Odpalili petardy mimo zakazu. Smog powrócił do Nowego Delhi

Jednak sytuacja jest o wiele lepsza niż w tym samym czasie na przestrzeni czterech lat

Mieszkańcy Nowego Delhi obudzili się we wtorek i zastali toksyczny smog, który pojawił się po tym jak obchodzący Diwali przeciwstawili się zakazowi odpalania petard i ryzykowali więzienie, by hucznie świętować coroczne hinduskie święto światła.

Według międzynarodowej agencji monitorującej jakość powietrza – IQAir – szkodliwe cząsteczki PM 2.5 podskoczyły do 350 w indeksie jakości powietrza – ponad trzy razy więcej niż miało to miejsce dzień wcześniej.

Pomiar dla cząstek stałych – tak małych, że mogą wnikać głęboko w płuca i przedostawać się do krwiobiegu – był ponad 23 razy większy od zalecanego dziennego maksimum ustalonego przez Światową Organizację Zdrowia. W drugiej części poranka odczyt dla PM 2,5 zmniejszył się do 145 mikrogramów na metr sześc., co oznacza, że był 10 razy wyższy od limitu WHO.

Raport IQAir z 2020 roku wykazał, że 22 z 30 najbardziej zanieczyszczonych miast świata znajduje się w Indiach.

W zeszłym miesiącu New Delhi wprowadziło zakaz sprzedaży i używania petard, a ponadto ogłosiło, że osobom łamiącym zakaz grozi do sześciu miesięcy więzienia. Jednak wielu z około 20 milionów mieszkańców indyjskiej stolicy udało się zakpić fajerwerki, a następnie odpalić je we wczesnych godzinach wieczornych.

Jednak nadawca NDTV poinformował, że poziom zanieczyszczenia w Delhi po poniedziałkowych obchodach Diwali był najniższy od czterech lat. Święto wypadło w tym roku stosunkowo wcześnie, przy stosunkowo łagodnej pogodzie.

Szef Delhi Arvind Kejriwal podkreślił, że mieszkańcy „ciężko pracowali”, dzięki czemu pojawiły się zachęcające rezultaty. „Ale jest jeszcze druga do przebycia” – napisał na Twitterze we wtorek na początku dnia.

Diwali jest obchodzone mniej więcej w tym samym czasie, kiedy rolnicy w sąsiednich stanach wypalają ścierniska po swoich zbiorach. Dym z petard łączy się zimą z pożarami w gospodarstwach rolnych, emisjami przemysłowymi i samochodowymi, tworząc toksyczny koktajl, który jest obwiniany za olbrzymią liczbę przedwczesnych zgonów.

Raport Lancet z 2020 roku wskazał, że prawie 17,5 tys. osób zmarło w Delhi w 2019 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza. W całej Azji Południowej przeciętna osoba żyłaby pięć lat dłużej, gdyby poziomy drobnych cząstek stałych spełniały normy WHO – wynika z czerwcowego badania University of Chicago’s Energy Policy Institute.

Źródło: AFP

Dodaj komentarz