Prognoza pogody na niedzielę: pogodnie na zachodzie, poza tym sporo chmur i mokro. Będzie ciepło

Na termometrach będzie od 1-2 st. C na wschodzie do nawet 9 stopni na Dolnym Śląsku @en.wikipedia.org

Za nami sobota, która tylko na zachodzie i Pomorzu Zachodnim, a po południu również na Kujawach i Pomorzu Gdańskim była względnie słoneczna, a dzięki temu również ciepła – w Szczecinie odnotowano maksymalnie 7,3, a w Słubicach 7,1 st. C. Na pozostałym obszarze dominowały chmury, z których padał deszcz i śnieg, silniej również wiało, ale tylko na Podhalu i wysoko w górach mieliśmy mróz, dzięki któremu pokrywa śnieżna znacząco wzrosła.

Sytuacja baryczna

Od Północnego Atlantyku przez Morze Norweskie aż po Arktykę rozciągają się niezmiennie głębokie niże z frontami atmosferycznymi. Przynoszą one sporo chmur i opadów nad Irlandią, Szkocją oraz zachodnią i północną Skandynawią. Słabo pada również w południowo-wschodniej części kontynentu, ale tam – z racji napływu znacznie zimniejszych mas powietrza – również śnieg. Tak ma być m.in. we wschodniej Ukrainie, Karpatach, Rumunii i w Bułgarii. Tymczasem wpływ na pogodę w większości Europy będzie miał w niedzielę rozległy wał wysokiego ciśnienia ciągnący się od europejskiej części Rosji przez Kraje Nadbałtyckie, naszych wschodnich sąsiadów, Europę Środkową i Zachodnią, Francję, Półwysep Iberyjski aż po zachodnią i środkową część Morza Śródziemnego i Alpy, z centrum nad południowo-wschodnią Polską. Wyż przyniesie spokojną aurę, ale w związku z obecnością ciepłych, polarnomorskich mas powietrza nie wszędzie dzisiaj zobaczymy słońce.

Najładniej na zachodzie

W momencie pisania tego porannego komentarza synoptycznego na przeważającym obszarze naszego kraju mamy do czynienia z niskimi chmurami skutecznie zasłaniającymi pogodne niebo, jedynie na samych krańcach zachodnich – od zachodniej i środkowej części woj. zachodniopomorskiego, przez woj. lubuskie po zachodnią woj. dolnośląskiego. Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i wschodzie woj. małopolskiego pada słaby deszcz lub mżawka, a w Bieszczadach i Tatrach prószy śnieg.

W miarę upływu dnia bez większych zmian w pogodzie. W dalszym ciągu na przeważającym obszarze kraju będziemy mieli do czynienia z chmurami, tylko gdzieniegdzie mogą pojawiać się przejaśnienia. Znacznie lepszej aury spodziewamy się na zachodzie; na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, a od południa również na Opolszczyźnie, w Wielkopolsce, częściowo na Kujawach i Pomorzu Gdańskim – w tych regionach zachmurzenie ma być małe i umiarkowane, z przewagą słońca. Na wschodzie, głównie przed południem, występowały będą niewielkie opady deszczu lub mżawki, a w górach śniegu.

Na termometrach niezmiennie „na plusie”

W ciągu dnia prawdopodobnie tylko na Podhalu będzie około 0-1 st. C. Poza tym od 1-2 stopni na południu i wschodzie woj. mazowieckiego, Podkarpaciu i wschodzie Małopolski oraz w większości podkarpackiego, 3-4 st. C będzie na Suwalszczyźnie, w większości warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, w łódzkim, świętokrzyskim, łódzkim, śląskim i małopolskim do 7-8 stopni na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Opolszczyźnie do miejscami 9 stopni na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby, miejscami na północy i wschodzie umiarkowany; na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Kujawach, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym Śląsku południowo-zachodni i południowy, poza tym zachodni i północno-zachodni.

