Prognoza pogody na weekend: bardzo ciepło, słonecznie, ale również z burzami

Temperatury wzrosną nawet do 29 stopni, ale będzie parno i duszno, a przez to niebezpiecznie @pixabay.com

Wielkimi krokami zbliża się koniec tygodnia, czas więc sprawdzić, z jaką pogodą będziemy mieć do czynienia – czy będzie grzmiało i padało, jak ma to już miejsce od dłuższego czasu, czy też nadejdzie bardziej suchy i spokojniejszy okres? Co z temperaturami?

Podczas weekend nad Rosją oraz Skandynawią nadal będziemy mieć do czynienia z rozległymi obszarami wysokiego ciśnienia, które zapewnią w północnej i wschodniej części Starego Kontynentu dużo pogodnego nieba. Ładnie będzie również w Basenie Morza Śródziemnego, Półwyspie Iberyjskim oraz w południowej i zachodniej Francji. Nad resztą kontynentu będzie zalegało sporo wilgotnego, ciepłego i chwiejnego powietrza, w którym łatwo tworzyły się będą chmury kłębiaste z przelotnymi opadami i burzami, a ponadto od Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie, Francję, Alpy, Bałkany po Morze Czarne rozciągał się będzie obszar niskiego ciśnienia. Również Polska będzie w masach powietrza polarnomorskiego napływających z południa i południowego-wschodu.

Sobota, 25 maja

W sobotę na początku dnia prawie w całym kraju będzie pogodnie i sucho, z zachmurzeniem małym, okresami umiarkowanym. Niewielkie prawdopodobieństwo występowania opadów deszczu istnieje jedynie wzdłuż naszej zachodniej granicy. Jednak w miarę upływu dnia, w okolicach godzin południowych – w środowisku wysokiej energii chwiejności termodynamicznej (CAPE) powyżej 1000 J/kg zaczną rozwijać się chmury kłębiaste, które w najróżniejszych miejscach przyniosą przelotne opady deszczu oraz burze, niektóre z gradem oraz silnym wiatrem. Mniej tych zjawisk będzie na Pomorzu, Warmii oraz na południowym wschodzie.

Zjawiska będą miały bardzo podobny przebieg do tych sprzed kilku dni. Ze względu na słaby przepływ powietrza w górnych warstwach atmosfery komórki będą przemieszczały się stosunkowo wolno, nie będą zbyt długotrwale wilgotne, ale będą to tzw. „burze pulsacyjne”, a więc charakteryzujące się nawalnymi opadami nawet do 30-40 mm, opadami gradu do 2 cm średnicy oraz silniejszymi podmuchami wiatru do 70 km/h. Najwięcej tych zjawisk będzie w godzinach popołudniowych, po czym od 17-18:00 zaczną stopniowo zanikać.

Na termometrach zobaczymy od 22-24 st. C na Śląsku, Ziemi Łódzkiej oraz południu i w centrum Wielkopolski, 25-26 stopni ma być na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu, Kujawach, Suwalszczyźnie oraz w zachodniej Małopolsce i Górnym Śląsku do 27-29 st. C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Roztoczu. Najzimniej ma być na wybrzeżu, gdzie z powodu wiatru od strony Bałtyku temperatury raczej nie przekroczą 20 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, południowy i południowo-wschodni.

Niedziela, 26 maja

Tymczasem w niedzielę z samego rana też na ogół sporo pogodnego nieba i sucho, jedynie na północnym wschodzie i północnym zachodzie więcej chmur i możliwe są przelotne opady deszczu. W ciągu dnia w środowisku wysokiej energii chwiejności termodynamicznej przekraczającej 1200-1500 J/kg wypiętrzały się będą chmury burzowe z przelotnymi opadami deszczu, wyładowaniami atmosferycznymi, gradem i silnym wiatrem. Niska prędkość przemieszczania się burz sprawi, że wytwarzane będą wysokie sumy opadów przekraczające nawet 30 mm. Lokalnie grad. Nie mniej w całym kraju od czasu do czasu będzie szansa na słońce.

Temperatura maksymalna wyniesie od 23-25 stopni na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku do 26-28 stopni w głębi kraju. Wysoka wilgotność powietrza sprawi jednak, że zrobi się nieprzyjemnie parno i duszno. Wiatr również nie będzie pomagał – będzie co najwyżej umiarkowany, tylko w czasie burz okresami dość silny i porywisty, południowo-wschodni, podczas burz również zmienny.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

9 myśli na temat “Prognoza pogody na weekend: bardzo ciepło, słonecznie, ale również z burzami

  1. Jaki ten maj jest zyebany, ciagle chłodno od kilku dni prawie codziennie pada. Niech jakiś wyż kontynentalny się utworzy bo bierze ku*wica

    Polubienie

  2. Ciekawe czy zimą też będą burze szkwałowe🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩🌩

    Polubienie

  3. Polało wczoraj porządnie, ale burze przeszły obok. Od wielu, wielu lat mamy spokój w regionie i jest może parę konkretnych burz rocznie, a kiedyś to od wczesnej wiosny do późnej jesieni były. Po burzach można było poznać, że zmieniła się pora roku a teraz już się to nie sprawdza. Co za zmiana! Nie narzekam jednak. Lubiłem burze, ale niestety dawniej często w domy i linie strzelały, więc było niebezpiecznie, a teraz spokój. No i cieplej jest, bo dawniej po burzy zawsze był spory zjazd temperaturowy, a teraz zdarza się, że ciągle zostajemy po ciepłej stronie.

    Polubienie

  4. Jak widać ten tydzień mamy obfitujący w zjawiska burzowe w różnych częściach kraju i jak wskazują prognozy do początku przyszłego tygodnia mogą się jeszcze pojawić. Jak do tej pory u mnie wystąpiła wczoraj słaba i krótkotrwała burza, która głównie spowodowała dość konkretną ulewę. Dziś już jest spokojnie, ale pochmurno momentami zza chmur pojawia się słońce.

    Polubienie

      1. Własnie widzę na radarze że u ciebie leje porządnie Konrad fajnei jakby jeszcze burza razem z deszczem była ale dobre i to

        Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz