WHO: mamy 7-8 najlepszych kandydatów na szczepionki przeciwko COVID-19

Pojawiają się nadzieje, że szczepionka powstani szybciej @AP Photo

Szef Światowej Organizacji Zdrowia poinformował w poniedziałek, że mamy już siedem lub osiem najlepszych kandydatów na szczepionkę przeciw nowemu koronawirusowi, a prace nad nimi przyspieszyły.

Czytaj dalej „WHO: mamy 7-8 najlepszych kandydatów na szczepionki przeciwko COVID-19”

Prognoza pogody na najbliższe dni: trochę deszczu, miejscami śnieg, ale także słońce. Noce z przymrozkami, w dzień do 17 stopni

Uwaga na przymrozki! @pixabay.com

Aktualnie mamy w Polsce temperatury bardziej typowe dla trzeciej dekady marca lub października, w niczym nie przypominają maja, nawet chłodnego zwykle okresu Zimnych Ogrodników. Jeśli spodziewasz się w najbliższych dniach większego ocieplenia, jesteś w błędzie – praktycznie do końca tygodnia w większzośści kraju nawet w najcieplejszym momencie dnia nie będzie więcej niż 17 stopni, a nocami przy pogodnym niebie czekają nas przymrozki, nie tylko przygruntowe.

Czytaj dalej „Prognoza pogody na najbliższe dni: trochę deszczu, miejscami śnieg, ale także słońce. Noce z przymrozkami, w dzień do 17 stopni”

Pandemia słabnie, problem z zanieczyszczeniem znów wraca. Wszystkie dopuszczalne normy przekroczone

Chiny stają na nogi, środowisko znów cierpi @AFP

Pandemia koronawirusa usunęła smog z chińskich niebios na kilka miesięcy, ale zgodnie z podejrzeniami naukowców smog powrócił ze zdwojoną siłą, kiedy fabryki ruszyły z produkcją w związku z przestojami spowodowanymi wybuchem epidemii.

Czytaj dalej „Pandemia słabnie, problem z zanieczyszczeniem znów wraca. Wszystkie dopuszczalne normy przekroczone”

Pandemia koronawirusa sparaliżowała ważną wypawę naukową do Arktyki

„Nie chcemy przenieść wirusa w to piękne miejsce”

Przygotowali się na lodowate zimno i wyszkolili się, jak radzić sobie w przypadku spotkania z niedźwiedziami polarnym, ale tego nie przewidzieli – pandemii COVID-19. Teraz dziesiątki naukowców musi przejść obowiązkową kwarantannie, aby wszyscy mogli bezpiecznie przyłączyć się do rocznej arktycznej misji badawczej mającej na celu ulepszenie modeli wykorzystywanych do prognozowania zmian klimatu, w miarę jak wyprawa osiągnie kluczowy etap.

Czytaj dalej „Pandemia koronawirusa sparaliżowała ważną wypawę naukową do Arktyki”

WHO wzywa do „ekstremalnej czujności”, kiedy kraje wychodzą z blokady

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w poniedziałek, że w wielu krajach na świecie liczba nowych zakażeń COVID-19 i zgonów maleje, ale wezwano narody do okazywania „skrajnej czujności”, gdy te zaczynają rozluźniać swoje ograniczenia.

Czytaj dalej „WHO wzywa do „ekstremalnej czujności”, kiedy kraje wychodzą z blokady”

Zima w górach. W Bieszczadach, Beskidach i Tatrach warunki do uprawiania turystyki trudne

Aura zmieniła się błyskawicznie @Agencja Gazeta

Po wyjątkowo ciepłym poniedziałku, w Tatrach i Beskidach w nocy doszło do poważnego załamania pogody – temperatura gwałtownie spadła, a padający deszcz przeszedł w śnieg. Biało zrobiło się m.in. w Zakopanem.

Czytaj dalej „Zima w górach. W Bieszczadach, Beskidach i Tatrach warunki do uprawiania turystyki trudne”

„W ciągu nocy spadło więcej śniegu niż przez całą zimę”. Spektakularne załamanie pogody w Polsce

Atak zimy na północnym wschodzie Polski

W ciągu ostatniej doby byliśmy świadkami spektakularnego załamania pogody – z lata przeszliśmy do zimy. W miarę przejścia arktycznego frontu na wschód w nocy padający deszcz zaczął przechodzić w deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Na północnym wschodzie oraz w regionach podgórskich mamy najpóźniejszą najwyższą pokrywę śnieżną w całej historii pomiarów meteorologicznych.

Czytaj dalej „„W ciągu nocy spadło więcej śniegu niż przez całą zimę”. Spektakularne załamanie pogody w Polsce”

Prognoza pogody na wtorek: poprawa pogody, ale bardzo zimno. Na wschodzie i północy jednak jeszcz popada

Uwaga, najbliższy poranek w wielu regionach z przymrozkami @pixabay.com

Pofalowany front atmosferyczny, który przyniósł w ciągu ostatniej doby bardzo intensywne opady na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Mazowszu, Kujawach, w Wielkopolsce czy Dolnym Śląsku, oddzilał w poniedziałek dwie skrajne masy powietrza – po południu, gdy na Pomorzu było 6-7 stopni, to w Tarnowie aż 28 stopni. Duży kontrast termiczny przyczynił się do silnych opadów. W nocy front ruszył w głąb kraju i do rana już wszędzie zrobiło się zimno. Na północnym wschodzie oraz w rejonach podgórskich tak bardzo, że padał śnieg, a krajobrazy się zabieliły. Wtorek, po przejściu frontu, zrobi się bardzo zimno, na południu i wschodzie nastąpi spadek temperatury o 15-20 stopni w porównaniu do minionej doby. Pogoda będzie się poprawiać, ale przelotne opady nie są wykluczone.

Czytaj dalej „Prognoza pogody na wtorek: poprawa pogody, ale bardzo zimno. Na wschodzie i północy jednak jeszcz popada”

Trąba powietrzna na Ziemi Łódzkiej. „To był kataklizm”

Zerwany dach po trąbie powietrznej w Buczku @Polsat Neews

Jako jedyni w Polsce od piątku ostrzegaliśmy przed gwałtownymi buzami, które w poniedziałek miały przejść przez Polskę. Jako jedyni ostrzegaliśmy take o możliwości powstania trąb powietrznych. Nie pomyśliliśmy się po raz kolejny – w poniedziałek potwierdzona trąba powietrzna przeszła w województwie łódzkim nad powiatem łaskim, gdzie około godz. 18:00 utworzyła się superkomórka burzowa. Nie obyło się bez zniszczeń.

Czytaj dalej „Trąba powietrzna na Ziemi Łódzkiej. „To był kataklizm””