Susza rolnicza już w piętnastu województwach. Najbardziej cierpią uprawy zbóż jarych i ozimych

Gdzie sytuacja jest najgorsza?

Susza rolnicza, zgodnie z prognozami, pogłębia się. Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, bez suszy jest jedynie województwo małopolskie. Szacuje się, że susza już spowodowała szkody w uprawach w wysokości 20 procent.

W trzecim okresie raportowania, tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2024 roku średnia wartość tzw. Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena zagrożenia suszą rolniczą, pozostawała ujemna i wyniosła -93 mm. W porównaniu z poprzednim okresem raportowania, który obejmował okres od 1 kwietnia do 31 maja, KBW uległ zmniejszeniu o 15 milimetrów – informuje w komunikacie IUNG.

„Największe niedobory wody notowano w północnej części Wyżyny Lubelskiej, na Polesiu i w zachodniej części Niziny Wielkopolskiej, północnej części Niziny Podlaskiej oraz na  zachodniej części Niziny Mazowieckiej od -170 do -189 mm. Duży deficyt wody wystąpił również na Nizinie Podlaskiej, Mazowieckiej, Pojezierzu Mazurskim, na Kaszubach, Żuławach, Nizinie Śląskiej oraz na Wyżynie Lubelskiej od -150 do -169 mm. Na dużym obszarze Polski niedobór wody wynosił od -120 do -149 mm. W północno-zachodniej części oraz w południowych obszarach kraju niedobory wody były najmniejsze od -50 do -119 mm” – czytamy.

Jak zauważa IUNG z powodu występujących warunków wilgotnościowych w trzecim okresie raportowania stwierdza się wystąpienie suszy na terytorium Polski, które powoduje straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów, które uzyskalibyśmy podczas normalnych wieloletnich warunków pogodowych.

Klimatyczny bilans wodny od 11 kwietnia do 10 czerwca nr. @IUNG

Susza rolnicza – jak wskazuje IUNG – w trzecim okresie raportowania występowała w następujących województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim podlaskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, śląskim, łódzkim, opolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim. Występowała ona w sześciu uprawach, tj.: zbóż jarych i ozimych, truskawek, krzewów owocowych, rzepaku i rzepiku oraz drzew owocowych.

„W trzecim okresie raportowania, tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2024 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 1461 gminach (58,98% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 12,44 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 15,56% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 9,47 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania). Szczegółowe dane dotyczące suszy” – podaje IUNG w komunikacie.

Na ponad połowie gmin w Polsce – 1256 – odnotowuje się suszę rolniczą w zbiorach ozimych. Szczególnie trudna sytuacja jest w woj. mazowieckim, gdzie dotkniętych jest 291 z 314 gmin w tych regionie (pow. 92 proc.) oraz warmińsko-mazurskim – 94 ze 116 (81 proc.). W przypadku upraw rzepaku i rzepiku susza została stwierdzona w 58 gminach – w lubelskim i mazowieckim po 19 gmin.

Powody do zmartwienia mogą mieć również sadownicy oraz uprawiający owoce. Z raportu IUNG wynika, że w przypadku truskawek susza występuje w 1036 gminach (41,82 proc. wszystkich gmin w Polsce), krzewów owocowych – w 869 gminach (35,08 proc.), z kolei w uprawach drzew owocowych jest odnotowywana w 13 gminach.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB) w Puławach zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat/IUNG

Dodaj komentarz