Nadchodzi Nagłe Ocieplenie Stratosferyczne. Met Office ostrzega przed surową zimą w styczniu i lutym

Po Nowym Roku Europa może doświadczyć Bestii ze Wschodu, która przyniosła niezwykle zimny początek wiosny na obszarze Starego Kontynentu – przestrzega brytyjskie Met Office, mówiąc o Nagłym Ociepleniu Statrosferycznym (SSW), które powinno pojawić się już w okolicach świąt Bożego Narodzenia.

Fala mroźnego powietrza, która przyniosła rekordowo niskie temperatury w Europie Środkowej w lutym i marcu oraz śnieżyce w Wielkiej Brytanii, Francji, a nawet w Rzymie, zabiła w kilku krajach kilkadziesiąt osób, doprowadziła do zamknięcia szkół i sklepów oraz odcięła od świata tysięcy ludzi. Jedną z przyczyn powstania tak ekstemalnej pogody było rozbicie wiru polarnego zwykle stacjonującego nad Arktyką wywołaną wystąpieniem Nagłego Ocieplenia Stratosferycznego w styczniu. Synopycy obecnie wskazują na pierwsze oznaki powrotu SSW, który może doszczętnie zmienić sytuację pogodową nad Ameryką Północną oraz Europą. Met Office obawia się wystąpienia wyjątkowo niskich temperatur w Europie już po Nowym Roku.

Meteorolog Becky Mitchell z prognoz Exeter powiedziała portalowi Devon Live, że już teraz śledzi możliwość kolejnego wystąpienia Nagłego Ocieplenia Stratosferycznego, co może skutkować kolejnym uderzeniem wiru polarnego, powodującym intensywne opady śniegu.
Zeszłoroczna Bestia ze Wschodu została dokładnie przewidziana na długo przed nadejściem załamania pogody przez Met Office.

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/48413671_1093430234163369_1189322168484233216_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=18b0a0315e2cc6c24fed314916295515&oe=5C8CC8C4
Fot. Meteociel.fr

Jak tłumaczy Marzena Rabczewska, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat Nagłe Ocieplenie Stratosferyczne o wydarzenie, w którym wir polarny odpowiadający za strefową cyrkulację na półkuli zimowej spowalnia lub zmienia się o 180 stopni w ciągu kilku dni. Zmianom towarzyszy wzrost temperatury w stratosferze o kilkadziesiąt kelwinów. W trakcie SSW wiatry na dużych wysokościach nie tylko słabną, ale zmieniają kierunek. W ten sposób do Europy zaczyna płynąć bardzo zimne powietrze ze wschodu, do tego też spada dużo śniegu. Taki okres trwa zwykle od 14 do 20 dni. „Do tej pory nie mieliśmy takiego zjawiska, dlatego zima na razie przebiega stosunkowo normalnie, ale w grudniu rzadko się ono pojawia” – dodaje.

„Na razie nie wiadomo, jak sprawa się rozwinie, ale należy to bacznie obserwować, gdyż SSW zwykle przyczynia się do występowania bardzo chłodnej końcówki zimy i początków wiosny, tak jak miało to miejsce w 2010, 2013 oraz 2018 roku” – podkreśla synoptyk Rabczewska.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat/Devon Live

37 myśli na temat “Nadchodzi Nagłe Ocieplenie Stratosferyczne. Met Office ostrzega przed surową zimą w styczniu i lutym

  1. Marzena nie kompromituj się i nie brnij w to dalej, bo każdy wie, że nie dalej niż w czwartkowy wieczór pisałaś w komentarzach, że Święta będą najmroźniejsze od kilkunastu lat. Teraz prosisz o dowody. No żesz ku.wa. To, co piszesz w komentarzach to też jest część Twojego bloga.

