„Zastanawialiśmy się, czy jeszcze kiedykolwiek go zobaczymy”. Słynny mors z Europy dotarł do Islandii

Pod koniec roku Thor był widziany w Wielkiej Brytanii, a wcześniej we Francji i Holandii @Owen Humphreys/PA

Mors, który przyciągnął tłumy, kiedy został zauważony na południowym i wschodnim wybrzeżu Anglii, prawdopodobnie dopłynął do Islandii.

Czytaj dalej „„Zastanawialiśmy się, czy jeszcze kiedykolwiek go zobaczymy”. Słynny mors z Europy dotarł do Islandii”

Wir polarny rozpadł się. Co dalej? Czy będzie jeszcze magazima?

Opady pojawią się od weekendu, ale nie powinno też zabraknąć pogodniejszych chwil @Severe Weather Europe

Jesteśmy już ponad tydzień po Nagłym Ociepleniu Stratosferycznym i rozpadu wiru polarnego powinniśmy już powoli odczuwać skutki w postaci prawdziwie zimowej pogody, ale mimo to na razie wciąż aura przypomina coś na pograniczu zimy i przedwiośnia (z dużym mrozem nocami i powyżej zera w ciągu dnia). Ale w pierwszej połowie marca prawdopodobnie jest szansa na krótki, ale bardziej treściwy zimowy epizod.

Czytaj dalej „Wir polarny rozpadł się. Co dalej? Czy będzie jeszcze magazima?”

Po trzęsieniu ziemi pojawia się kolejny problem. W zniszczonych obszarach Syrii rozprzestrzenia się cholera

Tragiczna sytuacja tych, którzy przeżyli kataklizm, zwiększa ryzyko chorób @AFP

Niszczycielskie trzęsienie ziemi, które nawiedziło w tym miesiącu Turcję i Syrię, zabiło ponad 50 tysięcy osób – wynika ze zrewidowanych przez agencję AFP danych z rozdartej wojną Syrii kontrolowanych przez rząd i rebeliantów, gdy w kraju dwie osoby zmarły na cholerę na obszarach zrujnowanych przez katastrofę.

Czytaj dalej „Po trzęsieniu ziemi pojawia się kolejny problem. W zniszczonych obszarach Syrii rozprzestrzenia się cholera”

Bardzo niespokojnie na Pacyfiku. Vanuatu na drodze potężnego cyklonu

Cyklon Judy osiągnął czwartą kategorię i towarzyszy mu wiatr o prędkości 200 km/h @AP Photo

Potężny cyklon Judy przetoczył się w środę przez pacyficzne wyspy Vanuatu, przynosząc ulewne opady deszczu i silny wiatr, co wymagało ewakuacji części mieszkańców ze stolicy, Port Vila.

Czytaj dalej „Bardzo niespokojnie na Pacyfiku. Vanuatu na drodze potężnego cyklonu”

Więcej zórz polarnych w najbliższych tygodniach w Polsce? Wiosna to czas, kiedy pojawiają się najczęściej

Piękne krajobrazy Islandii stanowią idealne tło do polowania na zorzę polarną

W ostatnich dniach w północnej części naszego kraju można było podziwiać zorzę polarną, którą na naszej szerokości geograficznej zwykle trudno dojrzeć, głównie w przypadku silnej burzy geomagentycznej. Jednak okres w okolicach przesilenia wiosennego i jesiennego to zwykle najlepsze momenty na podziwianie kolorowych świateł tańczących na naszym niebie – twierdzą astronomowie.

Czytaj dalej „Więcej zórz polarnych w najbliższych tygodniach w Polsce? Wiosna to czas, kiedy pojawiają się najczęściej”

Szkody spowodowane przez huragany w najbliższych dekadach wzrosną w zaskakujących, nowych miejscach

Sprawdź, czy jesteś objęty ryzykiem @Lokman Vural Elibol/Anadolu Agency/Getty Images

W miarę ocieplania się naszej planety, huragany stają się inne – stają się coraz silniejsze, przynoszą więcej deszczu oraz docierają w głąb lądu po tym, jak przekraczają wybrzeże czy podążają bardziej na północ. Według nowego raportu organizacji non-profit First Street Foundation, zmiany te narażają więcej osób i nieruchomości na działanie niszczącego wiatru związanego z huraganami, co może spowodować miliony dolarów szkód w nadchodzących dekadach.

Czytaj dalej „Szkody spowodowane przez huragany w najbliższych dekadach wzrosną w zaskakujących, nowych miejscach”

Czekali na niego przez całą zimę. W Nowym Jorku spadł we wtorek śnieg

W tym roku we wschodnich stanach USA zima była rekordowo łagodna @AFP

We wtorek, w ostatnim dniu meteorologicznej zimy, nowojorczycy obudzili się i wyglądając za oknem wcześnie rano zobaczyli coś, czego w ciągu ostatnich trzech tygodni nie widzieli zbyt często: śnieg.

Czytaj dalej „Czekali na niego przez całą zimę. W Nowym Jorku spadł we wtorek śnieg”

Prognoza pogody na środę: już nie wszędzie będzie świeciło słońce. Po mroźnym poranku zrobi się cieplej

W ciągu dnia maksymalnie od 1-2 st. C na północnym wschodzie do 7 st. C w Wielkopolsce, Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej

We wtorek, po bardzo zimnym, mroźnym poranku, w ciągu dnia od Bałtyku po Tatry mieliśmy wspaniałą wyżową pogodę, z duża ilością słońca, a temperatury wzrosły prawie wszędzie powyżej zera – w Szczecinie odnotowano 6,4 st. C, w Szczecinku 6 st. C, a w Pile, Poznaniu, Resku oraz Słubicach – 5,6 st. C. W środę zaczną zachodzić pewne zmiany, ale jeszcze nie wszędzie je dojrzymy; na zachodzie, południu oraz w centrum utrzyma się przewaga słońca i niemal bezchmurnego nieba, jedynie na północy i północnym zachodzie pojawi się większe zachmurzenie.

Czytaj dalej „Prognoza pogody na środę: już nie wszędzie będzie świeciło słońce. Po mroźnym poranku zrobi się cieplej”

We wtorek rozpoczęła się meteorologiczna wiosna

Najpóźniej pojawiła się wiosna fenologiczna

Choć w tym roku w styczniu i lutym pogoda bardzo często przypominała wiosnę niż zimę, oficjalnie dopiero 1 marca rozpoczyna się meteorologiczna wiosna. Przed nami jeszcze jej cztery rodzaje, przy czym ta prawdziwa następuje zwykle w kwietniu.

Czytaj dalej „We wtorek rozpoczęła się meteorologiczna wiosna”