Prognoza pogody na czwartek: dużo chmur, ale będą też chwile ze słońcem. Uwaga na ulewy i burze

Na termometrach będzie od 18 do 27 stopni

Gorący, ale w wielu miejscach burzowych – taka była w Polsce środa. Co prawda na wybrzeżu z powodu wiatru północno-wschodniego, a także na Przedgórzu Sudeckim i Podhalu w związku z utrzymującym się dużym zachmurzeniem i opadami od rana, nie wszędzie temperatura zdołała wzrosnąć powyżej 20 stopni – na przykład w Kołobrzegu mieliśmy 14,3 st. C, w Świnoujściu 17,7 st. C, Zakopanem – 18,5 st. C oraz Kłodzku – 18,9 st. C, ale poza tym w większości Polski słupki rtęci przekroczyły ponad 25 stopni – w Warszawie odnotowano 28,8 st. C. Burzom towarzyszyły ulewne opady deszczu, o czym świadczy fakt, że w ciągu godziny potrafiło spaść ponad 50 mm, więc dochodziło do podtopień. W czwartek również popada i zagrzmi, ale również nie wszędzie.

Sytuacja baryczna

Nad Rosją znajduje się centrum wyżu, który nad północną częścią kontynentu przynosi piękną pogodę, z dużą ilością słońca i stosunkowo wysokimi temperaturami. W norweskim Trondheim oraz szwedzkim Goteborgu odnotowano 27,8 st. C, więc było tam cieplej jak chociażby w Lizbonie, Madrycie, Rzymie i Paryżu. Kolejny wyż, choć znacznie chłodniejszy, rozciąga się nad wschodnim Atlantykiem, a pod jego wpływem będzie chociażby Irlandia, na Półwyspie Iberyjskim oraz w Basenie Morza Śródziemnego. Z kolei od wschodniej części Wysp Brytyjskich, przez Morze Północne, Danię i północne Niemcy, Europę Środkową, Bałkany aż po Morze Czarne rozciąga się obszar niskiego ciśnienia, z ośrodkami nad zachodnią częścią Morza Północnego oraz w północno-zachodniej Polsce. Wpływ na pogodę w naszym kraju będzie miał dzisiaj niż, który znad Pomorza Zachodniego dotrze nad zachodnią część Morza Bałtyckiego. Z tym niżem związany będzie front atmosferyczny rozciągający się od Pomorza, przez Kujawy, Mazowsze, Lubelszczyznę, Podkarpacie i wschodnią część Małopolski. Do większości kraju napłynie dziś chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego z zachodu, ale na krańcach wschodnich jeszcze pozostanie bardzo ciepłe z południowego-wschodu.

W wielu regionach popada i zagrzmi, ale będą też regiony pogodnie

W momencie pisania tego porannego komentarza synoptycznego w pasie oddziaływania frontu atmosferycznego, tj. przez większość Pomorza Zachodniego i północnej części woj. lubuskiego, północy Wielkopolski, południu woj. pomorskiego, Kujawy, Mazowsze, Góry Świętokrzyskie, zachodnią część Lubelszczyzny, Podkarpacie po zachodnią i środkową woj. małopolskiego jest sporo chmur i pada deszcz, gdzieniegdzie silniejszy. Przejaśnia się i rozpogadza oraz jest sucho w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, a także krańcach wschodnich oraz na Śląsku. W centrum zalega spore zachmurzenie, ale nie pada.

Przed południem niewiele się zmieni. Nadal na wschodzie woj. lubelskiego i mazowieckiego, wschodzie woj. podlaskiego, a także na Ziemi Lubuskiej, południu Wielkopolski, Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w centrum oraz w zachodniej części Małopolski sucho, z małym i umiarkowanym zachmurzeniem, tylko na północnym wschodzie oraz w centrum chmur, zwłaszcza piętra wysokiego i średniego, będzie sporo. Poza tym pochmurno i zwłaszcza na Pomorzu, Warmii i Mazurach, zachodzie Podlasia, Kujawach, Warmii, Mazowszu, zachodzie i w centrum woj. lubelskiego, we wschodniej łódzkiego, w Górach Świętokrzyskich, Podkarpaciu czy wschodzie Małopolskiego deszczowo, a lokalnie na Mazowszu, Lubelszczyźnie i południowym wschodzie zagrzmi. Na tym obszarze spadnie średnio od 10 do 20 mm deszczu, a w strefach burzowych 30-40 mm.

Po południu wzdłuż wybrzeża, w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, na Suwalszczyźnie, w północnej i wschodniej kujawsko-pomorskiego, na Mazowszu, zachodzie woj. lubelskiego, w Górach Świętokrzyskich, na Podkarpaciu oraz we wschodniej małopolskiego nadal sporo chmur, ale z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W środowisku wysokiej energii chwiejności termodynamicznej – od 800 do 1500 J/kg – niskiego poziomu kondensacji <1 km oraz sporej wilgotności powietrza rozwijały się będą burze. Warunki kinematyczne: DLS 0-6 km <10 m/s, SRH 0-3 km do 100 m2/s2, LLS 6-10 m/s nie będą zbytnio sprzyjające dla bardzo gwałtownego przebiegu zjawisk, jednak ilość tych zjawisk będzie duża. Na ogół mamy mieć do czynienia z układami wielokomórkowymi, które mogą tworzyć klastry konwekcyjne obejmujące większe obszary. Zważywszy na bardzo słaby przepływ powietrza, a także dużą wodność w pionowym profilu troposfery do 36-38 mm, znów dzisiejsze burze nosić będą poważne zagrożenia podtopieniami (w ciągu godziny wysokość opadów wyniesie nawet 30-40 mm, miejscami więcej), a lokalnie gradem do 2 cm średnicy. Zjawiska burzowe powinny słabnąć od wczesnych godzin wieczornych (po 18:00).