    Polubienie

    1. Fakt, faktem, to prawda w komentarzach taka wzmianka padła, ale to nie było oficjalne opracowanie pogody. I choć podajesz przykład, to nie zapominaj jednak kontekstu. Przeczytaj środowe komentarze. Tam był wpis autora blogu,w którym była mowa, że prognozy idą w dobrym kierunku, lecz przestrzegał, aby się przedwcześnie nie cieszyć, jednak w czwartek była reakcja na chilowe wachnięcie modelu. Zresztą odtwórz sobie od niedzieli przekaz dominujący. Wtopą bym nazwał opracowaną prognozę w artykule. Wiadomo, że pogoda jest rozwojowa. Ale patrzmy na szerszy kontekst.

      Polubienie

      1. Dokładnie, odnoszę się do źródeł, choć jeszcze w czwartek było chwilowe wachnięcie. Chyba nawet w środę pisałem osobiście, by się nie ekscytować chwilowym wachnięciem i sam pisałem aby na „hurra”, poczekać, bo jak się nakręcicie, tak po 2 dniach z powodu powrotu do jesiennych świąt będzie buczenie i lament.- Co do dzisiejszych faktów miałem 100% racji, zresztą sami zobaczcie do wpisu z przed 2 dni. Czyli idzie wg mojej teorii. Z przed kilku dni również pisałem, że wyż może nie zdołać utrzymać swojej pozycji i zacznie odpuszczać pola dla Niżów. I praktycznie kilka dni temu żadne modele tego nie przewidywały. Sami widzicie, że idzie logicznie myśleć i ustalać możliwe zdarzenia. Co nie jednokrotnie podkreślam. Niektórzy nazywają takie umiejętności jasnowidzeniem. Ale to nie jasnowidzenie, tylko logiczne i realne myślenie. To nie ma nic wspólnego z umiejętnościami nadprzyrodzonymi. To zwykła ludzka intuicja. Gdybym miał dostęp do takich modeli co autor bloga, to chyba również byłbym dobry w prognozowaniu. No ale pozostanę jednak skromnym komentującym laikiem.

        Polubienie

    2. @Kamil Mam wrażenie ,że wiele osób ma problem z czytaniem ze zrozumieniem.Jestem stałym bywalcem tego bloga i zapewniam,że nigdzie w artykule nie było mowy o białych świętach a wręcz przeciwnie sytuacja pogodowa do dzisiejszego miała być niepewna z prawdopodobieństwem ciepłych świąt.https://krolowasuperstarblog.wordpress.com/2018/12/09/przed-nami-wreszcie-biale-boze-narodzenie/
      Faktem jest, że autor tego bloga w komentarzach opisywał prognozy ,ale oparte na podstawie różnych modeli które takie prognozy przedstawiały,a nie swoich własnych analizach pogodowych i to jest znacząca różnica.Lukas dobrze to wszystko wyjaśnił.

      Polubienie

      1. Ale komentarze też są częścią tego bloga i ludzie widząc je traktują je jako niejaki prognostyk. Więc szanujący się przepowiadacz pogody nie powinien nic przesądzać nawet w komentarzach i nie wprowadzać ludzi w błąd.

        Polubienie

      2. Tylko autor bloga w niczym nie przesądzał w tych komentarzach natomiast odnosił się do modeli które prognozowały taką nieprawdziwą prognozę.Teraz masz oficjalną prognozę na święta i na tej podstawie możesz krytykować czy autor w tym przypadku będzie miał rację lub nie. Na tym polega ta różnica.

        Polubienie

  2. Nie chce wam nic mówić ale Grudzień dalej jest ciepły za pierwszą połowę i nic nie wskazuje żeby zleciał do normy, dodatkowo jak przywali ciepłem w 3 dekadzie to już śmiało można powiedzieć że 6 Grudzień z rzędu bez prawdziwej zimy

