Po czarnym śniegiem spadł śnieg zielony. Ekologiczne problemy mieszkańców Rosji

Zapewne wszyscy słyszeli ostrzeżenie: „nie jedz żółtego śniegu”, ale co z czarnym śniegiem? Albo zielonym? Prawdę mówiąc nie powinieneś połykać śniegu w żadnym kolorze, ale zielony śnieg może być szczególnie toksyczny. I to jest zła wiadomość dla mieszkańców Pervouralska w Rosji, gdzie puch w ostatnich dniach miał niezwykły niezwykły odcień.

Z jakiego powodu śnieg stał się zielony? Pierwsze oskarżenia zostały skierowane na fabrykę chromu w Pervouralsku, mieście liczącym 125 tys. mieszkańców położonym w centralnej części obwodu swierdłowskiego. Firma zaprzeczyła jednak doniesieniom lokalnych mediów, które przestrzegły, że substancje chemiczne znajdujące się w śniegu mogą być szkodliwe dla okolicznych mieszkańców.

„To rutynowa sytuacja dla mieszkańców, która nie powinna wywoływać niepokoju” – powiedział lokalnym reporterom Wsevolod Oreshkin, rzecznik prasowy fabryki. „[Śnieg] nie zagraża życiu ani zdrowiu dorosłych czy dzieci, tu Pervouralsk, jest tu cała gama zakładów przemysłowych, jeśli wzięlibyśmy próbki śniegu z dowolnego miejsca, zobaczylibyśmy mnóstwo niebezpiecznych substancji” – wyjaśnia.


Fot. RIA New Day/YouTube

Jednak zarówno nauczyciele, jak i nauczyciele z miasta nie zgadzają się z tymi wyjaśnieniami, mówiąc dziennikarzom, że dzieci zaczęły chorować, kiedy pojawił się zielony śnieg w pobliżu przedszkola.
„Dzieci zachorowały, miały kaszel, ich skóra stała się czerwona i pojawiła się wysypka na twarzach. Tak samo było po spacerze, kiedy zauważyłam śnieg w żółtym kolorze „- powiedziała lokalnym reporterom Natalya Solovey.

Niestety, nie jest to rzadkie zjawisko. Mieszkańcy twierdzą, że każdego roku widzą zielony śnieg. W innych regionach Rosji śnieg również przyjmuje niecodzienne barwy – na przykład czarny.
Nie jest zatem nic zaskakującego w tym, że rosyjscy obywatele nie są zadowoleni z obecnej sytuacji. Protesty wybuchły w odpowiedzi na luźne podejście rządu do gospodarowania odpadami, a mieszkańcy Sibay nawet posunęli się do podjęcia kroków prawnych w sprawie smogu, który dusił mieszkańców na południowym Uralu.

Źródło: IFL Science

Dodaj komentarz