U wybrzeży Hiszpanii sfilmowano wieloryba z rzadką deformacją kręgosłupa

Może powstawać w podobny sposób jak u człowieka

Masywny, 40-tonowy płetwal zwyczajny pływający u wybrzeży Walencji w Hiszpanii został sfilmowany z poważnym wygięciem w swoim 17-metrowym ciele – coś, co wydaje się być wyraźnym i rzadkim przypadkiem skoliozy u tych zwierząt.

Czytaj dalej „U wybrzeży Hiszpanii sfilmowano wieloryba z rzadką deformacją kręgosłupa”

Kolejna rzeka atmosferyczna uderzyła w Kalifornię. Zginęły dwie osoby

Oprócz intensywnych opadów deszczu i śniegu pojawił się bardzo silny wiatr o prędkości 130 km/h @AP Photo

Silna późnozimowa burza na Pacyfiku, która przyniosła niszczący wiatr oraz więcej ulewnego deszczu i śniegu do już przesyconej wilgotną Kalifornii, jest obwiniania za śmierć co najmniej dwóch osób, a synoptycy ostrzegają, że kolejne opady przewidywane są w środę w części stanu.

Czytaj dalej „Kolejna rzeka atmosferyczna uderzyła w Kalifornię. Zginęły dwie osoby”

Po powiewie wiosny, przypomni o sobie zima. Wkrótce pojawi się mróz, a nawet śnieg

Dlaczego przyjdzie ochłodzenie i na jak długo? @pixabay.com

Przejściowe pory roku, czy to wiosna, czy to jesień mają to do siebie, że pogoda – zwłaszcza na samym swoim początku – może być jeszcze zaskakująca. Wynika to z faktu, że astronomiczne pory roku niekoniecznie niekoniecznie nakładają się na termiczne, co bardzo często oznacza spore wahania. Każdy, kto nie posłuchał naszych przewidywań, w których ostrzegaliśmy, że jeszcze zima zarówno z mrozem, jak i śniegiem może nas tej wiosny zaskoczyć i zmienić opony z zimowych na letnie, wkrótce będzie musiał przerzucić się na miejską komunikację, bo na początku przyszłego tygodnia na kilka dni zimowa aura o sobie przypomni.

Czytaj dalej „Po powiewie wiosny, przypomni o sobie zima. Wkrótce pojawi się mróz, a nawet śnieg”

Jak rozpoznać, które chmury oznaczają zagrożenie?

Apokaliptycznie wyglądająca chmura nie zawsze musi oznaczać nawałnicę

Powoli zbliżamy się do najniebezpieczniejszego okresu w roku, kiedy statystycznie najczęściej mamy do czynienia z meteorologiczne kataklizmami stwarzającymi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Dzisiaj postaramy się przybliżyć, jak na podstawie wyglądu chmur możemy odczytać zbliżające się zagrożenie, jeśli nie mamy dostępu do aktualnej sytuacji meteorologicznej.

Czytaj dalej „Jak rozpoznać, które chmury oznaczają zagrożenie?”

Naukowcy odkrywają składnik RNA zakopany w pyle asteroidy

Wyniki badania przedstawiono w czasopiśmie Nature Communication

Próbka pobrana z asteroidy znajdującej się daleko od Ziemi potwierdziła, że nukleobazy RNA można znaleźć w skałach kosmicznych, co popiera wcześniejsze hipotezy, które sugerowały, że życie na Ziemi zawdzięczamy tym kosmicznym obiektom.

Czytaj dalej „Naukowcy odkrywają składnik RNA zakopany w pyle asteroidy”

„Wampiryczne zużycie wody prowadzi do nieuchronnego globalnego kryzysu”. Z okazji Światowego Dnia Wody w środę rusza specjalny szczyt ONZ

Nawet połowa ludności świata już zmaga się z brakiem bezpieczeństwa wodnego, a z roku na rok będzie coraz gorzej @AFP/

Woda – „życiodajna krew ludzkości” – jest coraz bardziej zagrożona na całym świecie z powodu „wampirycznej nadkonsumpcji oraz nadmiernego rozwoju” – ostrzegła ONZ w raporcie, opublikowanym na kilka godzin przed głównym szczytem w tej sprawie, która rozpocznie się w środę po południu.

