Prognoza pogody na tydzień: 8-14.06.2020 r.

Aura mocno zacznie się dawać we znaki @Informator

Zdecydowana większość nas miała już dość pogody, która od wielu tygodni wyglądała montonnie: słońce, czasami jakieś chmury i nieustający zimny wiatr z północy. Na szczęście następuje jej kres i w końcu lato pokaże się w całej swojej krasie. Już niebawem pojawią się w Polsce upały, jednak wysokim temperaturom towarzyszyć będą gwałtowne burze, które wyrządzać będą zniszczenia.

Poniedziałek, 8 czerwca

W poniedziałek na północnym zachodzie naszego kraju sporo chmur, ale na ogół bez opadów. Zupełnie inaczej będzie to wyglądało od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk, bo tu przez większość dnia będzie pochmurno, mokro, a do tego zimno – pod chmurami ledwie 15-17 stopni. Z kolei na Podlasiu, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie początek dnia pogodby. Jednak w miarę upływu dnia, gdy nastąpi wzrost temperatury (od 27 do 30 stopni), zwiększać będzie także energia chwiejności (CAPE) do 2 000 J/kg, czego skutkiem będzie rozwój akyywnych elektrycznie chmur burzowych z ulewnym deszczem, gadem i silniejszymi porywami wiatru do 80-90 km/godz. Na zachodzie, Pomorzu i w centrum będzie wiać z północnego-zachodu i północy, na wschodzie oraz w Małopolsce wiatr głównie z kieruków południowo-wschodnich.

Wtorek, 9 czerwca

We wtorek wreszcie front przesunie się bardziej na wschód. Mocno grzmiało będzie od Podlasia, przez Mazowsze, Lubelszczyznę po Podkarpacie, gdzie burzom towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, grad i silny wiatr. Jednak cały czas będzie tu gorąco – od 25 do 28 stopni. Z kolei w pasie od Warmii przez centrum po Górny Śląsk i zachodnią Małopolskę sporo chmur, ale już prawie bez opadów i chłodniej – 16-18 stopni, a na zachodzie oraz Pomorzu zapanuje dobra pogoda z dużą ilością słońca i temperaturami na poziomie od 22 do 25 stopni, tylko nad samym morzem chłodniej, około 18-20 stopni. Wiatr umiarkowany, w czaie burz porywisty, z północy i północnego-zachodu.

Środa, 10 czerwca

W środę na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce nie najgorzej – sporo słońca i na termometrach od 21 do 24 stopni, tylko nad morzem z powodu wiatru północnego chłodniej – 17-20 stopni. Nad resztą kraju będzie się chmurzyć i miejscami padać, a na wschodzie i południu, gdzie energia chwiejności znacząco wzrośnie, nawet do 2000 J/kg, będzie również grzmiało, miejscami gwałtownie, z gradem. Na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkaroaciu cały czas gorąco – od 25 do 28 stopni, poza tym 21-23 stopnie.

Czwartek, 11 czerwca

W połowie tygodnia nad Skandynawią i Rosją zacznie powstawać wał wyżowy. Tymczaem zachód i południe kontynentu przejmą niże z frontami atmosferycznymi. Jeden z takich niżów od południa przybędzie do Polski i za jego sprawą w czwartek już tylko na Pomorzu będzie dość pogodnie. Na resztą kraju bardzo dużżo chmur z opadami deszczu i burzami, ale dzieki wyżowi skandynawskiemu ze wschodu zacznie płynąć bardzo ciepłe powietrze. W większości kraju słuoki rtęci będą się wahać o 23 do 27 stopni, na wschodzie jeszcze cieplej.

Piątek, 12 czerwca

W piątek w gorącym powietrzu napływającym ze wschodu, o ogromnej chwiejności termodynamicznej przekraczającej nawet 2000 J/kg, będą rozwijały się punktowe burze z ulewami, gradem i silnymi porywami wiatru. Zrobi się upalnie – na wschodzie naszego kraju 30 stopni, na zachodzie i Pomorzu 26-28 stopni. Zrobi się nieprzyjemnie, bo wiatr będzie słaby, jedynie w czasie burz porywisty.

Weekend, 13-14 czerwca

Końcówka tygodnia zapowiada się gorąco, ale wciąż w chwiejnej masie powietrza będą rozwijały się komórki burzowe z ulewami, gradem i silnym wiatrem. Niektóre zjawiska mogą wyrządzać duże szkody. Ma się zrobić upalnie – na przeważającym obszaze na termometrach od 27 do 32 stopni.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

31 myśli na temat “Prognoza pogody na tydzień: 8-14.06.2020 r.

  1. Tymczasem powstają pierwsze komórki burzowe.Na większe bardziej rozbudowane trzeba poczekać do póznego popołudnia i wieczoru;chociaż Cb szybko się wypiętrzają.
    Być może utworzą się klastry i MCS;
    Największe burze wystąpią we wschodniej połowie Polski.Wszystkie czynniki wydają się zbiegać w całość;duża energia CAPE,dobra skrętność wiatru i przepływ powietrza.
    Burze przemieszczające się S-N,będą faworyzowały training storms.Na północnym-wschodzie gdzie będzie podwyższona skrętność i niski poziom kondensacji może uformować się trąba powietrzna.

    Polubione przez 1 osoba

      1. Trąba powietrzna przetoczyła się przez miejscowość Kaniów (powiat bielski )w woj. śląskim uszkadzając 22 budynki mieszkalne.

