Burze nie ustają, w centrum kraju i na Pomorzu nawet ich przybyło

Aktywność burzowa nad Polską, 17 czerwca 2024 r. godz. 19:55 @Blitzortung.org

Gorący dzień, który przynosi na Dolnym Śląsku 29 stopni C, przynosi zgodnie z prognozami burze, które skupiają się zwłaszcza na Pomorzu, w centrum i Opolszczyźnie. Do godzin wieczornych zjawisk konwekcyjnych przybędzie również na Górnym Śląsku. Gdzie aktualnie grzmi najmocniej?

Jak poinformował Artur Kędzierski, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat aktywność burzowa pozostaje umiarkowana. O godzinie 19:45 burze występowały w takich regionach jak:

  • pomorskie: Ustka oraz na obszarze między Lęborkiem a Słupskiem;
  • zachodniopomorskie: Myślibórz, okolice Pyrzyc i Barlinka;
  • lubuskie: Gubin;
  • łódzkie: Sieradz, Złoczew, Lutów;
  • opolskie: Praszka, Kluczbork, Olesno, okolice Opola.

Burzom towarzyszą bardzo intensywne opady deszczu. Deszcz nawalny pada m.in. w okolicach Opola, gdzie odbiciowość sięga nawet 55 dBZ, więc 10-minutowy opad może sięgać na tym obszarze nawet 10 mm. Raczej nie odnotowuje się opadów gradu.

Aktywność burzowa, zwłaszcza w Polsce centralnej na razie utrzyma się na stosunkowo wysokim poziomie. W rejonie Piotrkowa Trybunalskiego obserwujemy teraz obniżanie poziomu kondensacji i rozwój komórek typu cumulus congestus, które świadczą o sporej niestabilności.

———————————————————————————————————-

Jak powiedziała Paulina Jędrzejak, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat o godzinie 16:25 grzmiało i padało w takich województwach i miastach jak:

  • pomorskie: Hel, Jastarnia, Puck, Czersk;
  • kujawsko-pomorskie: Tuchola;
  • dolnośląskie: Ścinawa oraz okolice Świeradowa Zdroju i Szklarskiej Poręby.

Komórki burzowe powstają także w znaczniej części woj. warmińsko-mazurskiego, w Wielkopolsce oraz Pomorzu Zachodnim, więc tam w każdej chwili również może zagrzmieć i popadać.

Zjawiska nie mają bardzo gwałtownego przebiegu, ale burzom mogą towarzyszyć obfite opady deszczu, a także silniejszy wiatr. We wsi Zapędowo w woj. pomorskim godzinna suma opadów (tj. między 15 a 16) na stacji telemetrycznej jest imponująca i wynosi aż 50,8 mm. Podczas burz może również wiać silniejszy, okresami porywisty wiatr. W rejonie Zgorzelca na Dolnym Śląsku w trakcie burzy poryw wiatru osiągnął 58 km/h, a w Chojnicach 47 km/h.

Aktywność burzowa utrzyma się nawet do późnych godzin wieczornych i nocnych.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

3 myśli na temat “Burze nie ustają, w centrum kraju i na Pomorzu nawet ich przybyło

  1. LIPIEC zapowiada się bez żadnych rewelacji. Trochę ciepła, trochę chłodniejszego powietrza.

    DO POŁOWY LIPCA NIE WIDAĆ STABILNEGO GORĄCEGO LATA jakim straszyli nas autorzy swoich BZDUR publikowanych na Onecie, czy innych portalach okołopogodowych!!!. Lipiec jeśli w skali kraju będzie chociaż do +1 stopnia cieplejszy, to i tak będzie sukces.

    Polubienie

Dodaj komentarz