Dipole na Oceanie Indyjskim. Co to jest i dlaczego jest powiązany z powodziami i pożarami buszu

Gdy w jednych regionach świata szaleją powodzie, w drugich walczą z pożarami @Getty Images

Powodzie i osuwiska w Afryce Wschodniej zabiły już blisko trzysta osób i zmusiły setki tysięcy do opuszczenia swoich domów. Tymczasem kilka tysięcy dalej na wschód, w Australii, suchy i nadzwyczaj gorący okres nie wydaje się mieć końca, co spowodowało fale pożarów buszu. Oba te zjawiska pogodowe zostały powiązane z większymi niż zwykle różnicami temperatur między dwoma krańcami Oceanu Indyjskiego – co meteorolodzy fachowo nazywają Dipolem Oceanu Indyjskiego.

Dipol Oceanu Indyjskieego – często nazywany Indyjskim El Nino ze względu na swoje podobieństwo do pacyficznego odpowiednika – odnosi się do różnicy temperatur powierzchni morza w przeciwległych regionach Oceanu Indyjskiego.

Tempratury we wschodniej części oceanu oscylują między „ciepłymi” a „chłodnymi” w porównaniu z częścią zachodnią, cyklicznie przechodząc przez fazy określane jako: „pozytywną”, „neutralną” i „negatywną”.

Pozytywna faza dipola w tym roku – najsilniejsza od sześćdziesięciu lat – oznacza wyższe temperatury morza w zachodnim regionie Oceanu Indyjskiego oraz znacznie niższe – na wschodzie. Skutkami tego niezwykle silnego pozytywnego dipola w tym roku były ekstremalne opady i powodzie we wschodniej Afryce oraz susze w południowo-wschodniej Azji i Australii.

„Kiedy dochodzi do pojawienia się dipola, opady deszczu towarzyszą występowaniu cieplejszych wód, więc w krajach Wschodniej Afryki występuje więcej opadów niż zwykle” – powiedział dr Andrew Turner, wykładowca układów monsunowych na University of Reading w Wielkiej Brytanii. „Z drugiej strony we wschodniej części Oceanu Indyjskiego temperatura powierzchni morza jest dużo niższa i w tym miejscu będzie mniej opadów” – dodaje.

Ujemna faza dipolu przyniosłaby odwrotne warunki – cieplejszą wodę i większe opady we wschodniej części Oceanu Indyjskiego oraz niższe i bardziej suche warunki na zachodzie. Faza neutralna oznacza, że temperatura powierzchni morza na Oceanie Indyjskim jest bliska średniej.

Silne ulewy zdewastowały wiele krajów wschodniej Afryki w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, a na Rogu Afryki opady przekroczyły normę wieloletnią trzykrotnie – informuje Famine Early Warning Systems Network. Szczególnie ucierpiały Dżibuti, Etiopia, Kenia, Uganda, Tanzania, Somalia i Sudan Południowy.

Według Biura Koordynacji Spraw Humanitarnych ONZ zginęło prawie 300 osób, a dotknęło zostało 2,8 miliona innych. Meteorolodzy ostrzegają przed dalszymi powodziami w Kenii i dorzeczu Jeziora Wiktorii, a także na obszarach Tanzanii, Ruandy i Burundi. Kenijskie władze ostrzegają, że ulewne deszcze mogą potrwać nawet do Nowego Roku.

Tymczasem w Australii rekordowe wiosenne temperatury pomogły wywołać i rozniecić pożary buszu na obszarze całego kraju. W australijskim stanie Nowa Południowa Walia (NSW) szaleje około 140 pożarów buszu, a największy – tzw. „megapożar” – dewastuje obszary na północ od Sydney.

Australijskie Biuro Meteorologiczne (BOM) ostrzegło mieszkańców, by przygotowali się na poważny sezon pożarowy z powodu wysokich temperatur i mniejszych opadów przez całe lato na terenie niemal całego kraju. Andrew Watkins, szef prognoz długoterminowych w BOM powiedział, że dipol ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia fali upałów.

„Kluczowym winowajcą naszych obecnych i prognozowanych warunków jest jedno z najsilniejszych odnotowanych pozytywnych wydarzeń dipolowych na Oceanie Indyjskim” – dodał. „Pozytywna faza IOD oznacza, że w Indonezji jest chłodniejsza niż zwykle woda, a to oznacza mniej systemów niżowych i wyższe temperatury w znacznej części kraju” – tłumaczy ekspert.

Ekstremalne zdarzenia klimatyczne i pogodowe spowodowane przez dipol będą występować w przyszłości częściej w miarę wzrostu emisji gazów cieplarnianych. W badaniu z 2014 r. Opublikowanym w Nature, naukowcy z Australii, Indii, Chin i Japonii modelowali wpływ CO2 na ekstremalne dipole na Oceanie Indyjskim, takie jak te, które wystąpiły w 1961, 1994 i 1997 r.

Zakładając, że emisje będą nadal rosły, przewiduje się, że częstotliwość ekstremalnie pozytywnych zdarzeń dipolowych wzrośnie w tym stuleciu z jednego co 17,3 roku do jednego co 6,3 roku.

Źródło: BBC

9 myśli na temat “Dipole na Oceanie Indyjskim. Co to jest i dlaczego jest powiązany z powodziami i pożarami buszu

  1. Póki co tylko pojawia się taka wzmianka, narazie jeszcze nic pewnego, ale wygląda to mniej pesymistycznie niż wczoraj. Zobaczymy co się wykluje??

    Może jednak jeszcze zobaczymy śnieg??

    Narazie jest utrzymany trend spadkowy temperatur od świąt. Wszystko zależy od tego, czy chłód przebije się na południe kontynentu???

    Jedno wydaje się pewne.

    Nie pobijemy grudnia 2015 pod względem termicznym.

    Od kilku dni u mnie mam anomalię ujemną w ubiegłym tygodniu również zdarzyły się dni z anomalią ujemną.

    W roku ubiegłym do tej pory 1 dekada grudnia była cieplejsza niż obecnie.

    Zobaczymy co zostanie z tych grudniowych „upałów” w następnym tygodniu??

    Jeśli upały będą podobne jak w MIKOŁAJKI, to grudzień nie będzie cieplejszy od ubiegłorocznego.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Daj Boziu jakieś opady w Częstochowie. Niech chłód się przebija na południe i niech wreszcie z tego przebicia jakaś wilgoć pójdzie na nieszczęsne pustynne miasto w którym mieszkam. Deszcz, śnieg, wszystko naraz byle kopiato a nie jakieś pierdy, resztki.

      Polubienie

  2. No dzisiejsze fusy już bardziej wilgotne, niż jeszcze wczoraj. Ale na szczegóły zbyt wcześnie.

    Dodam, że niewykluczona fala chłodu w okolicy M.śródziemnego.

    Polubienie

  3. W okolicach Poznania pada śnieg! I jest to trzeci dzień ze śniegiem w tym miesiącu. Zatem lekka zima „atakuje”. Wczorajsza średnia dobowa wyniosła 0,0 stopnia, dzisiejsza może być lekko ujemna (pomiędzy -0,5 a 0,0).

    Polubione przez 1 osoba

    1. niektóre prognozy wieściły, że paradoksalnie dziś większe szanse na śnieg ma zachodnia część Polski (Dolny Śląsk, Wielkopolska, Opolszczyzna, Ziemia Lubuska i Pomorze Zachodnie) :

      Polubienie

Dodaj komentarz