Prognoza pogody dla alergików: wciąż duże zagrożenie dla osób uczulonych. Na co w tej chwili uważać?

Prognoza obejmuje okres od 30 lipca do 12 sierpnia @pixabay.com

Pojawiające się częste deszcze są wielkim wybawieniem dla alergików – opady bowiem oczyszczają powietrze nie tylko z zanieczyszczeń, takich jak ozon czy pył zawieszony, ale również pyłków roślin. Jednak kiedy zza chmur wyłania się słońce, stężenia od razu rosną. Na co w tej chwili powinni uważać osoby uczulone na pyłki roślin.

Kończy się powoli sezon pylenia traw. Aktualnie już tylko na północy oraz wschodzie kraju w pogodne dni mamy do czynienia z średnim stężeniem tego alergenu; na przeważającym obszarze już jest niskie i takie też będzie począwszy od pierwszego tygodnia sierpnia w całym kraju. Większa koncentracja możliwa jest jedynie w parkach, lasach, łąkach, itd.

W całym kraju w szczycie pylenia jest w tej chwili większość chwastów. Tak jest w przypadku silnie uczulającej bylicy, która osiąga wartości bardzo wysokie i takie też pozostaną w pierwszej połowie sierpnia. W przypadku bylicy uczuleni powinni uważać na spożycie niektórych owoców i warzyw, które mogą doprowadzić do nasilenia objawów ze strony błony śluzowej jamy ustnej, np.: marchwi, selera, jabłka oraz ziół (np. rumianku). Ponadto, nierzadko u osób uczulonych na pyłek pylicy występują objawy ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty i biegunka) oraz oddechowego (cieknący, wodnisty katar).

Oprócz bylicy wciąż utrzymuje się wysokie i bardzo wysokie stężenie pyłku pokrzywy – takie pozostanie również co najmniej przez pierwszą połowę miesiąca. Na szczęście pokrzywa rzadko zaostrza objawy alergiczne.

Trwa również szczyt intensywności zarodników grzybów pleśniowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria, czemu sprzyja deszczowa i stosunkowo ciepła pogoda. Stężenie tego alergenu będzie w ciągu najbliższych dwóch tygodni bardzo wysokie na obszarze całego kraju.

W powietrzu utrzymują się również niskie, miejscami średnie, stężenia pyłków: szczawiu (sezon zakończy się po 5 sierpnia), komosy i babki. Pod koniec okresu, czyli na początku drugiej dekady sierpnia, przewidujemy na zachodzie i południu wzrost stężenia pyłku ambrozji, ale póki co nie osiągnie jeszcze niebezpiecznych wartości.

Reasumując, alergicy powinni w tej chwili zwrócić szczególną uwagę na chwasty oraz zarodniki grzybów pleśniowych. Ich stężenie w ciągu najbliższych dwóch tygodni pozostanie bardzo wysokie. W związku z tym przypominamy, aby zażywać wszystkie leki przepisane przez lekarza-specjalistę (np. leki przeciwhistaminowe) oraz unikać przebywania na zewnątrz w momencie najintensywniejszego pylenia, tj. od 10 do 19:00.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Dodaj komentarz