    Polubienie

  3. W Toruniu teraz rzecz jasna bez śniegu, a nad ranem jutro ma spaść raptem 2 cm śniegu 😂😂😂😂😂😂😂 do tego nie wiadomo czy wogóle spadnie, tak ogólnie to ten SSW napewno naprze nad Amerykę Płn. A jeżeli naprze nad Polskę to da w dzień – 7°C (na wschodzie) bez śniegu i tyle w Toruniu – 3 stopnie i to na 10 dni i tyle z zimy będzie tak leje na tą pogodę, że nic mnie bardziej nie rozśmiewało 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂 A moi dziadkowie to już wogóle mają bekę i nazywają tą pogodę przedwiośniem, a mają odpowiednio 63 i 65 lat xddd

    Polubienie

  4. Nie bestia ze wschodu tylko piękna zima ze wschodu. Bestia to by była, gdyby nas atakowała plaga jakichś niebezpiecznych zwierząt i chorób

    Polubienie

  5. A ja powiem tak przyjdzie to przyjdzie ten wir nic tego nie zmieni, myślę że prędzej czy później dodali ostro. Martwi mnie tylko to żeby przed mrozem pojawił się duży śnieg, bo w przeciwnym razie rolnicy wymeczeni letnia suszą, dodatkowo mogą stracić uprawy zimowe. A to byłby dramat. Więc nie warto się kłócić tylko trzymać kciuki, żeby w koncu była pokrywą śnieżną, bo to ona jest zimą najważniejsze, a nie mróz.

    Polubienie

  6. Tu trzeba zaznaczyć fakt, że nie zawsze rozpad wiru polarnego powodował mrozy w Europie. Często kierował się w stronę USA, a u nas płynęły kolejne wilgotne i ciepłe Niże. Nie mniej jednak,kiedy skieruje się w naszą stronę, to będzie piździć!
    Obawiam się małej pokrywy śnieżnej, jeśli skieruje się w naszą stronę. Podobnie jak na przełomie lutego i marca tego roku.

    Polubienie

      1. Daniel, mam na myśli to,że nie zawsze w minionych latach rozpad wiru przyczyniał się mroźnej zimy w Europie, choć też jestem skłonny ku tezie, że wir tym razem może dmuchnąć zimnem w Europę.

        Polubienie

  7. Dziś w Poznaniu padał symboliczny śnieg, temperatura dobiła prawie do 1 s. C na plusie, teraz jest już ujemna. Liczę, że styczeń przyniesie normalną zimę.

    Polubienie

  8. Dobrze, że SSW w tym roku przyjdzie we właściwej porze a nie jak rok temu, czyli w połowie lutego. Gdyby pojawił się wir polarny o podobnej sile co rok temu to moglibyśmy mieć poniżej -15 C w dzień, nie mówiąc już o nocach. Rok temu długo były podtrzymywane wielkie opady śniegu do prawie pół metra. Nagle te opady zostały zepchnięte na S, ale za to pojawiła się na froncie konwekcja z godzinną śnieżycą i świata nie było widać.

    Polubienie

      1. Gość, ale to prawda. MB też się potrafi pomylić. Przykład – prognoza tygodniowa z minionej niedzieli, a szczególnie weekend 15-16 grudnia. Każdemu pomyłki się zdarzają i każdy ma prawo się pomylić.

        Polubienie

    1. @Mason,odnośnie listopada, to było sformułowanie odnośnie temperaturowych skoków, nie było wprost napisane o średniej miesięcznej, była mowa ogólna o zmianie wzorca pogodowego nad Europą, zresztą przeczytaj prognozę z 1 września i chyba 19 października, ale 2 daty to mogę się mylić o kilka dni, bo patrzyłem i weryfikowałem kilkanaście dni temu. To Tomasz Leszczyński wprost zapowiadał zimny listopad, chyba pomyliłeś autora zarzutów.

      Polubienie

      1. @Gośćc,spoko, bez przyczyny nic nie zacznę, oto możesz być spokojny. Zresztą sam wiesz. Także na luzie.

        Polubienie

  9. Przynajmniej mam nadzieję na normalne uderzenie zimy już na początku stycznia. Ale ja na razie nie będę się jeszcze nabierał tak samo jak z grudniem. Teraz ładnie sypie u mnie

    Polubienie

Dodaj komentarz