Prognoza pogody na środę: przewaga słońca, ale na południu w drugiej części dnia pojawią się burze. Wróci upał

Na termometrach nawet 31 stopni, dlatego nastąpi pogorszenie biometu @pixabay.com

Wyż znad środkowej części Morza Bałtyckiego, nieopodal szwedzkiej wyspy Gotlandia, przyniósł w większości naszego kraju słoneczny wtorek, tylko miejscami na Pomorzu, w Wielkopolsce, w centrum, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce i Podkarpaciu pojawiało się więcej chmur kłębiasto-warstwowych, ale nie przynosiły opadów. Temperatury były już wyższe, z wyjątkiem wybrzeża środkowego, gdzie z powodu wiatru północnego-wschodniego, znad Bałtyku, odnotowano maksymalnie 19,6 st. C, a w Gdańsku 19,8 st. C. Z kolei najwyższe wartości na termometrach mieliśmy w Olsztynie – 27 st. C oraz we Wrocławiu 27,8 st. C. Dziś wróci upał, ale nie do całego kraju, nie mniej poza wybrzeżem będzie gorąco. Przeważać będzie słoneczna aura, ale na południu w drugiej części dnia zacznie grzmieć i padać.

Sytuacja baryczna

Od wschodniej części Morza Norweskiego oraz zachodniej i południowej Skandynawii, przez Kraje Nadbałtyckie, północną, wschodnią i środkową Polskę, naszych wschodnich sąsiadów po Morze Czarne i częściowo Bałkany rozciąga się obszar wysokiego ciśnienia, który przynosi na tym obszarze sporo pogodnego nieba. Z kolei nad Alpami, Atlantykiem oraz w europejskiej części Rosji znajdują się niże z systemami frontów atmosferycznych, które na zachodzie i południu Europy oraz w Rosji przynoszą sporo chmur, opadów i burz. Wpływ na pogodę w większości kraju będzie miał dzisiaj wyż z centrum nad Zatoką Ryską, ale dzielnice południowo-zachodnie i częściowo południowe znajdą się już w zasięgu oddziaływania niżu znad północno-zachodniej części Austrii. Z południowego-wschodu płynęło będzie bardzo ciepłe powietrze pochodzenia polarnomorskiego.

Zagrzmi tylko na krańcach południowych

W momencie pisania tego porannego komentarza synoptycznego na Pomorzu występuje jeszcze sporo chmur piętra kłębiasto-warstwowe, ale nie pada. Na pozostałym obszarze niebo jest niemal bezchmurne, jedynie w południowej połowie kraju oraz w centrum, widoczne są pojedyncze ławice chmur piętra wysokiego, cirrus.

Przed południem na Pomorzu chmury kłębiasto-warstwowe szybko się rozerwą, ale podobnie jak na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Kujawach oraz w północnej części woj. lubuskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego dość szybko zaczną rozwijać się chmury kłębiaste i kłębiasto-warstwowe. Na pozostałym obszarze też będzie ładnie, chociaż chmur wysokich i kłębiastych również trochę będzie się pojawiało. Jednak do godzin południowych nigdzie nie powinno jeszcze padać.

W drugiej części dnia zwłaszcza w regionach górskich i podgórskich, tj. na południu woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego (być może nawet po rejon Górnego Śląska), południu małopolskiego (mniej więcej do Krakowa) oraz podkarpackiego w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej (CAPE) do 1000-1300 J/kg zaczną rozwijać się burze. Choć warunki kinematyczne nie będą zbyt najlepsze: DLS 0-6 km <10 m/s, SRH 0-3 km <100 m2/s2, LLS 2-4 m/s, pojedyncze komórki konwekcyjne, a także układy wielokomórkowe, dużym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu do 20-35 mm/h, silniejsze podmuchy wiatru do 60-65 km/h i grad do 2-3 cm średnicy. Na pozostałym obszarze ładna aura powinna panować do końca dnia, choć nie będzie na pewno bezchmurnie.

Zrobi się gorąco, a nawet upalnie

Najchłodniej za sprawą wiatru od morza będzie dzisiaj wzdłuż wybrzeża, gdzie zobaczymy średnio od 20 do 23 stopni C (najchłodniej w części środkowej). Poza tym 26-27 stopni w regionach podgórskich do 28-30 stopni w większości kraju (lokalnie na południowym zachodzie i w Małopolsce 31 stopni). Wiatr tylko na Suwalszczyźnie słaby, poza tym umiarkowany, w czasie burz, a pod koniec dnia również na wybrzeżu, południowo-wschodni, w Małopolsce i Podkarpaciu wschodni, a nad samym morzem północno-wschodni.

