Rozpoczęły się zimowe ferie. Jak bezpiecznie je przetrwać?

Dziś dla uczniów z pierwszych czterech województw: mazowieckiego, opolskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe – czas wolny od zajęć lekcyjnych i nauki. Jednak jak ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie jest to bezpieczny okres; niestety zabawy na świeżym powietrzu niekiedy kończą się tragicznie, dlatego przygotowaliśmy kilka porad, jak cieszyć się z zimy, a po przerwie wrócić do szkoły całym i zdrowym.
Jeśli spędzasz ferie w domu…
Dzieci uwielbiają zabawy na mrozie i śniegu – ślizgawki, jazda na sankach czy nartach, rzucanie się śnieżkami. Jako dorośli zadbajmy, aby były to zabawy bezpieczne – by odbywały się w miejscach specjalnie do tego przygotowanych. Nie pozwalajmy jeździć dzieciom na łyżwach na stawach czy jeziorach, chyba że są tam miejsca specjalnie przygotowane i mamy powinność, że grubość lodu jest bezpieczna. Gdy widzimy, że się pod kimś załamał się lód, natychmiast wezwijmy pomoc dzwoniąc pod numer 112. Jeżeli mamy taką możliwość starajmy się pomóc, ale nie wbiegajmy na lód i nie biegnijmy w kierunku osoby zagrożonej. Lód może się załamać. Podczołgajmy się i podajmy przedmiot, którego osoba w wodzie będzie się mogła uchwycić: gałąź, linę, szalik. Kiedy wydostaniemy już poszkodowanego, należy szybko go ogrzać. Przebrać w suche ubranie i podać ciepłe płyny.
Organizując kuligi (wg synoptyków jest szansa, że śnieg pojawi się w całym kraju w połowie przyszłego tygodnia) pamiętajmy, że nie wolno przywiązywać sanek do samochodu, traktora czy quada. Nie wolno także organizować kuligów na drogach publicznych – donosi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Jeśli wyjeżdżasz w góry…
Jeżeli dziecko wypoczywa w górach i jeździ na nartach, należy zadbać o bezpieczeństwo zaopatrując je w kask ochronny. Ponadto, warto także zapoznać naszych podopiecznych z kodeksem narciarskim Międzynarodowej Federacji Narciarstwa, opisującym najważniejsze zasady, jakie obowiązują na stokach. Pamiętajmy także o odpowiedniej odzieży. Powinna być dostosowana do temperatury. Często ubieramy dzieci zbyt ciepło, a paradoksalnie, przegrzanie organizmu może doprowadzić do wychłodzenia. Częściami ciała najbardziej narażonymi na odmrożenia są dłonie i stopy – gdy jest zimno organizm ogranicza w nich przepływ krwi, aby „zaoszczędzić” ciepło. Warto mieć ze sobą drugą parę rękawic, gdyby pierwsza została zgubiona lub przemoczona. Nie należy także zasłaniać twarzy szalem, gdyż pod wpływem oddechu stanie się wilgotny i może przyspieszyć powstawanie odmrożeń. Najlepiej przed wyjściem na mróz posmarować odkryte części ciała (policzki, nos, brodę) kremem ochronnym lub wazeliną.
Zanim wyruszysz w podróż…
Zanim udasz się na zimowiska samochodem, należy dobrze zaopatrzyć swój pojazd. Przed wyruszeniem w podróż należy sprawdzić akumulator, poziom płynu chłodzącego i płynu do spryskiwania szyb, sprawność wycieraczek i hamulców, układ zapłonowy, układ ogrzewania, układ ogrzewania, światła oraz poziom oleju. Jeśli nie zmieniłeś jeszcze opon, a wyruszać w długą jazdę, to koniecznie to zrób. Opony zimowe skutecznie „odprowadzają” śnieg, a przede wszystkim potrafią zachować swoje optymalne parametry w niskich temperaturach.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi również powiadomić najbliższych o swoim wyjeździe, sprawdzić, czy mamy w pełni zatankowany bak. Warto również zaopatrzyć się w apteczkę pierwszej pomocy, wysokoenergetyczny suchy prowiant, termos z gorącym napojem, baterie, grube koce, jeśli utkniemy w korku, do bagażnika nie zapomnij spakować podstawowych narzędzi, tj.: małą łopatę do odgarniania śniegu, klucz do kół, śrubokręt, szczypce, przewody do rozruchu silnika czy łańcuchy do opon. Przed podróżą warto maksymalnie załadować telefon komórkowy i laptop oraz sprawdzić prognozę pogody. Jeśli przewidywane jest nagłe pogorszenie warunków drogowych, warto rozważyć przełożenie jazdy do czasu poprawy pogody.
Gdy utknąłeś na drodze
Zdarza się, że z powodu trudnych warunków meteorologicznych utykamy w korkach. Jeśli tak się stało, to zjedź bądź zepchnij pojazd na pobocze. Nie szukaj pomocy w nieznanym terenie chyba, że pomoc jest widocznej odległości – wędrówka w śniegu wyczerpuje siły, poza można zabłądzić. Na antenie samochodu zamontuj flagę sygnalizacyjną, aby była widoczna dla ratowników. Mając na uwadze zasoby paliwa, racjonalnie ogrzewaj samochód; włączaj silnik okresowo, np. co godzinę na ok. 10 min – już taka częstotliwość zapewni wystarczającą temperaturę wnętrza; WAŻNE – sprawdź, czy rura wydechowa nie jest zakryta śniegiem, aby nie zatruć się spalinami – włączając na postoju silnik w celu ogrzania samochodu, uchyl lekko okno. Co jakiś czas wykonuj delikatne ćwiczenia ruchowe, aby
utrzymać prawidłowe krążenie krwi, unikaj nadmiernego lub zbędnego wysiłku; zimne otoczenie powoduje dodatkowe obciążenia dla serca; nadmierny wysiłek taki jak np. pchanie samochodu może spowodować zdrowotne dolegliwości. Jeżeli w samochodzie przebywa więcej osób powinny się zgromadzić blisko siebie, aby łatwiej utrzymać ciepło,
racjonalnie wykorzystuj zapasy zabrane na drogę.
Ferie potrwają do 25 lutego
Ferie zimowe będą się odbywały w czterech turach. Jako pierwsi (15-28 stycznia) wypoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, następnie (22 stycznia – 4 lutego) z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W trzeciej turze (29 stycznia – 11 lutego) wypoczywać będą dzieci z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Okres zimowych wakacji zamkną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego (12-25 lutego).

