Prognoza pogody na dziś: pogoda w kratkę, na północy burze i bardzo silny wiatr. Będzie jeszcze ciepło

Niektóre porywy mogą przekraczać nawet 100 km/godz. @Shutterstock.com

Trolle, których na tym blogu jest niestety bardzo dużo, zapowiadały, że żadnego „babiego lata” nie będzie. Tymczasem wczoraj w Legnicy odnotowano 23,2 stopnia Celsjusza, a we Wrocławiu 22,8. Wyjątkowo ciepła, wręcz prawie rekordowa, była ostatnia doba w zachodniej Polsce, gdzie odchylenie temperatury od normy za ostatnią dobę sięga nawet 6-7 stopni! Wysokiej temperaturze towarzyszyły na ogół pogodne niebo, dopiero po południu i wieczorem na zachodzie i północy zaczęło się chmurzyć i padać. Przed nami wyjątkowo niespokojny dzień; już przed południem zacznie nasilać się wiatr, który na zachodzie, północy, południowym wschodzie oraz w centrum może być niszczący w skutkach i powodować zagrożenie dla życia i zdrowia. Gdzie będzie najbardziej niebezpiecznie? Szczegóły poniżej.

Sytuacja baryczna

Nad Skandynawią oraz w rejonie Morza Norweskiego dominuje głęboki i rozległy obszar niskiego ciśnienia. Po południowej stronie tego niżu – znad południowej Danii i północno-wschodnich Niemiec w stronę zachodniego Bałtyku, południowo-wschodniej Szwecji będzie przemieszczał się dość szybko tak zwany niż wtórny, który spowoduje dużą różnicę ciśnień na stosunkowo niewielkim obszarze. Wczesnym popołudniem na wybrzeżu środkowym ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie 984 hPa, z kolei w Bieszczadach w tym samym czasie będzie około 1006 hPa, stąd bardzo silny wiatr. Dodatkowo przez nasz kraj będzie przemieszczał się dość szybko chłodny front atmosferycznym; przed nim na przeważającym obszarze Polski w ciągu dnia będzie jeszcze ciepło, stąd 18 stopni, ale po południu na zachodzie już napłynie masa powietrza polarnomorskiego i temperatura zacznie spadać. Wyż panuje nad Wschodnim Atlantykiem, słonecznie i ciepło jest również na Bałkanach i w rejonie Morza Śródziemnego.

Będzie padać, a na północy nawet zagrzmi

Na południu Podlasia, wschodzie, południu i w centrum Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, a do około godz. 10:00 także na Ziemi Łódzkiej i Górnym Śląsku będzie pogodnie, z dużą ilością słońca, jedynie w Bieszczadach, z powodu halnego, chmur będzie więcej. Na północy i zachodzie chmur więcej, do godz. 10:00 rozpada się na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, a około południa deszczowo zrobi się również w centrum i Kujawach i Żuławach. Na Pomorzu możliwe burze.

W drugiej części dnia na południowym wschodzie Polski nadal będzie pogodnie i sucho. Poza tym sporo chmur, ale od zachodu przejaśnień i rozpogodzeń będzie coraz więcej. Na Podlasiu, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, Lubelszczyźnie i Warmii zwłaszcza wczesnym popołudniem możliwe są niezbyt intensywne opady. Tymczasem w Polsce północnej i częściowo centralnej, a około południa także w zachodniej, gdzie wzrośnie energia chwiejności termodynamicznej do 300 J/kg, rozwiną się komórki burzowe. O ile te komórki nie będą specjalnie aktywne pod względem elektrycznym, wytworzą się w środowisku bardzo dynamicznych warunków kinematycznych. Możliwe jest powstanie układów konwekcyjnych o charakterze liniowym, których zagrożenie obejmować będzie głównie bardzo silny wiatr do 100-110 km/godz., krótkotrwały intensywny deszcz oraz drobny grad do 0,5 cm średnicy.

