Chińscy trajkonauci wrócili na Ziemię po sześciu miesiącach spędzonych w kosmosie

@Bei He/Xinhua via AP

Chiński statek kosmiczny Shenzhou-17 powrócił we wtorek na Ziemię, przewożąc trzech astronautów, którzy zakończyli sześciomiesięczną misję na pokładzie krajowej orbitalnej stacji kosmicznej.

Cała trójka: Tang Hongbo, Tang Shengjie i Jiang Xinlin wylądowała na stacji Dongfeng w północnochińskim Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej na pustyni Gobi krótko przed godziną 18:00 (12:00 czasu polskiego). Nastąpiło to mniej więcej cztery dni po tym, jak misja Shenzhou-18 zadokowała do stacji z trzyosobową załogą zastępczą na pokładzie.

Chiny zbudowały własną stację kosmiczną po tym, jak zostały wykluczone z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, głównie z powodu obaw Stanów Zjednoczonych dotyczących całkowitej kontroli chińskiego wojska nad programem kosmicznym w obliczu zaostrzającej się konkurencji technologicznej między dwoma rywalami geopolitycznymi. W tym roku na chińską stację kosmiczną zaplanowano dwie misje statków towarowych i dwie załogowe misje kosmiczne.

Ambitny chiński program kosmiczny ma na celu umieszczenie astronautów na Księżycu do 2030 roku, a także sprowadzenie próbek z Marsa mniej więcej w tym samym roku i uruchomienie trzech misji sond księżycowych w ciągu najbliższych czterech lat.

Nowa załoga składa się z 43-letniego komandora Ye Guangfu, astronauty-weterana, który brał udział w misji Shenzhou-13 w 2021 r., oraz pilotów myśliwców: Li Cong (34 lata) oraz 36-letniego Li Guangsu, którzy są debiutantami w lotach kosmicznych.

Spędzą oni około sześciu miesięcy w trzech modułach stacji kosmicznej Tiangong, która może pomieścić do sześciu astronautów jednocześnie. Podczas swojego pobytu będą przeprowadzać testy naukowe, instalować sprzęt do ochrony przed kosmicznymi śmieciami, przeprowadzać eksperymenty z ładunkiem oraz przekazywać zajęcia z nauk ścisłych uczniom na Ziemi.

Chiny oświadczyły również, że ostatecznie planują zaoferować dostęp do swojej stacji kosmicznej zagranicznym astronautom i turystom kosmicznym. Ponieważ ISS zbliża się do końca okresu użytkowania, Chiny mogą w przyszłości pozostać jedynym krajem lub korporacją utrzymującą załogową stację na orbicie.

Chiny przeprowadziły swoją pierwszą załogową misję kosmiczną w 2003 roku, stając się trzecim krajem po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych, który wysłał człowieka w kosmos przy użyciu własnych zasobów. Tiangong został wystrzelony w 2021 roku i ukończony 18 miesięcy później.

Jak się powszechnie uważa, amerykański program kosmiczny nadal ma znaczną przewagę nad chińskim ze względu na wydatki, łańcuchy dostaw oraz możliwości. Jednak Chiny wybiły się w niektórych obszarach – transportując próbki z powierzchni Księżyca po raz pierwszy od dziesięcioleci oraz lądując łazikiem na mniej zbadanej odległej stronie Księżyca.

Stany Zjednoczone zamierzają umieścić załogę z powrotem na powierzchni Księżyca do końca 2025 roku w ramach odnowionego zaangażowania w misje załogowe, wspomagane przez graczy z sektora prywatnego, takich jak SpaceX i Blue Origin.

Źródło: Associated Press

Dodaj komentarz