„Do diabła, ta czaszka patrzy na mnie”. Miłośnicy paleontologii odkryli skamieliny liczącego 100 mln lat elasmozaura

Znalezisko jest porównywalne do słynnego Kamienia z Rosetty @The Guardian

Grupa kobiet, które „polują” na skamieliny w czasie wolnym od pracy, odkryła szczątki 100-milionowego stworzenia, które paleontolodzy porównują do słynnego Kamienia z Rosetty ze względu na możliwość odblokowania odkrycia kilku nowych gatunków prehistorycznych morskich olbrzymów.

Czytaj dalej „„Do diabła, ta czaszka patrzy na mnie”. Miłośnicy paleontologii odkryli skamieliny liczącego 100 mln lat elasmozaura”

Naukowcy z NASA udokumentowali fotograficznie, jak wygląda zima na Marsie

Mars Reconnaissance Orbiter uchwycił obraz pokrytych szronem marsjańskich wydm na północ od równika dwa dni po tym, jak w lipcu na Marsie zaczęło się przesilenie zimowe @CNN/NASA

Mars może się wydawać suchym, opustoszałym miejscem, ale Czerwona Planeta zimą przekształca się w inną krainę czarów – wynika z nowego filmu udostępnionego przez NASA.

Czytaj dalej „Naukowcy z NASA udokumentowali fotograficznie, jak wygląda zima na Marsie”

Zła pogoda nie opuszcza mieszkańców Kalifornii. Nadciąga kolejna fala opadów

W San Francisco odnotowano najbardziej wilgotny 10-dniowy okres pogodowy od 1871 roku @Associated Press

Pogoda w Kalifornii zaczęła się w piątek uspokajać, ale jak ostrzegają synoptycy, przerwa będzie krótkotrwała, gdyż kolejne burze znad Pacyfiku ustawiły się w kolejce, by uderzyć w ten stan, gdzie kolejne potężne układy pogodowe pozbawiły prądu tysiące odbiorców, uszkodziły linię brzegową, zalały ulice, powaliły drzewa i spowodowały co najmniej sześć ofiar śmiertelnych.

Czytaj dalej „Zła pogoda nie opuszcza mieszkańców Kalifornii. Nadciąga kolejna fala opadów”

Niebezpieczna plama słoneczna, która w ostatnich dniach wytworzyła aż dwa rozbłyski klasy X, kieruje się w stronę Ziemi

Aktywność naszej gwiazdy rośnie, a szczyt nastąpi w okolicach 2025 r.

Niebezpieczna plama słoneczna wystrzeliła w kierunku Ziemi intensywny rozbłysk klasy X, co doprowadziło do przerw radiowych w rejonie południowego Pacyfiku. Czy jest szansa na zorze polarne?

Czytaj dalej „Niebezpieczna plama słoneczna, która w ostatnich dniach wytworzyła aż dwa rozbłyski klasy X, kieruje się w stronę Ziemi”

„Nigdy nie widziałem czegoś takiego”. Powodzie w Australii Zachodniej

Kryzys w Kimberley został wywołany w tym tygodniu przez poważny układ pogodowy Ellie, dawny cyklon tropikalny, który przyniósł ulewne deszcze w tym rozległym regionie @Facebook

Premier Australii Anthony Albanese powiedział w sobotę (7 stycznia), że jego rząd jest gotowy udzielić wszelkiego wsparcia mieszkańcom stanu Australia Zachodnia, w związku z rekordowymi powodziami związanymi z byłym cyklonem tropikalnym, które odcięły od świata odległe społeczności.

Czytaj dalej „„Nigdy nie widziałem czegoś takiego”. Powodzie w Australii Zachodniej”

Wylesianie brazylijskiej Amazonii wzrosło o 150% w ostatnim miesiącu rządów Bolsonaro

Ekolodzy mają nadzieję, że sytuacja zmieni się za rządzami nowego lewicowego prezydenta

Wylesianie w brazylijskiej części Amazonii wzrosło w grudniu o 150 procent w stosunku do roku ubiegłego – wynika z danych opublikowanych w piątek, co stanowi ostatni ponury raport dla skrajnie prawicowego byłego prezydenta Jaira Bolsonaro w jego ostatnim miesiącu urzędowania.

Czytaj dalej „Wylesianie brazylijskiej Amazonii wzrosło o 150% w ostatnim miesiącu rządów Bolsonaro”

Prognoza pogody na sobotę: słońce pokaże się na zachodzie, południu i w centrum. Na północy i wschodzie więcej chmur, mgły i opady

Wciąż utrzyma się duża różnica temperatury – od minus 3 stopni na Podlasiu do nawet 12 stopni na Dolnym Śląsku @Agencja Gazeta/Marek Podmokły

W święto Trzech Króli pogoda, a zwłaszcza temperatura, mocno się podzieliły. Na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz w większości Mazowsza i Lubelszczyźnie przez cały dzień było poniżej zera – w Suwałkach nie było więcej niż -8,5 st. C. Na pozostałym obszarze dominowała łagodna masa powietrza, w rezultacie w Legnicy słupek rtęci podskoczył do 9,9 st. C powyżej zera. W ciągu dnia z zachodu na wschód przemieszczał się ciepły front atmosferyczny, który na zachodzie, południu i w centrum padał deszcz, ale na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Mazowszu i częściowo na Lubelszczyźnie, a w nocy również na Podlasiu sypnęło śniegiem. W sobotę zima utrzyma się na północnym wschodzie, ale na pozostałym obszarze temperatura będzie wyższa od normy, na południowym zachodzie nawet zobaczymy 12 st. C.

Czytaj dalej „Prognoza pogody na sobotę: słońce pokaże się na zachodzie, południu i w centrum. Na północy i wschodzie więcej chmur, mgły i opady”