskoczyć na krótki wypoczynek w góry? Czytaj dalej „Prognoza pogody dla narciarzy: do połowy tygodnia ciepło, później przyjdzie ochłodzenie”

Dzięki potężnemu, głębokiemu trzęsieniu ziemi naukowcy odkryli potężny łańcuch górski pod powierzchnią Ziemi

Pisarz science fiction Jules Verne, niegdyś wyobrażał sobie głęboki, podziemny krajobraz wewnątrz planety, wraz z utraconymi prehistorycznymi gatunkami i roślinami. Książka trafnie została zatytułowana „Podróż do środka Ziemi”. Nowe badania sugerują, że głęboko pod skorupą ziemską, gdzieś na głębokości około 600 kilometrów, znajduje się ogromna góra, która jest wyższa od Everestu. Czytaj dalej „Dzięki potężnemu, głębokiemu trzęsieniu ziemi naukowcy odkryli potężny łańcuch górski pod powierzchnią Ziemi”

Prognoza pogody na poniedziałek: przeważnie słonecznie i ciepło, z wyjątkiem północnego-wschodu i wschodu

Prognozy na niedzielę sprawdziły się idealnie. W północnej połowie naszego kraju z powodu obecności chłodnego frontu niebo przykryły niskie warstwowe chmury, które przyniosły lokalnie opady mżawki i wyraźnie niższą temperaturę – w Suwałkach i Łebie odnotowano 5 stopni. Zupełnie inaczej było na Ziemi Lubuskiej i południu kraju, gdzie oprócz niemal bezchmurnego nieba mieliśmy wiosenne temperatury – w Nowym Sączu aż 16 stopni. W poniedziałek pogoda znów może być urozmaicona, chociaż przeważać ma raczej słońce i ciepło. Czytaj dalej „Prognoza pogody na poniedziałek: przeważnie słonecznie i ciepło, z wyjątkiem północnego-wschodu i wschodu”