Zima, przynajmniej w Europie, szybko się skończy. Tak przepowiada Timka II – świstak z Ukrainy, który dziś, 2 lutego, nie ujrzał swojego cienia.

Dzień świstaka to jedno z najstarszych świąt w USA i Kanadzie, które jest corocznie obchodzone 2 lutego – w święto Matki Boskiej Gromnicznej. W tym dniu najpopularniejsze świstaki wychodzą ze swoich norek i na podstawie ich zachowania próbujemy odczytać, czy zima szybko się skończy. Gdy świstak nie widzi swojego cienia i dobrowolnie opuszcza norkę to oznacza, że zima wkrótce opuści i wiosna przyjdzie wcześnie. Jeśli dzień jest słoneczny i gryzoń widzi swój cień, przestraszony ucieka do norki – wtedy zima potrzyma jeszcze sześć tygodni.

Timka II, ukraiński świstak, który mieszka na stacji biologicznej Uniwersytetu Narodowego w Charkowie, nie ujrzał dziś swojego cienia. A to oznacza, że dni zimy w Europie są już policzone.

Phil stał się znany na całym świecie dzięki filmowi „Dzień świstaka” (1993 r.) z Billem Murrayem i Andie MacDowell.

Według agencji prasowej Associated Press, Phil wychodzi ze swojej sztucznie nagrzewanej norki w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler’s Knob, rozgląda się za swym cieniem, po czym szepcze prognozę do ucha przedstawicielowi Klubu Świstaka. Przedstawiciel przekłada to na angielski i informuje opinię publiczną.
Według prowadzonego od 1887 roku rejestru „wystąpień” Phila świstak zobaczył swój cień 101 razy, a nie zobaczył 17 razy; z kilku lat brakuje danych.
Oczywiście prognoza Timka II cieszy i chciałoby się, aby rzeczywiście się sprawdziła. Jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka dobra. Zarówno Timek II, jak również jego przyjaciel Phil często popełniali szereg błędów. Od 1988 roku, amerykański „wróżbita” poprawnie przewidział pogodę 13 razy, ale 16 prognoz było złe. Tym samym prognozy świstaka można porównać do rzutu monetą.

Jowisz mógł przyczynić się do zmian klimatycznych na Wenus

Według ostatnich badań Wenus nie byłaby tak gorącą, niegościnną planetą kwaśnych chmur i pustynnych skał, jakim jest dzisiaj, gdyby nie ingerencja Jowisza. W rzeczywistości nasz sąsiad mógł być umiarkowany, nadający się do zamieszkania.

Czytaj dalej „Jowisz mógł przyczynić się do zmian klimatycznych na Wenus”

Halny szaleje w Tatrach. Silny wiatr zepchnął z grani turystkę

Porywy wiatru osiągają 130 km/godz. @Tygodnik Podhalański/Paweł Pełka

Bardzo silny halny od samego rana wieje na południu kraju. W Tatrach porywy południowego wiatru osiągają 130 km/godz. Wiatr łamie i wyrywa drzewa z korzeniami, rani turystów i znacząco podnosi temperatury.

Czytaj dalej „Halny szaleje w Tatrach. Silny wiatr zepchnął z grani turystkę”

Pogoda na październik. Babie lato czy jesienna słota?

Jeszcze będą cieplejsze dni? @pixabay.com

W tym roku październik rozpoczął się chłodno i wilgotno, ale szybko już uległa poprawie. Czy to oznacza, że podobnie jak w latach poprzednich październik nas nie zaskoczy i przez większość miesiąca czeka nas babie lato? A może spadnie już pierwszy śnieg? Sprawdź.

Czytaj dalej „Pogoda na październik. Babie lato czy jesienna słota?”

Kataklizm na południu Francji. Powódź zabiła dwie osoby, wielu zaginionych

Miejscami spadło nawet 450 mm deszczu @AFP

Co najmniej dwie osoby zginęły, a kilka innych zaginęło w sobotę o poranku po wielogodzinnych rekordowych opadach deszczu związanych z niżem Alex, które spowodowały niszczycielskie powodzie wzdłuż wybrzeża Riwiery Francuskiej i obszarach śródlądowych. Mosty zawaliły się, a drogi znalazły się pod wodą, kiedy rzeki wystąpiły z brzegów.

Czytaj dalej „Kataklizm na południu Francji. Powódź zabiła dwie osoby, wielu zaginionych”

Burza Gamma zagraża Meksykowi

Rekordowy sezon huraganów na Atlantyku @NASA

Po prawie miesiącu zaskakującego spokoju na tropikalnych wodach Atlantyku, w piątek w zachodniej części Morza Karaibskiego narodziła się kolejna 25. depresja tropikalna. Wieczorem wzmocniła się i otrzymała imię Gamma, stwarzając zagrożenie dla Meksyku.

Czytaj dalej „Burza Gamma zagraża Meksykowi”

Pół miliona rekinów może zginąć do szczepionki przeciwko koronawirusowi

Drapieżniki mogą znaleźć się na skraju wyginięcia @shutterstock.com

]Według ekologów nawet pół miliona rekinów może zostać zabitych dla pozyskania oleju celem znalezienia szczepionki na koronawirusa.

Czytaj dalej „Pół miliona rekinów może zginąć do szczepionki przeciwko koronawirusowi”

Prognoza pogody na sobotę: nie zabraknie słońca, a na termometrach ponad 25 stopni

Na południu naszego kraju pojawi się silny wiatr fenowy, który podniesie temperaturę w nocy do ponad 20 stopni

Jeszcze w piątek w większości kraju było sporo chmur, tylko na zachodzie i południu pojawiały się większe przejaśnienia oraz rozpogodzenia. Temperatury również zbytnio nie zachwycały, bo tylko 19 stopni odnotowano maksymalnie w Jeleniej Górze. Jednak w weekend zgodnie z prognozami nastąpią duże zmiany – dzięki rozległemu układowi niżowemu znad Europy Zachodniej znad Afryki zaczyna płynąć bardzo ciepłe i suche powietrze, stąd przed nami pogodny, przyjemny temperaturowo, choć wietrzny dzień.

Czytaj dalej „Prognoza pogody na sobotę: nie zabraknie słońca, a na termometrach ponad 25 stopni”

Prognoza pogody dla alergików: w powietrzu wciąż sporo grzybów pleśniowych, rozpoczyna się sezon na roztocza

Pyłki dadzą nam odpocząć do lutego 2021 r. @Allergof

Rozpoczął się październik, a to oznacza powoli zbliżający się koniec sezonu pylenia roślin. Nie oznacza to jednak, że powietrze jest już całkowicie wolne od zarodników. W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego zagrożenie pojawi się teraz w naszym domu.

Czytaj dalej „Prognoza pogody dla alergików: w powietrzu wciąż sporo grzybów pleśniowych, rozpoczyna się sezon na roztocza”