Oddychamy fatalnym powietrzem. Na południu kraju norma PM2,5 przekroczona nawet 8-krotnie

Brak ruchu powietrza, obecność wyżu i mróz sprawiły, że na południu naszego kraju oddychamy dzisiaj fatalnym powietrzem. W Małopolsce i na Śląsku dopuszczalna norma zanieczyszczeń jest przekroczona nawet ośmiokrotnie.

Zła i bardzo zła jakość powietrza od rana dominuje w wielu miastach na południu Polski m.in.: Horyńcu-Zdroju, Dębicy, Nowym Sączu, Nowym Targu, Skawinie, Suchej Beskidzkiej, Żywcu, Cieszynie, Wodzisławiu Śląskim i Kędzierzynie Koźlu. W Wieliczce na stacji pomiarowej przy ul. Stanisława Moniuszki norma PM10 jest przekroczona o 700 procent, a jeszcze gorszego PM2,5 o 868 procent. Fatalnie jest również w Wałbrzychu
Złą jakość powietrza mamy również w Warszawie, gdzie norma zanieczyszczeń PM10 i PM2,5 jest średnio 2- lub 3-krotnie wyższa niż zalecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), a w Łodzi norma mikroskopijnych cząsteczek jest przekroczona nawet 4-krotnie.

Przyczyną bardzo złej jakości powietrza na południu naszego kraju jest bardzo słaby wiatr, brak opadów i występująca spora inwersja temperatury, co sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi. Sytuacja w ciągu dnia niewiele ma się poprawić – na Śląsku i w Małopolsce oraz w większych miastach na Mazowszu należy się spodziewać złej i bardzo złej jakości powietrza. W Krakowie z powodu smogu w poniedziałek wprowadzono darmową komunikację miejską.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, cierpiący na choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny unikać długotrwałego przebywania poza budynkami dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń – zaznaczają krakowscy urzędnicy.

GIOŚ informuje, że kiedy jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Inni ludzie powinni ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na zewnątrz, szczególnie wtedy, gdy wymaga ona długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Jedna myśl na temat “Oddychamy fatalnym powietrzem. Na południu kraju norma PM2,5 przekroczona nawet 8-krotnie

Dodaj komentarz