Peter i Rose. Tropikalne burze szaleją w kolejnym aktywnym sezonie huraganów na Atlantyku

Nie stwarzają jednak żadnego zagrożenia dla obszarów lądowych

Synoptycy poinformowali, że burza tropikalna Peter powstała nad Oceanem Atlantyckim w niedzielę wczesnym rankiem, a kolejna burza Rose wiruje na Dalekim Wschodzie Atlantyku, stając się 17. nazwanym sztormem tropikalnym w tym sezonie.

Czytaj dalej „Peter i Rose. Tropikalne burze szaleją w kolejnym aktywnym sezonie huraganów na Atlantyku”

Rój pszczół zabił kilkadziesiąt zagrożonych pingwinów w Afryce Południowej

Zdaniem władz to wyjątkowo rzadki incydent @Getty Iamges

Rój pszczół zabił 63 zagrożone afrykańskie pingwiny na plaży pod Kapsztadem – poinformowała w niedzielę Południowoafrykańska Fundacja Ochrony Ptaków Przybrzeżnych.

Czytaj dalej „Rój pszczół zabił kilkadziesiąt zagrożonych pingwinów w Afryce Południowej”

Prognoza 16-dniowa: po oddechu jesieni, przyjdzie babie lato

Na razie będziemy jednak marznąć, trochę nas również zmoczy @pixabay.com

Choć nawet nie rozpoczęła się jeszcze astronomiczna jesień, to w Polsce aura już od kilku dni przypomina nam fatalną, zimną i wilgotną listopadową szarugę. Każdy z pewnością nie możemy doczekać się słońca i ciepła, bo ten rok zdecydowanie obfituje w dni zimne i deszczowe. Choć w prognozach widać ocieplenie oraz zdecydowaną poprawę pogody, zwłaszcza na południu i zachodzie, to jeszcze przed nami kilka deszczowych i chłodniejszych dni.

Czytaj dalej „Prognoza 16-dniowa: po oddechu jesieni, przyjdzie babie lato”

Organizacja charytatywna: z powodu kryzysu klimatycznego tylko w Burundi musiało migrować 100 tys. ludzi

W poniedziałek opublikowano raport Save the Children @AFP

Klęski żywiołowe spowodowanymi zmianami klimatycznymi zmusiły w ostatnich latach ponad 100 tys. osób do opuszczenia swoich domów w Burundi – podała brytyjska organizacja charytatywna Save the Children w nowym raporcie opublikowanym w poniedziałek.

Czytaj dalej „Organizacja charytatywna: z powodu kryzysu klimatycznego tylko w Burundi musiało migrować 100 tys. ludzi”

Niskie chmury bronią nas od przymrozków

Rabczewska wyjaśnia, co się dzieje @sad24.pl

Pomimo, że do Polski wlewa się wręcz rekordowo zimne powietrze z północnego-wschodu, a temperatury maksymalne w Polsce wschodniej są jednymi z najniższych w całej historii pomiarów meteorologicznych, to jednak jak na razie unikamy nocnych przymrozków. Zawdzięczamy to niskim chmurom, które uniemożliwiają powstanie tzw. „inwersji radiacyjnej”, a najnowsze prognozy wskazują, że oprócz lokalnych przymrozków, prawdopodobnie unikniemy lodowatych poranków.

Czytaj dalej „Niskie chmury bronią nas od przymrozków”

La Palma: lawa z wulkanu zbliża się do morza; 100 strawionych domów

Wulkan wybuchł po tygodniu wzmożonej aktywności sejsmicznej @AP Photo

Lawa nadal powoli wypływa z wulkanu, który wybuchł w niedzielę na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich u wybrzeżu Północno-Zachodniej Afryki, ale szef władz regionalnych powiedział w poniedziałek, że nie spodziewa się żadnych obrażeń wśród ludzi w okolicy po przeprowadzonej sprawnej ewakuacji 5 tys. osób.

Czytaj dalej „La Palma: lawa z wulkanu zbliża się do morza; 100 strawionych domów”

Żywność pochodzenia zwierzęcego generuje prawie dwukrotnie więcej gazów cieplarnianych niż rośliny

Opublikowano wyniki najbardziej szczegółowego badania na ten temat @AFP

Hodowla zwierząt może odpowiadać nawet za dwa razy więcej emisji gazów cieplarnianych niż rośliny uprawiane w celach konsumpcyjnych – wynika z opublikowanego w poniedziałek badania, które szczegółowo analizowało działalność rolniczą na całym świecie.

Czytaj dalej „Żywność pochodzenia zwierzęcego generuje prawie dwukrotnie więcej gazów cieplarnianych niż rośliny”

Już dziś wzejdzie Księżyc Żniwiarzy

Przed nami również najdalsza pełnia Księżyca w tym roku @Jeff Taylor/UGC

Na półkuli północnej naszej planety lato dobiegnie do końca już w najbliższą środę (22 września). Wraz z nadejściem jesiennej równonocy pogoda staje się coraz chłodniejsza, a liście na drzewach zmieniają swoje kolory. Tymczasem w poniedziałek, dwa dni przed oficjalnym początkiem jesieni, czeka nas wyjątkowa, bo ostatnia pełnia tego lata – tzw. Pełnia Żniwiarzy.

Czytaj dalej „Już dziś wzejdzie Księżyc Żniwiarzy”

Prognoza pogody: więcej słońca i cieplej na północy i zachodzie. Południe, centrum i wschód pochmurne, zimne i miejscami mokre

Na termometrach dziś od zaledwie 6 stopni na Podlasiu do 16 stopni na Pomorzu Zachodnim @pixabay.com

Choć w kalendarzu mamy jeszcze astronomiczne lato, to jednak pogoda już niewiele ma z nim wspólnego. Wczoraj w najcieplejszym momencie dnia w Suwałkach i Białymstoku mieliśmy tylko 7 stopni, a nawet na wybrzeżu i Ziemi Lubuskiej przy rozpogodzeniach i słońcu słupek rtęci sięgnął maksymalnie 15 stopni. Do Polski spływa rekordowo zimne powietrze z dalekiej Arktyki, stąd te nietypowe temperatury. Na razie nic się w tej kwestii nie zmieni, ponieważ dalej znajdujemy się pod wpływem zimnego wyżu i wilgotnych mas powietrza.

Czytaj dalej „Prognoza pogody: więcej słońca i cieplej na północy i zachodzie. Południe, centrum i wschód pochmurne, zimne i miejscami mokre”