Kolumbia: pożary strawiły od listopada już 17 tys. hektarów lasów

W kraju obowiązuje stan wyjątkowy @AFP

Szalejące od listopada pożary lasów w Kolumbii strawiły już obszar o powierzchni 17 tys. hektarów – poinformowały w piątek władze, jednocześnie zauważając, że kraj stoi w obliczu najgorętszego stycznia od dziesięcioleci.

Minister środowiska Susana Muhamad powiedziała, że w tym okresie odnotowano ponad 340 pożarów, spowodowanych przedłużającą się suszą, rekordowymi upałami oraz zjawiskiem pogodowym El Niño. Dodała, że 26 pożarów nadal płonie, chociaż na razie nie stanowią większego zagrożenia dla mieszkańców.

Kolumbia od poniedziałku walczy z kilkoma pożarami rozprzestrzeniającymi się w lasach w pobliżu stolicy, w tym na wielu obszarach górskich z widokiem na Bogotę. Władze odradzają mieszkańcom znajdującym się w pobliżu spalonych obszarów, aby unikali wychodzenia na zewnątrz z powodu złej jakości powietrza.

„Dzisiaj mamy pożar w Nevada del Cocuy”, parku przyrody z ośnieżonymi szczytami około 250 kilometrów (]na północny wschód od Bogoty – zauważyła na konferencji prasowej Muhamad. Dodała, że płomienie znajdują się w „dość wysokim” punkcie parku, więc do oceny sytuacji wysłano helikopter.

Dym w Bogocie

Jeden z pożarów szaleje około 900 metrów od wschodniej dzielnicy Bogoty, El Paraiso.

Niektórzy mieszkańcy dotknięci dymem zostali hospitalizowani – napisał Kolumbijski Czerwony Krzyż w Bogocie na platformie mediów społecznościowych X, wraz ze zdjęciami pracowników pogotowia ratunkowego pomagających mężczyźnie noszącemu maseczkę na twarz.

Prezydent Gustavo Petro ogłosił w tym tygodniu stan klęski żywiołowej, zezwalając na przekierowanie środków z innych pozycji budżetowych na walkę z pożarami i zaapelował o pomoc międzynarodową.

Międzynarodowe lotnisko El Dorado w Bogocie powróciło do normalnej pracy w piątek po tym, jak poprzedniego dnia ograniczenia wpłynęły na 138 lotów. Według Ghisliane Echeverry, dyrektora Instytutu Hydrologii, Meteorologii i Badań Środowiskowych w Kolumbii, styczeń zapowiada się na najgorętszy od 30 lat.

Echeverry ostrzegł, że luty może przynieść jeszcze wyższe temperatury, a dopiero w marcu deszcze pomogą „złagodzić” skutki ekstremalnych upałów. Władze badają, czy podpalenia są przyczyną niektórych pożarów, a policja aresztowała 26 osób za „przestępstwa związane z pożarami”.

Źródło: AFP

Dodaj komentarz