Zobacz, jak człowiek zmienił naturalny krajobraz w Chinach

Jeszcze w 1985 roku tę część Półwyspu Shandong we wschodnich Chinach stanowiły bagniste otwarte obszary, często odwiedzane przez ptaki i inne dzikie zwierzęta. Do 2017 r. krajobraz został przekształcony w jeden z najsilniej wyrzeźbionych przez działalność człowieka – donosi NASA Earth Observatory.

Operational Land Imager (OLI) na satelicie Landsat 8 uchwycił powyższe, wykonane w naturalnych kolorach, zdjęcie w dn. 8 września 2017 r. Obszar ten mieści się w Binzhou, prefekturze w północnej prowincji Shandong. Widoczny z góry krajobraz urozmaicany jest licznymi kwadratami i prostokątami, które najprawdopodobniej stanowią stawy hodowlane czy baseny solankowe wykorzystywane do produkcji soli. Platformy odwiertowe dla pomp olejowych widoczne są po prawej stronie obrazu. Obszar ten leży w obrębie pola naftowego Shengli, drugiego co do wielkości pola naftowego w Chinach.

Przemysł ciężki – najprawdopodobniej będący obiektami rafinacji ropy naftowej – znajdziemy w pobliżu centrum obrazu. Zdjęcia Landsat pokazują, że budowa tych obiektów przemysłowych rozpoczęła się w 2012 roku. Z kolei platformy odwiertowe powstały w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Innymi ważnymi produktami wytwarzanymi w Binzhou są odzież, paliwo zwane koksem, maszyneria ciężka oraz cement.

W badaniach wykorzystano dziesiątki lat zdjęć Landsat do określenia, gdzie woda powierzchniowa uległa największej zmianie, ten obszar wyróżnia się najbardziej. Zachęcamy do przejrzenia Aqua Monitor i Surface Water Explorer, by zobaczyć, jak zmieniała się dystrybucja wód powierzchniowych w tej części Chin od lat 80-tych.

04.11.2017 02:22

Dodaj komentarz