Trwają poszukiwania mężczyzny, który wpadł do szczeliny po erupcji wulkanu na Islandii

Mężczyzna pracował przy wypełnianiu szczelin powstałych w wyniku trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej w mieście Grindavik

Ratownicy poszukują mężczyzny, który wpadł do szczeliny w ziemi, która utworzyła się po wybuchu wulkanu na Islandii w zeszłym miesiącu.

Czytaj dalej „Trwają poszukiwania mężczyzny, który wpadł do szczeliny po erupcji wulkanu na Islandii”

„KAŻDY stan ma aktywną obserwację, ostrzeżenie lub poradę”. Śnieg, mróz, silny wiatr, opady marznące, burze i tornada w Stanach Zjednoczonych

Służby ostrzegają, że temperatura odczuwalna może spaść nawet do -50 stopni @AP Photo/Nam Y. Huh

Brutalnie zimna pogoda może okazać się śmiertelnie niebezpiecznym wyzwaniem w sobotę w obliczu trwającej fali arktycznych burz, które nawiedziły znaczną część Stanów Zjednoczonych oślepiającym śniegiem, marznącym deszczem i porywistym wiatrem.

Czytaj dalej „„KAŻDY stan ma aktywną obserwację, ostrzeżenie lub poradę”. Śnieg, mróz, silny wiatr, opady marznące, burze i tornada w Stanach Zjednoczonych”

Za tą odległą egzoplanetą ciągnie się ogon przypominający kometę o długości 560 tys. kilometrów

Strumień helu spływający po WASP-69b, „gorącym Jowiszu”, pozwala astronomom badać, w jaki sposób planety tracą atmosferę @Adam Makarenko/W. M. Keck Observatory

Ludzkość wyśledziła już ponad 5 500 światów krążących wokół innych gwiazd, ale niektóre z nich są naprawdę egzotyczne. Na jednym widać chmury tytanu, a na drugim szaleją szklane burze. WASP-69b – planeta krążąca wokół gwiazdy oddalonej o 160 lat świetlnych – to najnowszy dodatek do ekscentrycznej menażerii. Jak ujawniono w tym tygodniu na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Nowym Orleanie, ta egzoplaneta posiada ogon gazowego helu o długości 560 tys. kilometrów, który unosi się za nią jak kometa.

Czytaj dalej „Za tą odległą egzoplanetą ciągnie się ogon przypominający kometę o długości 560 tys. kilometrów”

Archeolodzy odkrywają „zaginioną dolinę miast” zbudowaną 2500 lat temu w Ekwadorze

Eksperci twierdzą, że odkrycie u podnóża Andów zmieniło dotychczasową wiedzę na temat historii ludzi w tym regionie ©Science/AP

Archeolodzy odkryli skupisko zaginionych miast w amazońskich lasach deszczowych, które były domem dla co najmniej 10 tys. rolników ok. 2 tys. temu.

Czytaj dalej „Archeolodzy odkrywają „zaginioną dolinę miast” zbudowaną 2500 lat temu w Ekwadorze”

Zagrożenie lawinowe w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach. Warunki na szlakach są trudne

Drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w Tatrach, Karkonoszach i Babiej Górze

Pomimo panującej w Tatrach w sobotę dość dobrej pogody, wciąż utrzymują się trudne warunki turystyczne. Ponadto w górach mamy do czynienia z drugim stopniem zagrożenia lawinowego.

Czytaj dalej „Zagrożenie lawinowe w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach. Warunki na szlakach są trudne”

Kolumbia: już 23 ofiary śmiertelne, wielu zaginionych po zejściu osuwiska

Lawina błotna to efekt występujących w regionie ulewnych opadów deszczu i powodzi

Co najmniej 23 osób nie żyje, a 30 innych zostało rannych w piątek w wyniku dwóch osunięć ziemi, które wystąpiło na drodze w pobliżu miasta Carmen de Atrato, w zachodniej części kolumbijskiego departamentu Choco – podały w sobotę o poranku oficjalne źródła. Poprzedni bilans z piątkowego wieczora mówił o 18 ofiarach.

Czytaj dalej „Kolumbia: już 23 ofiary śmiertelne, wielu zaginionych po zejściu osuwiska”

WMO ostrzega, że rok 2024 będzie jeszcze cieplejszy niż rekordowy 2023

Światowa Organizacja Meteorologiczna podsumowuje rok 2023 i przestrzega przed 2024 @AP Photo

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrzegła w piątek, że globalne temperatury w 2024 r. mogą przekroczyć zeszłoroczny rekord, nawet, jeśli w drugiej połowie roku pojawią się neutralne warunki Nino lub nastąpi przeciwieństwo El Nino – La Nina.

Czytaj dalej „WMO ostrzega, że rok 2024 będzie jeszcze cieplejszy niż rekordowy 2023”

Prognoza pogody na sobotę: nowy front przyniesie opady i odwilż. Jednak nie wszędzie

Na Podlasiu zobaczymy jeszcze mróz do -6 st. C, ale na północnym zachodzie już 3-4 st. C @pixabay.com

Choć styczeń rozpoczął się wyjątkowo łagodną pogodą i anomalnie wysokimi temperaturami, to jednak od Trzech Króli zaczęło spływać do naszego kraju zimne powietrze pochodzenia arktycznego, które w kolejnych dniach przynosiło spadki temperatur w niektórych regionach Polski nawet poniżej -20 stopni. Na dzień dzisiejszy styczeń, poza krańcami południowymi, jest już miesiącem chłodniejszym w stosunku do normy wieloletniej i raczej niewiele się pod tym względem zmieni w najbliższym czasie, mimo, że w ten weekend będą miejsca w kraju, gdzie termometry pokażą powyżej zera, ale pojawi się więcej opadów.

Czytaj dalej „Prognoza pogody na sobotę: nowy front przyniesie opady i odwilż. Jednak nie wszędzie”