Dwugłowy wąż szczurzy wraca po zdrowia po skomplikowanej operacji

Szokujące jest to, że nagły przypadek medyczny bliźniąt syjamskich nie miał nic wspólnego z posiadaniem dwóch głów @Missouri Department of Conservation

Tiger-Lily, niezwykle rzadki dwugłowy zachodni wąż szczurzy, wraca do zdrowia po przejściu krytycznej operacji na początku tego miesiąca, która – co zaskakujące – nie miała nic wspólnego z podwójną głową węża.

Mimo, że zachodni wąż szczurzy (Pantherophis obsoletus), znany również jako czarny wąż szczurzy, jest pospolitym, niejadowitym gatunkiem występującym w większości środkowej części Ameryki Północnej, u tej pary występuje rzadki przypadek wielogłowia, który pojawia się średnio u 1 na 100 tys. osobników. Policefalia jest formą zrośniętych bliźniąt, w której jedno ciało ma dwie niezależne głowy. W przypadku tego węża każda głowa została nazwana Tygrysem i Lilią przez rodzinę, która znalazła parę w 2017 roku.

Po świętowaniu swoich szóstych urodzin w październiku ubiegłego roku, 18 marca mierzące 1,5 metra bliźniaczki miały kontynuować podróż po stanowych obiektach Departamentu Ochrony Środowiska stanu Missouri (MDC), ale po wykichaniu śladów krwi podczas karmienia, podróż została wstrzymana na tydzień przed planowanym wyjazdem.

„To natychmiast podniesiono sygnał ostrzegawczy u naszego personelu i szybko umówiliśmy ją na spotkanie z zespołem ds. zdrowia zwierząt w ogrodzie zoologicznym w Saint Louis” – powiedziała w oświadczeniu przyrodniczka MDC, Lauren Baker.

Po zbadaniu stanu Tiger-Lily zespół weterynaryjny z zoo w Saint Louis stwierdził, że jajniki bliźniaczek znajdowały się w zastoju przed owulacją.

„W normalnych okolicznościach w jajniku wyrastają pęcherzyki, a następnie dochodzi do ich owulacji w postaci jaj, które ostatecznie zostaną złożone. W przypadku Tiger-Lily rozpoczął się cykl rozrodczy, w jajniku wyrosły pęcherzyki, ale nie doszło do ich owulacji, a zamiast tego nadal rosły i pozostawały nieruchome w jej jajniku. Z biegiem czasu doprowadziło to do stanu zapalnego i ryzyka infekcji” – wyjaśnił doktor Michael Warshaw, lekarz weterynarii w zoo w Saint Louis.

Zabieg usunięcia jajników bliźniaków został pomyślnie przeprowadzony 11 marca w Centrum Badań nad Gatunkami Zagrożonymi i Szpitalu Weterynaryjnym w Saint Louis. Aktualnie bliźnięta wracają do zdrowia.

„Ogród zoologiczny w Saint Louis i MDC mają długą historię współpracy na rzecz opieki nad rodzimą przyrodą stanu Missouri – jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy odegrać rolę w opiece nad tym wyjątkowym zwierzęciem” – stwierdził dr Chris Hanley, dyrektor ds. zdrowia zwierząt w Saint Louis zoo.

Dom dla węży w Shepherd on the Hills Conservation Center jest zamknięty z powodu budowy, ale po zakończeniu okresu rekonwalescencji bliźniaków, który może zająć około miesiąca, będą kontynuować podróż po całym stanie, dopóki nie będą mogli wrócić do swoich nowych, eleganckich wykopów.

Mimo że jest to rzadka choroba, w niewoli żyje obecnie kilka węży z policefalią, jednak wskaźniki przeżywalności tych zwierząt na wolności są niskie. Węże poligłowe są szczególnie podatne na drapieżniki, ponieważ starają się uciec i ukryć w małych dziurach.

Ponadto fizyczny akt jedzenia zostaje zakłócony, gdy obie głowy walczą o zjedzenie tego samego kawałka ofiary. Chociaż zdolności żywieniowe wielu zwierząt polisepalnych są zdeterminowane ich wyjątkową anatomią (niektóre dwugłowe węże są w stanie zjeść posiłek w tym samym czasie) w przypadku Tygrysiej Lily posiadają tylko jeden przełyk między sobą.

„Musimy trzymać głowy oddzielnie, kiedy jedzą” – stwierdziła w oświadczeniu Alison Bleich, kierowniczka centrum tłumaczeń MDC. „Ponieważ mają to samo gardło, nie byłoby dobrze, gdyby oboje zjedli mysz na raz czy próbowali połknąć tę samą mysz”.

Aby nakarmić bliźnięta, na głowę jednego bliźniaka kładzie się małą filiżankę, aby zapobiec przyjmowaniu pokarmu przez drugie. Następnie kubki zamienia się miejscami, tak aby oba bliźnięta miały szansę zjeść. Oba posiłki przemieszczają się przez ten sam przełyk i do tego samego żołądka.

Źródło: IFL Science

Dodaj komentarz