13.01.2018 14:22

9 myśli na temat “Rozpoczęły się zimowe ferie. Jak bezpiecznie je przetrwać?

  1. Ale Ty jesteś popierdolony rabczewski… I te twoje komentarze… To ja Ci proponuje wyjechać na Antarktydę tam będziesz miał swój chłód, po chuj siedzisz w pl? Mieli rację lowcyburz że cię wyjechali Ty kurwo z Piotrkowa, jesteś pojebany i idź się jak najszybciej leczyć? Co ty myślisz że rzadzisz pogoda? Ja cię kurwo załatwię z tym twoim blogiem

    Polubienie

    1. Odezwała się CipkazOstrowca vel Ciepłoman vel Ciepłolubna propaganda vel Upałoman vel Adam vel Zbyszek vel Raba vel Władca słonecznej krainy, czyli największy troll internetowy wszech czasów.
      Ty kurwo erotomańska. Żadnego lata nie będzie wybij sobie z tego porażonego słońcem mózgu. Pogoda wraca do normy, koniec z patologiami jakie miały miejsce na przestrzeni 4 ostatnich miesięcy. Wreszcie od lutego będzie przyjemny chłodek i śnieg, dzięki któremu świat będzie piękniejszy, a nie czarny jak w dupie u chujomana. Wypierdalaj do Egiptu tam będzie ci się dupa pocić od upału i będziesz mógł wdychać zapach twojej spoconej śmierdzącej świńskiej dupy. Nie będzie takich patologii jak w zeszłym roku w sierpniu, kiedy przez całe tygodnie było żółte ścierwo i po 30-36 stopni.

      Polubienie

      1. Marzena, zdanie chujomana „Ja Cię załatwię kurwo z tym Twoim blogiem” to już groźba karalna. Zgłoś to odpowiednim organom i niech się wezmą za tego mega-hiper trolla, który od kilku lat bluzga, obraża i złorzeczy ludziom. Czas, żeby to gówno które produkuje wreszcie do niego wróciło!!!! Takie ścierwo nie ma prawa być bezkarne!!!!!

        Polubienie

Dodaj komentarz