Prognoza pogody na niedzielę: sporo deszczu na północnym wschodzie, nad resztą kraju opady głównie przelotne. Będzie chłodno

Uwaga! Na północy i w Kotlinach Sudeckich znów możliwe przygruntowe przymrozki @pixabay.com

Po dwóch cieplejszych dniach, w sobotę ponownie zrobiło się zimno, do tego wiał silny wiatr, który potęgował odczucie chłodu, a w regionach północnych, zachodnich i centralnych pojawiały się przelotne opady deszczu. W niedzielę również trzeba będzie pamiętać o cieplejszych ubraniach, ponieważ temperatury nie przekroczą 18-19 stopni, a na północnym wschodzie znajdą się takie miejsca, gdzie zobaczymy maksymalnie 10-12 stopni! Do tego okresami silniej powieje, choć wiatr nie powinien być aż tak dokuczliwy jak miało to miejsce wczoraj.

Sytuacja baryczna

Pogoda typowo październikowa, mająca niewiele wspólnego z porą roku, jaką mamy w kalendarzu, związana jest z obszarami niskiego ciśnienia, które obejmą wschodnią część kontynentu – od europejskiej części Rosji po Ukrainę. Nie warto również pomijać roli słabego układu wyżowego, który dotrze dziś nad północne Niemcy. Taki rozkład ciśnienia sprzyja adwekcji zimnych i wilgotnych mas powietrza polarnomorskiego znad Skandynawii. Kolejne niże znajdują się nad Wyspami Brytyjskimi oraz zachodnią Francją, gdzie również dzisiaj popada i zagrzmi.

Nie wszędzie pojawi się słońce

Od samego rana na Warmii i Mazurach, Podlasiu i północno-wschodniej części Mazowsza panuje pełne zachmurzenie i występują opady deszczu. W ciągu dnia w tej części kraju zmian pod względem pogody praktycznie się nie spodziewamy – niedzielę spędzimy w domu ze względu na niską temperaturę, deszcz i brak słońca.

Na pozostałym obszarze w momencie pisania tego komentarza synoptycznego zachmurzenie mamy umiarkowane, okresami duże. Gdzieniegdzie na wschodzie, w centrum, wschodzie i północy Wielkopolski oraz na Pomorzu Zachodnim pada deszcz. W dzień na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, a także na wybrzeżu środkowym powinno być pogodnie i sucho. Nad resztą kraju również słońce będzie się pokazywać, ale na Pomorzu Zachodnim, na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, w centrum, w północnej części woj. śląskiego, w Górach Świętokrzyskich oraz na Podkarpaciu i wschodzie Małopolski mogą występować przelotne opady deszczu, ale nie powinno być ich dużo.

Poniżej 20 stopni

Jak już wcześniej pisaliśmy, nie ma co liczyć na zbyt wysokie temperatury. W tak zwanym najcieplejszym momencie dnia zobaczymy maksymalnie od 10-12 stopni w rejonie Półwyspu Helskiego, w województwie warmińsko-mazurskim, 13 stopni na Podlasiu i wybrzeżu środkowym, 15-17 stopni w głębi kraju do 18-19 stopni na Kujawach, miejscami na Mazowszu, na Dolnym i Górnym Śląsku oraz w Małopolsce. Wiatr na zachodzie i Pomorzu umiarkowany, na pozostałym obszarze okresami silniejszy, północno-zachodni i zachodni, na Suwalszczyźnie pod koniec dnia zacznie skręcać na północno-wschodni.

Warunki biometeorologiczne na północnym wschodzie, a także w pasie od Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, centrum, w Górach Świętokrzyskich, Roztoczu i Podkarpaciu, czyli generalnie tam, gdzie występować będą opady deszczu, będą niekorzystne, co u osób wrażliwych na zmianę warunków meteorologicznych objawi się m.in. rozdrażnieniem, sennością, dolegliwościami bólowymi oraz problemami z koncentracją. Poza tym na krańcach południowych, Kujawach oraz Pomorzu biomet będzie raczej neutralny dla naszego samopoczucia.

Dominować będzie odczucie chłodu, a w północno-wschodniej części kraju również zimno i wilgotno. Silniejszy wiatr sprawi, że temperatura odczuwalna będzie niższa od wskazań termometrów.

Noc pogodniejsza, na północy możliwe przygruntowe przymrozki

Nadchodząca noc będzie na ogół pogodna, z bezchmurnym niebem lub zachmurzeniem małym. Jedyny wyjątek będą stanowiły dzielnice wschodnie – zwłaszcza województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, gdzie chmur będzie więcej i tam może słabo jeszcze popadać, chociaż nad ranem na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku pojawią się chmury piętra wysokiego. Najzimniejszy poranek będziemy mieć na Pomorzu Gdańskim, Kotlinie Jeleniogórskiej i częściowo we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, gdzie temperatura spadnie do zaledwie 1-3 stopni, a przy gruncie do -2-0 stopni. 4-5 stopni będzie na Kujawach, w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku, 6-7 stopni na krańcach zachodnich, w centrum, w Małopolsce i Podkarpaciu do 8-10 stopni na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Roztoczu. Wiatr słaby i umiarkowany, z północy i północnego-zachodu, w końcu okresu na zachodzie skręcający na wschodni.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

3 myśli na temat “Prognoza pogody na niedzielę: sporo deszczu na północnym wschodzie, nad resztą kraju opady głównie przelotne. Będzie chłodno

  1. Nie sprawdzi się prognoza Twojej Pogody o bardzo deszczowej końcówce maja. W jedynym z wpisów pokazali odsłonę GFS, która pokazywała mega opady, zwłaszcza na południu i zachodzie Polski. Dobrze, że na razie nie widać jakiejś druzgocącej fali upałów. U mnie dzisiaj rześko, bardzo przyjemnie, tylko dalej sucho jak cholera. Wczorajszy wiatr wszystko osuszył to co napadało.

    Polubienie

    1. Ws. artykułu Ja bym to nie nazwał chłodem tylko lodówką. Jak na tę porę roku jest za bardzo zdecydowanie za zimno oraz nie brakuje niskich sum opadów. Jeśli końcówka maja się sprawdzi w sprawie chłodów to cała wiosna wyjdzie grubo poniżej normy wieloletniej. Święta Wielkanocne w kurtkach mimo że późno wypadły w tym roku. Przed nim incydent śnieżny w pobliżu Niedzieli Palmowej. Burz tragicznie mało jak na część sezonu 2022 r.
      Pozdrawiam: https://meteo13.blogspot.com/

      Polubienie

Dodaj komentarz