Warunki biometeorologiczne początkowo będą korzystne, co zapewni odczucie komfortu termicznego i ciepła, a także duża ilość pogodnego nieba. Jednak od godzin południowych, kiedy zrobi się gorąco, a na zachodzie, południu i w centrum wręcz upalnie, biomet zmieni się w neutralny, a nawet niekorzystny. U osób z nas wysoka temperatura spowoduje osłabienie, wydłużenie czasu reakcji, senność, głównie z powodu spadku wagowej ilości tlenu, a na południu, gdzie pojawią się również opady deszczu i burze, w drugiej połowie dnia wystąpią wzmożone dolegliwości bólowe, niepokój i rozdrażnienie. W godzinach wieczornych, poza Śląskiem i Małopolską, nastąpi poprawa warunków biometeorologicznych.

Ostrzegamy przed bardzo wysokim poziomem promieniowania słonecznego. Pamiętajmy również o częstym spożywaniu wody, chowaniu się do cieniu, a także noszeniu przewiewnych ubrań. Warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne i krem z wysokim filtrem UV (w razie odsłonięcia skóry).

W ciągu dnia dominowało będzie odczucie gorąca, na południu również parności i duchoty. Jedynie nad samym morzem ciepło.

Noc przeważnie pogodna, ale nie na południu

W nocy na Śląsku, a także na południowych krańcach woj. małopolskiego i podkarpackiego będzie więcej chmur, z przelotnymi opadami deszczu, głównie w godzinach wieczornych oraz nad ranem, kiedy znad Czech i zachodniej oraz środkowej Słowacji nasunie się strefa przelotnych opadów deszczu oraz lokalnymi burzami.

Na pozostałym obszarze pogodnie, z bezchmurnym niebem lub zachmurzeniem małym.

Temperatura minimalna wyniesie od 13-15 stopni na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy woj. mazowieckiego, Podhalu oraz w Bieszczadach do 16 stopni na Przedgórzu Sudeckim, wschodzie i południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich i Lubelszczyźnie do 17-19 stopni na pozostałym obszarze. Lokalnie na Opolszczyźnie 20 stopni.

Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

18 myśli na temat “Prognoza pogody na środę: przewaga słońca, ale na południu w drugiej części dnia pojawią się burze. Wróci upał

  1. Coraz więcej Polaków jest nie tylko zmęczonych ale i przerażonych rządami tuska. Miały być spełnione obietnice i rozliczenie PiS. Obietnic spełnionych nie ma i PiSu rozliczenia też. Komisje się skompromitowały, a raczej pokazały, że żadnych afer nie było poza kilkoma cwaniakami co sprzedawali kolekcji po wizy PRACOWNICZE, a „afera” kopertowa pokazała, że PO zbojkotowało wybory. Za to mamy blokadę rozwoju Polski, deficyt, wzrastające bezrobocia, przestępstwa i lukę VAT. Demony 2007-2015 wracają. A dzisiejsze wystąpienie tuska to już chyba nawet niektórych silnych razem nie przekonało. Szmalcownika czy tego cukierka z tej strony przekonałoby nawet gdyby ryży szmalcownik nasrał mu na głowę i powiedział, że to nowa niemiecka maść na wzrost szarych komórek.

    Polubienie

  2. Lewactwo, gdzie jest ta wasza słynna tolerancja,o której tyle mówicie ?

    Jawnie walczcie z chrześcijaństwem,to wiadome. Ale z Rotmistrzem Pileckim też?

    Władysław Kosiniak-Kamysz oznajmił, że Muzeum II Wojny Światowej powinno przywrócić wystawy św. Maksymiliana Kolbego, bł. rodziny Ulmów i rtm. Witolda Pileckiego.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Rigel co tu mówić. Przecież to dzieci poprzedniego systemu. Ilu działaczy PZPR jest przy władzy? Teraz mają pamięć o Pileckim uszanować? Jak może tatuś na ub pileckiemu paznokcie wyrywal

      Polubienie

      1. Znam historię Rotmistrza Pileckiego i wiem,że komuna dalej rządzi,zmieniła tylko nazwę. Pytam tych,którzy popierają to lewactwo i ich chore pomysły. Może do nich w końcu dotrze,że historia i tożsamość Polaków są powoli i skutecznie niszczone. Chociaż teraz,gdy zmienił się rząd już nie robią tego powoli,ale nadal skutecznie.

        Polubienie

      1. Za normalną jej nie miałem,wystarczy zresztą jej posłuchać.

        No cóż,miałeś nie raz próbkę tu na forum tych co na nich głosują. Porażka i tyle.

        Polubienie

    1. Dokładnie tak,Amerykanie prowadzą wojnę z Rosją rękami Ukraińców. I to jest wojna ustawiona i kontrolowana Dlaczego? Ano dlatego,że agenci USA przed wojna dogadali się z agentami Rosji na jakich warunkach ta wojna ma przebiegać.

      Polubienie

Dodaj komentarz