Po południe najlepsze będzie na Śląsku i w Małopolsce, bo tu już powinno być sporo słońca i bez deszczu.

Ciepło, ale fatalny biomet i bardzo silny wiatr

Temperatura maksymalna wyniesie dziś od 14-15 stopni na Podlasiu, Mazowszu, wschodzie Warmii i Pomorzu Zachodnim, 16-17 stopni w głębi kraju do 18-19 stopni na Dolnym Śląsku, południu Wielkopolski i w Małopolsce.

Wiatr już w pierwszej części dnia będzie się systematycznie nasilał na zachodzie, Pomorzu, Podkarpaciu i Roztoczu. Do południa pojedyncze porywy na tym obszarze osiągną od 65 do 80 km/godz., na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku oraz Ziemi Lubuskiej 90 km/godz., na północnym zachodzie w czasie burz nawet powyżej 100 km/godz. Po południu wiatr zacznie słabnąć na Pomorzu Zachodnim, Do godz. 15:00 szczyt wichur przypadnie na Dolny Śląsk, Wielkopolskę, Kujawy i Pomorze Gdańskie. W tych regionach pojedyncze porywy południowo-zachodniego wiatru mogą osiągać 80-90 km/godz., a na północy w czasie burz nawet powyżej 100 km/godz. Po godzinie 15:00 najsilniejszy wiatr (nie związany z konwekcją) przewidywany jest dla Warmii i Mazur, północnego i zachodniego Mazowsza, Ziemi Łódzkiej i wschodniej Wielkopolski – tu powieje do 70-80 km/godz. Na zachodzie wiatr będzie już słabszy. Z kolei na Górnym Śląsku, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyski, południu i wschodzie Mazowsza, na Podlasiu i Lubelszczyźnie wiatr nie powinien być aż tak silny, ale pojedyncze porywy i tam sięgną 55-65 km/godz. Wyjątkiem będą dzielnice południowo-wschodnie, gdzie za sprawą wiatru fenowego, zwłaszcza w godzinach około południowych porywy mogą osiągać 75-80 km/godz.

Na ogół powieje z kierunków południowo-zachodnich i południowych, na zachodzie oraz w czasie burz zmiana kierunku wiatru na zachodni.

Taka pogoda dziś absolutnie będzie wpływać niekorzystnie na nasze samopoczucie. W całym kraju u meteopatów będą doskwierać: dolegliwości bólowe, senność, rozdrażnienie, problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, niepokój, itd. Z powodu silnego wiatru, temperatura odczuwalna będzie o kilka stopni niższa od wskazań termometrów; na ogół dominować ma odczucie komfortu termicznego, w drugiej części dnia na zachodzie zacznie się robić chłodno.

W nocy trochę deszczu, wiatr nieco osłabnie

Od godzin wieczornych wiatr będzie powoli słabł, ale na przeważającym obszarze pozostanie porywisty. Najbardziej na wybrzeżu, gdzie pojedyncze porywy mogą osiągać nawet 85-90 km/godz. W głębi kraju porywy od 55 do 65 km/godz., na południu wiatr raczej będzie umiarkowany. Przez całą noc przelotne opady deszczu będą pojawiać się na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Wzdłuż wybrzeża możliwe burze. Początkowo przelotnie padać będzie na zachodzie oraz w centrum, ale w miarę upływu nocy powinno się rozpogadzać. Przez całą noc pogodnie i bez opadów ma być na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie oraz na południu Wielkopolski. Najchłodniej nad ranem będzie w Kotlinie Jeleniogórskiej – tu 2 stopnie, a przy gruncie chwyci nawet słaby mróz, poza tym od 5 do 7 stopni, na Roztoczu i Podkarpaciu 8 stopni. Chłodniej ma być jedynie miejscami na Pomorzu – 3 stopnie. Wiatr będzie wiał z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

4 myśli na temat “Prognoza pogody na dziś: pogoda w kratkę, na północy burze i bardzo silny wiatr. Będzie jeszcze ciepło

Dodaj komentarz