Zima w górach nie odpuszcza. Trudne warunki na stokach, zagrożenie lawinowe

Sprawdź aktualną sytuację pogodową i turystyczną w górach @Gazeta Krakowska/ilustracja archiwalna

Pomimo, że sobota rozpoczęła się na ogół słoneczną pogodą, w górach wciąż panują trudne zimowe warunki turystyczne. Na szlakach zalega śnieg i oblodzenia. Na stromych stokach występuje zagrożenie lawinowego.

Babia Góra

Beskidzcy GOPR-owcy zdecydowali się w sobotę obniżyć poziom zagrożenia lawinowego na Babiej Górze do najniższego pierwszego stopnia. Największe prawdopodobieństwo zejścia lawin jest na stromych stokach oraz w miejscu większego odłożenia śniegu.

„Zamrożenie wierzchnich warstw śniegu ustabilizowało pokrywę. Niskie zagrożenie lawinowego występuje w miejscach jego zwiększonego odłożenia. Dotyczy to przede wszystkim żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu” – poinformowali w komunikacie ratownicy GOPR z Białej Góry.

Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. W takiej sytuacji wyzwolenie lawiny możliwe jest jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych stokach. Możliwe jest samoistne zejście małych i średnich lawin.

W wyższych partiach Beskidów występuje dość duże zróżnicowanie pod względem pokrywy śnieżnej. Generalnie im wyżej, tym jest go więcej. Na Babiej Górze leży około 120 centymetrów, jednak w niektórych miejscach – z powodu zdeponowania przez silny wiatr – nawet powyżej 150 centymetrów.

Dotychczas w rejonie Babiej Góry obowiązywał drugi w pięciostopniowej rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego.

GOPR przypomina numery telefonów alarmowych, pod którymi w razie wypadku lub innej nagłej potrzeby skontaktować się z ratownikami: 985 oraz 601-100-300.

Beskidy

W sobotę od samego rana słońce świeciło w Beskidach, dzięki czemu warunki turystyczne zostały ocenione jako dobre. Jedynie w rejonie Leskowca GOPR ostrzegło przed poważniejszymi utrudnieniami. W przypadku planowania w weekend wycieczki w góry, należy pamiętać, że wciąż panuje tam zima i trzeba uzbroić się w odpowiednie odzienie – poinformowali w sobotę rano ratownicy GOPR.

Jak poinformował dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku Jacek Wachowski powiedział, że warunki na szlakach są dobre, jednak ostrzegł przed silniejszym wiatrem. Gorzej było w rejonie Leskowca, gdzie na szlakach po mroźnej nocy występowały oblodzenia. W tym celu warto zaopatrzyć się w raczki. Widoczność z powodu bezchmurnego nieba i braku mgieł była bardzo dobra.

O poranku najniższą temperaturę odnotowano w Klimczoku, Leskowcu oraz Hali Miziowej – minus 3 stopnie; w Szczyrku i Markowych Szczawinach było w tym czasie około zera.

Im wyżej, tym lepsze warunki narciarskie. O ile w Szczyrku śnieg leży jedynie w płatach, to w Markowych Szczawinach pokrywa białego puchu sięga 90 cm, Hali Miziowej 75, a na Klimczoku 55 cm.

GOPR przypomina, że od 1 marca obowiązuje zakaz poruszania się na nartach po szlakach Babiogórskiego Parku Narodowego. Do odwołania zamknięty jest również szlak żółty – tzw. Perć Akademików, który służby do pochodzenia na Babią Górę.

Ze względu na panujące wysoko w górach zimowe warunki, warto odpowiednio się do tego przygotować. Konieczne jest zabezpieczenie termiczne – należy zabrać ze sobą zapas ciepłych płynów, adekwatną do pory roku odzież, dobre nieprzemakalne obuwie oraz raczki i kijki, które ułatwiają utrzymanie równowagi. GOPR apeluje również o ściągnięcie aplikacji „Ratunek” na swój telefon komórkowy.

Karkonosze

W Karkonoszach w sobotę od samego rana warunki pogodowe są trudne – wieje silny wiatr, a do tego na szlakach jest bardzo ślisko z powodu porannych przymrozków. W górnych partiach Karkonoszy w ciągu dnia będzie około -7 stopni, ale odczuwalna jest znacznie niższa z powodu silnego wiatru osiągającego w porywach 90 km/h.

„Zachmurzenie jest małe, a w widoczność w górach bardzo dobra” – czytamy w sobotnim komunikacie Karkonoskiej Grupy GOPR. Ratownicy górscy wskazują przy tym, że na szlakach powyżej 1000 m n.p.m. miejscami zalega lód przykryty warstwą śniegu. „Miejscami na szlakach jest bardzo ślisko” – ostrzega GOPR.

W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. „Zagrożenie lawinowe umiarkowane występuje głównie na stromych stokach stron zawietrznych gdzie wcześniej zostały odłożone większe depozyty śniegu przetransportowanego przez wiatr. Dotyczy stoków i stromych zboczy w Kotłach polodowcowych / żleby ,jary/ i niektórych zboczy powyżej górnej granicy lasu” – poinformowano w komunikacie goprowców.

Tatry

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, pokrywa śnieżna w Tatrach jest zróżnicowana – w godzinach porannych z powodu nocnego mrozu śnieg jest twardy i zmrożony, a w ciągu dnia, gdy robi się cieplej – zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych – staje się mokry, grząski i przepadający. Miejscami przy grani śnieg wywiany jest do starszej warstwy.

Panujące w Tatrach warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu: raki, czekan, kask, lawinowe ABC – wraz z umiejętnością posługiwania się nimi, a także oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie. Na niektórych szlakach może być ślisko.

W Tatrach obowiązuje pierwszy najniższy stopień zagrożenia lawinowego.

Tatrzański Park Narodowy przypomina, że w okresie od 1 marca do 15 maja ze względu na konieczność wzmocnienia populacji cietrzewi, zostały wprowadzone ograniczenia w postaci zamknięcia następujących szlaków turystycznych:

  1. Polana Chochołowska – Bobrowiecki Żleb – Grześ (znaki żółte);
  2. Bobrowiecka Przyłęcz – Bobrowiecki Żleb (połączenie ze szlakiem żółtym) – Grześ (znaki niebieskie);
  3. Grześ – Długi Upłaz – Rakoń (znaki niebieskie).

Ponadto zamknięty do odwołania jest żółty szlak w Dolinie Białego (w obu kierunkach) z powodu uszkodzonego mostu.

W okresie od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne, rowerowe i narciarskie są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat/GOPR/TOPR/tpn.pl

Dodaj komentarz