Połowa lodowców na Ziemi może zniknąć do końca tego wieku z powodu zmian klimatycznych

Bardzo niepokojące wyniki badania

Połowa lodowców na Ziemi, w szczególności tych mniejszych, jest skazana na zniknięcie do końca tego wieku z powodu zmian klimatycznych, jednakże ograniczenie globalnego ocieplenia może uratować inne – wynika z nowego badania.

Światowe lodowce kurczą się i znikają szybciej niż sądzili naukowcy, a według nowego badania dwie trzecie z nich, przy obecnych trendach zmian klimatycznych, roztopi się do końca wieku. Wyniki badania, opublikowanego w czwartek w czasopiśmie Science, zapewniają najbardziej kompleksowe spojrzenie na przyszłość 215 tysięcy lodowców na świecie – nie licząc tych na arkuszach lodowych na Grenlandii i Antarktydzie.

Autorzy podkreślili znaczenie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w celu zminimalizowania konsekwencji wynikających z topnienia lodowców – takich jak: wzrost poziomu morza czy wyczerpanie zasobów wodnych.

Aby pomóc decydentom, w badaniu przeanalizowano wpływ czterech scenariuszy na lodowce w oparciu o wzrost temperatury o 1,5 st. C, 2,0 st. C, 3,0 st. C i 4,0 st. C. W ten sposób oszacowano, jak dużo lodowców stopnieje, ile bilionów ton lodu stopnieje i jak bardzo przyczynią się do wzrostu poziomu morza.

„Każdy wzrost nawet o jedną dziesiątą stopnia powoduje więcej roztopów i strat” – powiedziała Regine Hock z Uniwersytetu w Oslo i Uniwersytetu Alaska Fairbanks, współautorka badania. „Ale to oznacza również, że jeśli zmniejszysz wzrost temperatury, możesz również zmniejszyć tę utratę masy” – wyjaśniła Hock w rozmowie z agencję AFP. „Więc w tym sensie jest też trochę nadziei”.

Nawet jeśli ograniczymy ten wzrost temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, co jest najambitniejszym celem porozumienia paryskiego, naukowcy oszacowali, iż 49 procent światowych lodowców zniknie do 2100 roku.

Stanowiłoby to około 26 procent masy lodowców na świecie, bowiem najmniejsze lodowce zostałyby dotknięte w pierwszej kolejności.

Obecnie szacuje się, że globalne ocieplenie doprowadzi do wzrostu temperatury do końca tego stulecia o 2,7 stopnia Celsjusza, co spowodowałoby niemal całkowitą utratę lodowców w Europie Środkowej, zachodniej Kanadzie, kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych oraz Nowej Zelandii.

„Regiony ze stosunkowo niewielką ilością lodu, jak europejskie Alpy, Kaukaz, Andy czy zachodnie Stany Zjednoczone, stracą prawie cały lód do końca wieku, bez względu na scenariusz emisji” – powiedziała Hock. „Więc te lodowce, są mniej lub bardziej, skazane na zagładę”.

W przypadku spełnienia najgorszego scenariusza, który wskazuje na globalny wzrost temperatury o 4,0 stopnie Celsjusza – olbrzymie lodowce, takie jak te na Alasce, zostałyby bardziej dotknięte, a 83 procent lodowców zniknęłoby do końca wieku z powierzchni Ziemi. Na szczęście ten scenariusz wydaje się najmniej prawdopodobny.

Utrata lodowców pogłębiłaby również wzrost poziomu morza.

„Lodowce, które badamy, to tylko jeden procent całego lodu na Ziemi” – podkreśliła Hock – „znacznie mniej niż lądolód Grenlandii czy lądolód Antarktydy. „Ale przyczyniły się do wzrostu poziomu morza prawie tak samo, jak lądolód Grenlandii i Antarktydy razem wzięte w ciągu ostatnich trzech dekad” – dodała.

Globalny wzrost temperatury o 1,5 st. C doprowadziłby do wzrostu średniego poziomu morza o dziewięć centymetrów, ale gdy temperatury stałyby się wyższe 4,0 st. C nastąpiłby wzrost poziomu morza o 15 centymetrów. „To nie brzmi bardzo dużo… od dziewięciu do piętnastu centymetrów” – zaznaczyła Hock – „ale to nie globalny wzrost poziomu morza jest tu najbardziej niepokojący”.

„To głównie związane z tym fale burzowe” – stwierdziła ekspertka, które mają potencjał, aby spowodować „dużo więcej szkód”.

Zniknięcie lodowców będzie miało również wpływ na zasoby wodne, gdyż zapewniają one słodką wodę dla około dwóch miliardów ludzi. „Lodowce rekompensują utratę wody w lecie, kiedy nie pada zbyt dużo i jest gorąco” – wspomniała Hock.

Wyniki badań, które wydają się bardziej pesymistyczne niż prognozy ekspertów klimatycznych ONZ, zostały osiągnięte dzięki obserwacjom masy każdego lodowca przez dekady oraz przeprowadzonym symulacjom komputerowym.

Pomimo alarmujących wyników, Hock stwierdziła, że „możliwe jest zmniejszenie utraty masy poprzez działania człowieka”. „Czy tak się stanie, to oczywiście inna kwestia” – kontynuowała. „Jeśli tak się stanie, to oczywiście zależy od decydentów”.

Źródło: AFP/Asscociated Press

2 myśli na temat “Połowa lodowców na Ziemi może zniknąć do końca tego wieku z powodu zmian klimatycznych

Dodaj komentarz