Czytaj dalej „„Wampiryczne zużycie wody prowadzi do nieuchronnego globalnego kryzysu”. Z okazji Światowego Dnia Wody w środę rusza specjalny szczyt ONZ”

Asteroida utworzyła chmurę gruzu po celowym uderzeniu przez statek kosmiczny

Udana misja DART odbyła się we wrześniu 2022 r. @ESO/M. Kornmesser

Teleskopy na całym świecie obserwowały, jak statek kosmiczny NASA celowo wbił się w asteroidę w 2022 r. w ramach ćwiczeń obrony planetarnej przed zagrożeniem ze strony asteroid. Nowe obrazy opublikowane we wtorek przez astronomów, którzy używali Bardzo Dużego Teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego w Chile, ujawniają szczegółowe widoki odłamków odchodzących od kolizji stworzonej przez Test Redukcji Podwójnej Asteroidy.

Czytaj dalej „Asteroida utworzyła chmurę gruzu po celowym uderzeniu przez statek kosmiczny”

Burza piaskowa pokryła Pekin i północne Chiny. Jakość powietrza gwałtownie spadła

Potężna chmura pyłu przybyła znad Mongolii @Feng Li/VCG/Getty Images

Kolejna w tym roku silna burza piaskowa przetacza się przez Pekin oraz kilka północnych prowincji w Chinach, okrywając obszar gęstymi chmurami pomarańczowego pyłu, jednocześnie poziom zanieczyszczenia powietrza ponownie podniósł się do niebezpiecznego poziomu – poinformowały w środę państwowe służby meteorologiczne.

Czytaj dalej „Burza piaskowa pokryła Pekin i północne Chiny. Jakość powietrza gwałtownie spadła”

Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie i Pakistanie. Rośnie liczba ofiar

Setki rannych, ale zniszczenia są mniejsze niż oczekiwano @AFP

Co najmniej 12 osób zginęło w Afganistanie i Pakistanie w wyniku trzęsienia ziemi, odczuwalnego na przestrzeni tysięcy kilometrów, ale w środę okazało się, że region uniknął masowej liczby ofiar, które zwykle wiążą się z wstrząsami o takiej skali.

Czytaj dalej „Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie i Pakistanie. Rośnie liczba ofiar”

Prognoza pogody na środę: na północy i początkowo w centrum trochę deszczowo. Poza tym sporo słońca i bardzo ciepło

W ciągu dnia przewidujemy od 9 st. C na Suwalszczyźnie do 17-18 stopni na południowym zachodzie @pixabay.com

We wtorek w wielu regionach naszego kraju z rana przyniósł dość pochmurne niebo i zwłaszcza na południu, wschodzie oraz w centrum Polski występowały opady deszczu. Jednak w miarę upływu dnia opadów było coraz mniej, a niebo zaczęło się wypogadzać. Temperatury mieliśmy troszeczkę niższe niż w ostatnich dniach – 7 stopni w Suwałkach i prawie 13 stopni w Toruniu. W środę z zachodu na wschód przemieszczał się będzie mało aktywny ciepły front atmosferyczny, który wkroczył do nas już wczoraj wieczorem wieczorem i w nocy zaczął przemieszczać się w głąb Polski. Dzisiaj będzie z niego trochę padać na północy i w centrum, ale po przejściu frontu nie tylko zacznie się wypogadzać, ale również ocieplać. Na południowym zachodzie zobaczymy nawet 18 stopni Celsjusza.

Czytaj dalej „Prognoza pogody na środę: na północy i początkowo w centrum trochę deszczowo. Poza tym sporo słońca i bardzo ciepło”

Susza w północno-wschodniej Hiszpanii opróżnia zbiorniki wodne

Wyłoniła się nawet opuszczona wioska, która została zalana wodą pod budowę zbiornika wodnego w latach 60. ubiegłego wieku @AP Photo

Średniowieczny kościół Sant Romà zniknął z pola widzenia w latach 60-tych, kiedy miasto Vilanova de Sau, godzinę drogi na północ od Barcelony, zostało zalane w celu stworzenia zbiornika wodnego. W ciągu ostatnich trzech dekad jego widmowa dzwonnica kilkakrotnie wynurzała się na powierzchnię, służąc jako punktualne przypomnienie o kruchych zasobach wodnych Hiszpanii. Dziś jednak wieża kościoła, nawa główna i fundamenty budynku zostały odsłonięte, co dobitnie świadczy o tym, z jak potężną suszą mamy aktualnie do czynienia.

Czytaj dalej „Susza w północno-wschodniej Hiszpanii opróżnia zbiorniki wodne”