W ciągu dnia warunki biometeorologiczne w większości naszego kraju – mimo wyżu – będą albo niekorzystne albo neutralne. Wpływ na gorsze samopoczucie może mieć spore zachmurzenie, stąd wystąpi obniżenie nastroju, senność, znużenie. Jednak na zachodzie i Pomorzu w miarę upływu dnia, gdzie pogodnego nieba będzie coraz więcej, nastąpi zmiana warunków biometeorologicznych na neutralny, a w miejscach wysokiego usłonecznienia, czyli zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce biomet stanie się wręcz korzystny.

Temperatura odczuwalna będzie dzisiaj zbliżona do wskazań termometrów. Na wschodzie i w Małopolsce ograniczona ilość światła słonecznego i duża wilgotność powietrzna sprawią, że raczej będzie zimno, a na przeważającym obszarze wystąpi komfort termiczny; miejscami na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce w godzinach wczesno popołudniowych zrobi się ciepło i sucho.

W nocy coraz więcej rozpogodzeń, ale na wschodzie na ogół pochmurno

W nocy na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, na Śląsku, a także na południu województw: małopolskiego i podkarpackiego będzie pogodnie, z zupełnie bezchmurnym niebem. Z kolei na wschodzie, Warmii i Mazurach oraz w centrum utrzyma się pochmurne niebo, lokalnie utworzą się mgły i zamglenia – te pierwsze najgęstsze będą w regionach podgórskich, ograniczające widzialność poniżej stu metrów.

Temperatura minimalna wyniesie od -6/-4 st. C na Podhalu, miejscami w Bieszczadach oraz na Przedgórzu Sudeckim, -3/-1 st. C na zachodzie, południu, w centrum i Lubelszczyźnie do 1-2 stopni na wybrzeżu, Żuławach, Kujawach, północy i w centrum Mazowsza, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Wiatr na krańcach południowych będzie słaby, poza tym umiarkowany, nad ranem nieco silniejszy na wybrzeżu, przeważnie z kierunków południowych.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

6 myśli na temat “Prognoza pogody na niedzielę: pogodnie na zachodzie, poza tym sporo chmur i mokro. Będzie ciepło

  1. Żarty się kończą, na naszych znika bezpieczeństwo energetyczne Polski.

    Można odetchnąć z ulgą. PGE przedstawiło 🇪🇺Brukseli szczegółowy plan wygaszania kopalni i elektrowni w Bełchatowie. Dzięki temu region otrzyma z Brukseli 1,6 miliarda złotych. Piszę to oczywiście z ironią, ponieważ za w gruncie rzeczy parę groszy likwidujemy największą w Europie ( i 6 na świecie) elektrownię na węgiel brunatny, która zapewnia nawet 20% krajowego zapotrzebowania na prąd.

    Dla porównania, jeśli będziemy mieć szczęście to na budowę elektrowni jądrowej o mocy 3,6 GW (Bełchatów ma 5,1 GW), zapłacimy między 90 a 150 miliardów złotych. Realnie pewnie jednak dwukrotnie więcej.

    Już za 2 lata kopalnia w Bełchatowie, z której pozyskuje się węgiel do elektrowni, ma ograniczyć wydobycie o połowę.
    Do 2030 roku elektrownia ma ograniczyć produkcję prądu o prawie 80% względem roku 2020.
    W zamian mamy instalować jeszcze więcej mocy w pogodowozależne elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne (Siemens i Chińczycy lubią to).

    Wygaszenie elektrowni jest skutkiem akceptacji unijnej polityki klimatycznej w 2019 i 2020 roku (Zielony Ład i Fit for 55), oraz przyjęcia tzw. kamieni milowych przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego.

    Tekst od Marek Tucholski (X)

    Polubienie

  2. Niemiecki dziennik broni swojego dziedzica niemieckiego Donalda Tuska Sueddeutsche Zeitung” krytykuje Prawo i Sprawiedliwość za „przeszkadzanie” rządowi Donalda Tuska. Jednocześnie wylicza sukcesy koalicji rządowej.🤣

    Polubienie

Dodaj komentarz