Na ogół spokojnie będzie dzisiaj w większości woj. wielkopolskiego, lubuskiego, Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, Ziemi Łódzkiej, południu woj. podlaskiego, wschodzie mazowieckiego oraz wschodnich krańcach lubelskiego – tu sporo pogodnego nieba, a zachmurzenie na ogół umiarkowane.

Nie wszędzie temperatura wzrośnie powyżej 20 stopni

W strefie dużego zachmurzenia i pojawiających się opadów od samego rana, temperatura nie przekroczy dzisiaj 18-20 stopni – tak będzie na Pomorzu, Żuławach, w zachodniej części Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, Podkarpaciu i wschodzie Małopolski, 21-22 st. C miejscami w północnej części woj. pomorskiego oraz na Kujawach, 23-24 st. C w środkowej części Mazowsza, na Śląsku oraz w centrum do 25-27 stopni na Podlasiu, Mazurach, wschodzie woj. mazowieckiego, Lubelszczyźnie i Roztoczu.

Wiatr na krańcach południowych, w Małopolsce, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, w większości mazowieckiego będzie słaby, poza tym umiarkowany, na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, wschodzie Mazowsza i Lubelszczyźnie nieco silniejszy, w czasie burz porywisty, w porywach do 60 km/h, na północy i wschodzie, z wyjątkiem Pomorza Zachodniego, południowy i południowo-wschodni, poza tym zachodni i północno-zachodni.

Warunki biometeorologiczne w północnej i wschodniej części kraju będą niekorzystne. Obecność frontu atmosferycznego ze sporym zachmurzeniem, opadami deszczu oraz pojawiającymi się burzami sprawi, że u osób wrażliwych na zmianę pogody będą występowały dolegliwości bólowe, senność, znużenie, wystąpią również problemy z koncentracją i skupieniem uwagi oraz wydłużenie czasu reakcji. Przez cały dzień na Śląsku, przed południem jeszcze miejscami na północnym wschodzie, a po południu na Ziemi Lubuskiej, w zachodniej, południowej i środkowej części Wielkopolski, w centrum oraz w zachodniej Małopolsce większa ilość pogodnego nieba sprawi, że pogoda w dniu dzisiejszym nie powinna mieć większego znaczenia na nasze samopoczucie. W trakcie burz wystąpią również objawy niepokoju i rozdrażnienia.

W strefie chmur i opadów odczuwalny będzie chłód i wilgotno, miejscami tylko komfort termiczny. Na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w zachodniej Małopolsce, w centrum, w większości Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej komfort termiczny, a także ciepło, z kolei na wschodzie i Mazurach bardzo ciepło, miejscami wystąpi odczucie parności i duchoty.

W nocy mniej opadów i burz

Wieczorem konwekcja szybko będzie się rozpadać, dlatego występowały będą przejaśnienia i rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu i burze mogą się pojawiać gdzieniegdzie na Warmii i we wschodniej części woj. pomorskiego, we wschodniej kujawsko-pomorskiego, w Górach Świętokrzyskich, Roztoczu i północy woj. podkarpackiego, a w drugiej części nocy w centrum kraju.

Temperatura minimalna wyniesie od 7-8 st. C na Przedgórzu Sudeckim i Podhalu, 9-11 st. C na Kujawach, Pojezierzu Pomorskim, w głębi woj. dolnośląskiego i opolskiego, 12-14 st. C na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w południowej części wielkopolskiego oraz północnej dolnośląskiego, a także na Podkarpaciu, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich i w Małopolsce do 15-16 st. C w centrum, na Warmii i Mazurach oraz krańcach wschodnich.

Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu południowo-zachodni i południowy, poza tym wschodni i północno-wschodni.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

7 myśli na temat “Prognoza pogody na czwartek: dużo chmur, ale będą też chwile ze słońcem. Uwaga na ulewy i burze

  1. A ja trochę z innej ballady. Włoski superwulkan Campi Flegrei dosłownie się „wściekł”. Ziemia trzęsie się tam właściwie bez przerwy i padają rekordy siły wstrząsów – np. w ub. poniedziałek 4,4 Magnitudo (bł. określanym w mediach, jako skala Richtera – tej już się nie używa).

    Polubione przez 1 osoba

  2. u mnie nwm ile spadło ale ziemia dostała największy opad od wielu tygodni a nawet miesięcy padał deszcz normalny nie ulewny więc w ziemię wsiąkło dużo wody powietrze pachnące czyste wkoncu jest super w weekend kolejne burze i po weekendzie 😜😜😜😁🤟

    Polubione przez 1 osoba

  3. Wczorajszego popołudnia po godz. 14.30 nad zachodnią małopolską utworzyły się charakterystyczne granatowe chmury zwiastujące burze,które wygenerowały kilka niewielkich wyładowań atmosferycznych.Jednak w krótkim czasie

    Polubienie

Dodaj komentarz