NOAA: temperatura oceanu na północnym Atlantyku rekordowo wysoka

Zaledwie kilka dni temu zarejestrowano najwyższą temperaturę na Morzu Śródziemnym oraz u wybrzeży Florydy ©Olivier MORIN/AFP/File

Według wstępnych danych opublikowanych w piątek przez amerykańską Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną, w ślad za nowym rekordem w basenie Morza Śródziemnego, temperatura północnego Atlantyku osiągnęła w tym tygodniu najwyższy poziom w historii, kilka tygodni wcześniej niż zwykle.

Informacja ta pojawiła się kilka dni po tym, jak naukowcy potwierdzili, że lipiec jest na dobrej drodze do bycia najcieplejszym miesiącem w historii – w wielu miejscach na świecie wystąpiły upały spotęgowane przez globalne ocieplenie, które dotknęło dziesiątki milionów ludzi.

„Na podstawie naszej analizy, rekordowo wysoka średnia temperatura powierzchni morza na północnym Atlantyku wynosi 24,9 stopni Celsjusza”, czyli 76,8 Fahrenheita – powiedział AFP Xungang Yin, naukowiec z Narodowego Centrum Informacji o Środowisku NOAA.

Rekord jest szczególnie zaskakujący, gdyż padł stosunkowo wcześnie – zwykle północny Atlantyk osiąga najwyższą temperaturę na początku września. Poprzedni rekord został odnotowany we wrześniu 2022 r. i wynosił 24,89 stopni Celsjusza – wyjaśnił Yin.

NOAA, która gromadzi dane dotyczące temperatury powierzchni morza od wczesnych lat 80-tych, będzie potrzebowała około dwóch tygodni na potwierdzenie wstępnych ustaleń.

W poniedziałek hiszpańscy naukowcy poinformowali, że Morze Śródziemne osiągnęło tego dnia najwyższą temperaturę w historii – podczas wyjątkowej fali upałów w Europie. Rekord 28,71 stopni Celsjusza został ogłoszony przez hiszpański Instytut Nauk o Morzu, który przeanalizował dane z satelitów wykorzystywanych przez europejski program obserwacji Ziemi Copernicus.

Ci eksperci wyjaśnili, że mierzą dzienną medianę temperatury powierzchni morza, a nie zwykłą średnią, ponieważ jest ona mniej podatna na ekstremalne skoki temperatury w niektórych pojedynczych obszarach morza.

Obszar Morza Śródziemnego, dotknięty rekordowymi temperaturami w lipcu, od dawna klasyfikowany jest jako gorący punkt zmian klimatycznych.

Atlantycki rekord zostanie pobity

Eksperci twierdzą, że temperatura powierzchni morza na północnym Atlantyku „będzie nadal rosła w sierpniu” – powiedział Yin z NOAA, dodając, że jest „wysoce prawdopodobne”, iż rekord zostanie ponownie pobity.

Nowy rekord wynoszący 24,9 stopni Celsjusza jest „o ponad jeden stopień wyższy od 30-letniej normy klimatycznej, wyliczonej dla lat 1982-2011” – dodał.

Od marca, który jest miesiącem, kiedy północny Atlantyk zaczyna się ocieplać po zimie, temperatury były ogólnie wyższe niż w poprzednich latach, ale różnica była bardziej widoczna w ostatnich tygodniach.

Północny Atlantyk stał się symbolicznym punktem obserwacyjnym ocieplenia wody morskiej na całym świecie z powodu skutków zmian klimatycznych spowodowanych emisją gazów cieplarnianych.

Program Copernicus, który wykorzystuje inne dane niż te analizowane przez NOAA, poinformował w piątek agencję AFP, że w środę odnotował w rejonie północnego Atlantyku temperaturę na poziomie 24,7 st. Celsjusza.

Rzecznik Copernicus wyjaśnił, że chociaż pozostaje to poniżej rekordu z września 2022 r. – co prawda nieco niższy niż odczyt podawany NOAA, na poziomie 24,81 st. C- rekord ten z pewnością zostanie pobity „tego lata”. „Na tym etapie to kwestia kilku dni” – dodał.

„Ekstremalna sytuacja”

„Ta sytuacja jest ekstremalna: widzieliśmy już wcześniej morskie fale upałów, ale ta jest bardzo trwała i rozłożona na dużej powierzchni” w rejonie północnego Atlantyku – podkreśliła Karina Von Schuckmann z międzynarodowego centrum badawczego Mercator Ocean International.

Ekspertka zauważyła, że oceany pochłonęły 90 proc. nadmiaru ciepła wytwarzanego przez działalność człowieka od początku ery przemysłowej.

„Ta akumulacja energii podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch dekad”, co jednocześnie nasiliła efekt globalnego ocieplenia – stwierdziła.

W skali globalnej, od kwietnia średnia temperatura oceanu regularnie przekracza sezonowe rekordy ciepła.

Konkretny, uderzający przykład odnotowano na Florydzie, gdzie wody u wybrzeży Słonecznego Stanu – zgodnie z danymi z boi pogodowej – osiągnęły w poniedziałek 38,3 stopni Celsjusza – temperatura bardziej kojarzona z gorącą wodą w wannie.

Jeśli odczyt zostanie potwierdzony, może ustanowić rekord świata.

Źródło: AFP

Dodaj komentarz