Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach, „dwójka” na Babiej Górze

Lawina w górach
Trudna pogoda wysoko w górach

Z powodu intensywnych opadów śniegu, a także wichur, które przechodziły minionej doby nad obszarem naszego kraju, w Tatrach i Babiej Górze wzrosło zagrożenie lawinowe. Poruszanie się po górach wiąże się z dużym ryzykiem, w związku z czym zarówno TOPR, jak i GOPR apelują o rozwagę.

Od poniedziałkowego wieczora w Tatrach, powyżej 1 700 m n.p.m. obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego – poinformowały służby Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poniżej tej wysokości zagrożenie lawinowe jest umiarkowane i określane jako drugi stopień.

W takiej sytuacji należy podkreślić, że trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, iż wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy dodatkowym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach również bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk występują liczne oblodzenia – jest bardzo ślisko, w związku z czym TOPR zaleca zabrać ze sobą raczki oraz kijki. Spod śniegu miejscami występują kamienie. W dodatku odczuwalny jest silniejszy i porywisty wiatr.

Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Zagrożenie lawinowe wzrosło również na Babiej Górze. GOPR-owcy poinformowali, że umiarkowane zagrożenie lawinowe w szczególności występują na stromych stokach, głównie w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez bardzo silny wiatr, który osiągał nawet 100 km/godz. Jak wyjaśnili we wtorek w komunikacie, do podniesienia stopnia zagrożenia lawinowego skłoniły ich niedawne opady śniegu oraz silny wiatr. Dotychczas obowiązywał tam najniższy, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Zagrożone to przede wszystkim żleby, kotły, zagłębienia terenu, ale również strome miejsca, gdzie poniedziałkowe opady nagromadziły się na starej, twardej warstwie.

„Bardzo silny wiatr buduje nawisy oraz gromadzi śnieg za przełamaniami terenu w formie tzw. desek słabo związanych ze starą warstwą. Ze względu na zmienne kierunki wiatru miejsc niebezpiecznych należy się spodziewać na różnych wystawach” podali ratownicy.

Pierwszy stopień zagrożenia oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. — Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach — informuje GOPR.

Pokrywa śnieżna w patiach szczytowych Babiej Góry wynosi ok. 70 cm. W miejscach nawianych jest go znacznie więcej. Szlaki turystyczne są nieprzetarte. Warunki turystyczne są trudne. Ratownicy podali, że we wtorek wiatr ma osłabnąć do 50 km na godz., ale ma być mroźno, zwłaszcza wysoko w górach. Od czwartku znów spodziewane są opady śniegu.

„W masywie Pilska także możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin przy bardzo niestabilnej pokrywie śnieżnej w stromych wklęsłych formacjach terenowych znajdujących się w kopule szczytowej. Głównie dotyczy to małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu” – podało GOPR.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali.

Źródło: PAP/Przyroda, Pogoda, Klimat

Dodaj komentarz