Islandzkie wioski zagrożone „zapadnięciem się szczelin” po erupcji wulkanu

Nie ma szans, by mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów @Viken KANTARCI/AFP

Ziemia nad Grindavikiem, czyli maleńkim miasteczkiem rybackim na islandzkim półwyspie Reykjanes, jest tak popękana po erupcji wulkanu z 14 stycznia, że dosłownie w każdej chwili wioska może się zawalić – ostrzegł islandzki urząd meteorologiczny IMO.

To „zawalenie się szczelin może wystąpić w miejscach”, gdzie grunt jest już niestabilny – wynika z przetłumaczonego oświadczenia IMO zaktualizowanego w czwartek (25 stycznia).

Szczeliny, które otworzyły się na północ od Grindavík, wysłały strumienie lawy przez miasto podczas erupcji, która od tego czasu dobiegła końca. Ogólna ocena ryzyka dla Grindavík na mapie zagrożeń została następnie obniżona z dużej (czerwonej) do znacznej (pomarańczowej) ale nowe niebezpieczeństwa pojawiają się teraz nie nad – jak dotychczas miało to miejsce – a bardziej pod miastem.

„Należy zauważyć, że chociaż ogólna ocena ryzyka dla Grindavík została obniżona o jeden punkt, ryzyko związane z pęknięciami jest nadal oceniane jako bardzo wysokie” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele IMO.

„Ruchy szczelin” są teraz mniej prawdopodobne, kiedy erupcja ustąpiła – dodali, ale eksperci oceniają teraz ryzyko otwarcia nowych pęknięć lub poszerzania się już powstałych szczelin.

„Dane GPS pokazują, że w ciągu ostatnich kilku dni wykryto bardzo niewielki ruch w obrębie Grindavík, a zatem szacuje się, że ryzyko jest niższe niż wcześniej” – napisali przedstawiciele w oświadczeniu.

„Obszar został reaktywowany” – zauważyła wcześniej Carmen Solana, profesor nadzwyczajny wulkanologii i komunikacji ryzyka na Uniwersytecie w Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Chociaż eksperci nie mogą być pewni, czy dojdzie do kolejnej erupcji, Solana powiedziała, że obecne oznaki sugerują, iż jest to prawdopodobne.

„Fakt, że ziemia nie opróżniła się tak, jak powinna, biorąc pod uwagę objętość [magmy], która wydostała się na powierzchnię, jest bardziej prawdopodobne niż to, że więcej magmy wydostanie się na powierzchnię” – dodał.

Źródło: Live Science

Dodaj komentarz