        Polubione przez 1 osoba

      2. Wiem,wiem;nawet burze szybciej wystrzeliły.Dodatkowo wpis napisałem wcześniej,ale poszedłem coś zjeść i dopiero pózniej go wstawiłem😃
        Teraz to już mamy superkomórki i klastry burzowe i będzie tego wszystkiego jeszcze przybywać.Niespokojnie zapowiada się także noc,pewnie tak do godziny 24-1;potem burze powinny się wyciszać.

        Polubione przez 1 osoba

  2. Zupełnie się z Tobą zgadzam. 🙂 Nie wiem, czemu ma służyć demonizacja ostatnich 2 miesięcy pod kątem zimna (zwłaszcza kwietnia). Moim skromnym zdaniem warunki do uprawiania sportów były wtedy lepsze niż teraz (w końcu człowiekowi jest coraz cieplej, gdy się rusza). No tak, tylko w kwietniu oficjalnie nie można było za bardzo się ruszać. 😦

    Nie zdziwię się, jak się okaże, że z tymi burzami to znaczna przesada i że w większości przypadków skończy się na przelotnych, miejscowych błyskach, grzmotach i ulewach. Obawiam się, że tam gdzie nie popada (nie tylko z burz, bo nocami raczej nie są spodziewane), to susza będzie się rozwijać, bo właśnie obecna pogoda będzie temu sprzyjać. 😥

    Polubione przez 1 osoba

  3. Witam !! Temperatura była by jeszcze ok – gdyby nie ta wilgotność powietrza dziś w Krakowie 28- przy tej wilgotności 90% nie jest to zbyt przyjemne …zdecydowanie wolę ta temperaturę przy suchym powietrzu xd ( nie podoba mi się też to mówienie na tym blogu jak to strasznie było zimno w maju czy kwietniu i wiosna była jakaś ekstremalnie zimna jak jakaś wielka tragedia grecka co nie jest prawdą – jasne może czasem było ciut za chłodno ale większość dni była bardzo przyjemna i komfortowa do życia uprawiania sportu spacerów wypadów w góry xd ) o niebo lepsza niż wysoka wilgotność i upały które nie służą ani zdrowiu ludzi ani przyrodzie miłej niedzieli

    Polubione przez 1 osoba

      1. Moim nieśmiałym zdaniem to była odpowiedź na rekordową zimę i oznaka, że temp. nie może być cały czas znacznie powyżej norm. Do maja rozumiem mógł się nie podobać :(, ale kwiecień z 200% usłonecznieniem (przynajmniej na S Polski) raczej wzbudzał pozytywne uczucia (tylko pandemia…). 😥 Na ogół jak się budziłem koło 10 rano, to już widziałem kilkanaście C na termometrze, często przy bezchmurnym niebie. 🙂

        Polubione przez 2 ludzi

  4. Ciekawe czy będą tropikalne noce, w prognozach widnieją temp. 15-22 stopnie nocami w 2 dekadzie czerwca, trzeba pamiętać ,że nawet przy 28-30 i wysokiej wilgotności powietrza to tak jakby było grubo ponad 30 przy suchym powietrzu, idzie cięższy czas dla nie lubiących takie warunki.

    Polubione przez 3 ludzi

    1. Jak dla mnie nadchodzi okropny czas. Już wolałbym by piździało przy +15 C całodobowo. Bo co z tego, że temp. będą letnie (jak tmin. wynoszą po ok. +15 C, to średniej już liczyć nie trzeba), jak pogoda za oknem w ogóle nie będzie do niego typowa? 😥

      Przepraszam, jeśli wyjdę na głupka, ale jak dla mnie aura w porze ciepłej powinna być zależna od tmaks.- im cieplej, tym pogodniej i mniejsze szanse na opady. Poniżej +20 C niech się chmurzy i leje, ile wlezie (może padać 20-30 l. dziennie i więcej- tutaj deszcz może sobie poszaleć na całego, Altostratusy mogą trzymać cały dzień i nie będzie mi smutno, jak przyniosą potrzebną wodę), przy 20-25 C oczekiwałbym co najwyżej „umiarkowanego zachmurzenia”/”przewagi chmur” (różnego rodzaju poza Cumulonimbusami), przy 25-30 C z kolei z chmur akceptowałbym jedynie Cirrusy, powyżej +30 C lampa na całego (ciężko o zachmurzenie 0.0, ale tak do 2 oktanów). 😥

      Polubienie

  5. Ale wczoraj oberwanie chmury było w Piotrkowie, dobrze, że po 20:00, bo do tej godziny z koleżankami zbierałyśmy podpisy pod kandydaturą R. Trzaskowskiego. Zebrałyśmy od czwartku 7400 popisów i co zauważyłam, to nie tylko dużo młodych się wpisywało, ale także starszych, bo twierdzą, że mają już dość tych nieudolnych ludzi w rządzie.
    Tu macie relację, jak z Gośką działamy (i nie tylko) 😉
    https://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/wybory-prezydenckie-2020-zbiorka-podpisow-na-rafala/ga/c1-7740357/zd/53699561

    Polubione przez 4 ludzi

  6. Region: Południowo-wschodnie Kujawy. Wczoraj spadło u mnie 2 mm deszczu. Od początku czerwca mam w sumie 7,5 mm. Prognoza na dziś i poniedziałek także optymistyczna dla mojego regionu pod względem deszczu.

    Polubienie

Dodaj komentarz