Po powodziach w Belgii tyle odpadów, że autostrada została zmieniona na wysypisko śmieci

Katastrofalna powódź nawiedziła Walonię oraz zachodnie Niemcy w połowie lipca @AFP

We wschodniej Belgii opuszczona autostrada jest zasypana prawie całkowicie kilometrami spiętrzonych sieci: zmiażdżonych lodówek, połamanych mebli, podartych zasłon, powyginanego metalu, wypchanych zabawek, niedziałającej elektroniki i odłamków szkła. Prowizoryczne wysypisko – zawierające 90 000 ton opadów, ciągnących się przez osiem kilometrów wzdłuż zamkniętej autostrady A601 na północ od miasta Liege – jest świadectwem zniszczeń spowodowanych bezprecedensowymi powodziami w połowie lipca.

Czytaj dalej „Po powodziach w Belgii tyle odpadów, że autostrada została zmieniona na wysypisko śmieci”

Słonecznie i coraz cieplej. Pierwsze burze i opady dopiero pod koniec tygodnia

6094f2c8.jpg
Przewidujemy blisko 30 st. C @pixabay.com

Po sierpniu, który pogodowo bardziej przypominał listopad, a termicznie październik, wrzesień próbuje odrobić letnie zaległości. Zapewnialiśmy od dłuższego czasu, że po 5 września aura się zmieni i to właśnie odbywa się na naszych oczach – dziś w Tarnowie i Opolu były 24 stopni, ale w kolejnych dniach zrobi się jeszcze cieplej. Piątek i sobota będą najcieplejszymi dniami, kiedy na zachodzie temperatura podskoczy do 28-29 stopni. Pod koniec tygodnia pojawią się burze z opadami deszczu, po których nadejdzie lekkie i krótkie ochłodzenie.

Czytaj dalej „Słonecznie i coraz cieplej. Pierwsze burze i opady dopiero pod koniec tygodnia”

Badania: pirenejskie lodowce stale topnieją od lat 80. ubiegłego wieku

Proces ten gwałtownie przyspiesza m.in. z powodu zmian klimatycznych @AP Photo

Większość najbardziej wysuniętych na południe lodowców zostanie prawdopodobnie zredukowanych do zwykłych łatek lodowych w ciągu najbliższych dwóch dekad ze względu na zmiany klimatyczne. Naukowcy twierdzą, że masy lodowe w paśmie górskim Pirenejów znikają wcoraz szybszej prędkości, jakiej nie widziano co najmniej od lat 80. ubiegłego wieku – twierdzą hiszpańscy naukowcy w nowych badaniach.

Czytaj dalej „Badania: pirenejskie lodowce stale topnieją od lat 80. ubiegłego wieku”

Żołnierze przy wsparciu samolotów walczą z pożarami w Hiszpanii

Na szczęście prognozowane są opady deszczu @The Guardian

Pożary, które – jak podejrzewają władze – mogły być wynikiem podpalenia, pochłonęły w ciągu ostatnich dwóch dni ponad tysiąc hektarów lasów w północno-zachodniej Hiszpanii, ale spodziewane opady deszczu powinny umożliwić szybkie opanowanie żywiołu.

Czytaj dalej „Żołnierze przy wsparciu samolotów walczą z pożarami w Hiszpanii”

Biolog: w dobie zmian klimatycznych musi zadbać o renaturazację krajobrazu, odtwarzanie lasów czy zasoby wód

O czym musimy pamiętać, by przystosować się do postępujących zmian?

Zmiany klimatyczne to już nie problem przyszły i dotyczący niektórych regionów na świecie, ale to zjawisko zachodzące na naszych oczach, także w Polsce. Jedyne, co możemy w tej chwili zrobić, to m.in. renaturyzować krajobraz, dbać o odpowiednią retencję, lasy, także tych o charakterze naturalnym, zwłaszcza w pobliżu rzek – powiedział prof. dr hab. Marcin Zych, biolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj dalej „Biolog: w dobie zmian klimatycznych musi zadbać o renaturazację krajobrazu, odtwarzanie lasów czy zasoby wód”

„Żaden kraj nie jest już bezpieczny”. ONZ i czasopisma medyczne ostrzegają przed zmianami klimatycznymi

Globalne ocieplenie jest większym zagrożeniem niż pandemia COVID-19 @AP Photo

Czołowy urzędnik ONZ ds. klimatu wezwał w poniedziałek rządy do zaprzestania taktyki „odraczania i opóźniania” i podjęcia natychmiastowych, szeroko dostępnych środków w celu ograniczenia i dostosowania się do globalnego ocieplenia.

Czytaj dalej „„Żaden kraj nie jest już bezpieczny”. ONZ i czasopisma medyczne ostrzegają przed zmianami klimatycznymi”

Chiński łazik uwiecznił panoramę Marsa przed krótką przerwą w swojej pracy

Chiński łazik marsjański Zhurong uwiecznił niezwykłą nową panoramę swojego otoczenia w Utopia Planitia, aby uczcić sto dni aktywności na Czerwonej Planecie, ale naukowcy biorący udział w misji czynią przygotowania do przełączenia łazika w tryb awaryjny, co stanie się jeszcze tej jesieni.

Czytaj dalej „Chiński łazik uwiecznił panoramę Marsa przed krótką przerwą w swojej pracy”

Prognoza pogody na wtorek: sporo słońca, możliwe opady na Pogórzu Sudeckim. Zrobi się cieplej

Na termometrach od 17 do 24 stopni @pixabay.com

Za nami całkiem przyjemny poniedziałek. Dzięki potężnemu układowi wysokiego ciśnienia, którego ośrodek jeszcze wczoraj był na pograniczu Podlasia i Białorusi, w rejonie Terespola, nie brakowało słońca, dzięki któremu powietrze po wyjątkowo rześkim poranku ogrzało, zwłaszcza na zachodzie i południu. W Słubicach odnotowano 23,5 st. C, a w Jeleniej Górze 23,3 st. C. Dzisiejszy poranek przywitał nas równie niskimi temperaturami co wczoraj, na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce i Podkarpaciu pojawiły się przygruntowe przymrozki. Jednak po południu miejsc, gdzie temperatura osiągnie lub przekroczy 20 stopni będzie jeszcze więcej niż wczoraj. Pojawi się trochę więcej chmur, ale jeśli pojawią się opady, to symbolicznie w Sudetach, ale równie może ich wcale nie być.

Czytaj dalej „Prognoza pogody na wtorek: sporo słońca, możliwe opady na Pogórzu Sudeckim. Zrobi się cieplej”

Małe, różowe i identyczne. Bliźniacze pandy przyszły na świat w madryckim zoo

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje gatunek za „wrażliwy” @AFP

Panda wielka urodziła w poniedziałek w ogrodzie zoologicznym bliźniaki, co urzędnicy okrzyknęli wielkim sukcesem i wkładem w ochronę wrażliwych gatunków.

Czytaj dalej „Małe, różowe i identyczne. Bliźniacze pandy przyszły na świat w madryckim zoo”