Uwaga! Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia trąb wodnych nad Bałtykiem


Zeszłoroczna trąba wodna w Sławnie @ Dziennik Bałtycki

Jeśli przebywasz aktualnie nad polskim Bałtykiem bądź też jesteś stałym mieszkańcem wybrzeża, masz niepowtarzalną okazję w najbliższych dniach zaobserwować trąby wodne nad morzem. Skąd tak duże prawdopodobieństwo ich pojawienia właśnie tam?

Ostatnie tygodnie wysokich temperatur oraz dużej ilości słońca na wybrzeżu sprawiły, że Bałtyk jest niezwykle ciepły jak na trzecią dekadę czerwca. Woda w Zatoce Gdańskiej czy w rejonie Świnoujścia oraz Międzyzdrojów jest aktualnie wyższa niż temperatury powietrza. Takie wartości woda w naszym rodzim morzu osiąga zwykle pod koniec sierpnia.

Teraz jednak nad Skandynawią znalazł się układ niskiego ciśnienia, który wraz z wyżem zlokalizowanym nad Wyspami Brytyjskimi zaciąga do naszego kraju zimne powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Ta masa powietrza zanim trafia nad Pomorze przechodzi wcześniej nad ciepłymi wodami Morza Bałtyckiego. Prowadzi to do powstania pionowego gradientu temperatury (o ponad 1 stopień na każde 100 metrów), a w konsekwencji sporej chwiejności termodynamicznej. W tej sytuacji komórki konwekcyjne, Cumulonimbus, mają wyśmienite warunki do rozwoju. Z tego właśnie powodu sporo burz i silnych przelotnych opadów nad morzem mieliśmy już dziś rano.

Duży gradient temperatury sprzyja powstawaniu trąb wodnych nad Bałtykiem. Każdego roku obserwuje się ich kilkadziesiąt i zwykle prawdziwy wysyp pojawia się na przełomie sierpnia oraz września, kiedy woda w morzu jest najcieplejsza w ciągu całego roku, a powietrze napływające z północnego-zachodu jest już dość mocno wychłodzone. Teraz jednak warunki do występowania trąb wodnych mamy idealne. Konwekcja na wybrzeżu jest szczególnie intensywna o tej porze roku w godzinach nocnych oraz przed południem. To właśnie w godzinach porannych mamy największe prawdopodobieństwo ujrzenia charakterystycznego leja, który łączy podstawę chmury burzowej z powierzchnią wody. Około południa wskutek wzrostu temperatury na lądzie komórki konwekcyjne nad samym morzem rozpadają się i popołudnia wzdłuż wybrzeża są dość pogodne. Taka sytuacja będzie miała miejsce właśnie w najbliższych dniach.

Trąby wodne wyglądają pięknie i niegroźnie, ale tylko wtedy, gdy szaleją daleko na morzu. Jednak zdarza się, że docierają do lądu, wtedy stają się trąbą powietrzną, która może powodować szkody.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Dodaj komentarz