Planety tajemniczo się kurczą i być może wreszcie wiemy, dlaczego

Dane z teleskopu NASA ujawniły, że jądra niektórych planet mogą wypychać ich atmosfery @NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (SSC-Caltech)

Naukowcy z NASA zastanawiają się nad grupą planet, które wydają się kurczyć. Winowajcą może być promieniowanie.

Czytaj dalej „Planety tajemniczo się kurczą i być może wreszcie wiemy, dlaczego”

Belgia: 40 domów uszkodzonych z powodu tornada, część z nich nie nadaje się do zamieszkania

Zdjęcia tornada i zniszczeń, które spowodowało. @Leslie Adam, Sander Petré (X/Facebook)

Ponad czterdzieści domów położonych między Antwerpią a Mechelen zostało dotkniętych w środę przez tornado i zostały zdewastowane tak bardzo, że nie nadają się do dalszego zamieszkania. Zimą takie zjawiska są niezwykle rzadkie.

Czytaj dalej „Belgia: 40 domów uszkodzonych z powodu tornada, część z nich nie nadaje się do zamieszkania”

Prognoza pogody na weekend: zacznie się mroźna zima, ale śnieg nie spadnie wszędzie

Śnieg w niedzielę mocniej sypnie na południu naszego kraju, na północnym wschodzie nawet 20 stopni p.z. @pixabay.com

Okres wyjątkowo ciepłej, bardziej przypominającej wiosnę, pogody dobiega już do końca i wszystko wskazuje na to, że wkrótce zacznie się zima. Wraz z ochłodzeniem zrobi się bardziej sucho, więc istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w wielu regionach fali mrozów będzie towarzyszył zupełny brak pokrywy śnieżnej, zwłaszcza w środkowych regionach Polski.

Czytaj dalej „Prognoza pogody na weekend: zacznie się mroźna zima, ale śnieg nie spadnie wszędzie”

Potwierdzono pierwszy przypadek niedźwiedzia, który został zabity przez wirusa ptasiej grypy

Badany jest także przypadek zmarłego wydrzyka brunatnego na Antarktydzie, który być może również padł na H5N1 @Ondrej Prosicky/Shutterstock

Chociaż niedźwiedzie polarne (Ursus maritimus) żyją w najbardziej odległych i ekstremalnych warunkach środowiskowych na świecie, nie chroni to ich przed chorobami, które mogą rozprzestrzeniać się na tysiące kilometrów. Zakaźny szczep ptasiej grypy H5N1 (Highly Pathogenic Avian Influenza – HPAI) dotarł do North Slope Borough w pobliżu Utqiagvik, jednej z najbardziej wysuniętych na północ społeczności na Alasce i po raz pierwszy zabił niedźwiedzia polarnego.

Czytaj dalej „Potwierdzono pierwszy przypadek niedźwiedzia, który został zabity przez wirusa ptasiej grypy”

Śnieżyce na północy naszego kraju. Paraliż na kolei, trudne warunki na drogach

Zima na północy kraju @4lomza.pl

W północnych regionach naszego kraju zgodnie z prognozami wystąpiły minionej doby intensywne opady śniegu. Najwięcej białego puchu spadło na terenie województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego, gdzie spadło nawet 10 centymetrów białego puchu lub więcej. Miejscami występują opady marznące, przez co warunki na drogach są niekorzystne.

Czytaj dalej „Śnieżyce na północy naszego kraju. Paraliż na kolei, trudne warunki na drogach”

Met Office: rok 2023 będzie drugim najcieplejszym rokiem w Wielkiej Brytanii

Czerwiec 2023 r. był najgorętszy w historii Wielkiej Brytanii, co spowodowało spadek poziomu wody w takich miejscach jak zbiornik Woodhead w środkowej Anglii ©Oli SCARFF/AFP

Jak wynika ze wstępnych danych opublikowanych we wtorek przez krajowe służby meteorologiczne, zeszły rok będzie drugim najcieplejszym w historii Wielkiej Brytanii.

Czytaj dalej „Met Office: rok 2023 będzie drugim najcieplejszym rokiem w Wielkiej Brytanii”

„Krytyczne 72 godziny”. Coraz więcej ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w Japonii

Ponad 50 osób zostało w czwartek uznanych za zaginionych, kiedy japońscy ratownicy walczyli o dotarcie do setek wciąż odciętych od pomocy trzy dni po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, w wyniku którego zmarły co najmniej 84 osoby.

Czytaj dalej „„Krytyczne 72 godziny”. Coraz więcej ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w Japonii”

Prognoza pogody na czwartek: zimowo na północy, jesiennie w głębi kraju. Duża różnica temperatury

Będzie od -7/-6 st. C na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu do 10-11 st. C na południu @pixabay.com

Gdybyśmy wczoraj przejechali drogę z Suwałk do Legnicy lub odwrotnie, przeżylibyśmy prawdziwy szok. W Suwałkach w ciągu dnia nie odnotowano więcej niż -6,4 st. C, a na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy i północnym wschodzie Mazowsza padał obfity śnieg, a także w strefie granicznej pomiędzy masami powietrza opady marznące, które były przyczyną wielu problemów. Na pozostałym obszarze było dużo cieplej i deszczowo, mimo pojawiających się w południowej połowie kraju rozpogodzeniami. W Legnicy słupek rtęci pokazał nawet 12,5 st. C. W czwartek też czeka nas duża różnica w pogodzie i temperaturze – na północy będzie sypał śnieg lub pojawią się opady marznące, a na termometrach poniżej zera. Poza tym sporo opadów przelotnych i nawet 11 stopni na południu. W części kraju będzie mocno wiało.

Czytaj dalej „Prognoza pogody na czwartek: zimowo na północy, jesiennie w głębi kraju. Duża różnica temperatury”

„Lodowe pancake’i” na rzece w USA. Jak powstają?

Tworzenie się lodu naleśnikowego jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem pogodowym i zwykle powstaje w zimnych oceanach i jeziorach

Film uchwycony w Nowy Rok przedstawia niezliczone półokrągłe dyski pośniegowego lodu znane jako „lód naleśnikowy”, które pokrywają powierzchnię rzeki Mustinka w USA.

Czytaj dalej „„Lodowe pancake’i” na rzece w USA. Jak powstają?”