Prognoza pogody na wtorek: zimno, wietrznie i w wielu regionach również mokro. W nocy miejscami przymrozki

Na termometrach od 5-6 st. C na Pomorzu do maksymalnie 14 st. C na Śląsku i Mazowszu @pixabay.com

W poniedziałek nastąpiły spore zmiany, zwłaszcza na termometrach. Na południu i częściowo w centrum nie brakowało chmur, z których padało, okresami dość mocno. Pod koniec dnia znad Niemiec przewędrowała kolejna strefa chmur z opadami i burzami, która w nocy przemieszczała się w głąb kraju, słabnąc na aktywności (konwekcyjnej). Z zachodu napłynęło zimniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego, dlatego temperatura wróciła do kwietniowej normalności – w Ustce mieliśmy 8,6 st. C, a w Łebie 8,9 st. C. Z kolei najcieplej było w Nowym Sączu – 18,4 st. C, gdzie jeszcze pozostało trochę ciepłego powietrza polarnomorskiego. Dzisiaj na termometrach będzie maksymalnie 14 stopni, ale na Pomorzu, gdzie będzie padało i pochmurno przez cały dzień, słupki rtęci pokażą tylko 5-6 st. C.

Sytuacja baryczna

Nad środkowym Atlantykiem znajduje się centrum układu wysokiego ciśnienia, który zapewni dzisiaj sporo pogodnego nieba w południowej Francji, na Półwyspie Iberyjskim oraz na Balearach. Ładnie i bardzo ciepło będzie w południowej części Rosji, nad Morzem Czarnym, we wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego oraz nad Grecją. Tymczasem od zachodniej części Rosji, przez Kraje Nadbałtyckie po południową część Bałtyku rozciąga się wielocentryczny obszar niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych, które przynoszą na przeważającym obszarze Europy sporo chmur i opadów. Dzisiaj pogodą w naszym kraju rządziły będą dwa ośrodki niskiego ciśnienia – jeden z centrum nad środkową częścią wybrzeża, w pobliżu Ustki, a także pograniczu Królewca i Litwy. W północnych regionach kraju oraz przez większość dnia również na południowym wschodzie we znaki dadzą się fronty atmosferyczne, z chmurami i opadami. Z zachodu napływało będzie chłodne powietrze pochodzenia polarnomorskiego.

Sporo opadów, ale będą też miejsca ze słońcem

W momencie tego porannego komentarza synoptycznego, na Pomorzu Zachodnim i Gdańskim, północnych krańcach woj. kujawsko-pomorskiego, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz we wschodniej części woj. mazowieckiego występują ciągłe opady deszczu i jest pochmurno. Na pozostałym obszarze występują już przejaśnienia i rozpogodzenia, ale gdzieniegdzie występują również opady przelotne, jednak nie jest ich zbyt wiele.

Przed południem na Pomorzu, w północnej części woj. warmińsko-mazurskiego oraz w większości woj. podlaskiego nadal będzie pochmurno i mokro, aczkolwiek w północno-wschodnich regionach naszego kraju do południa powinno się już wypogodzić, a opady zanikną. Kolejna strefa opadów z pochmurnym niebem będzie występowała na Roztoczu, Podkarpaciu i częściowo w Małopolsce. W Tatrach możliwy śnieg. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane, ale bliżej godzin około południowych w zachodnich województwach Polski, kiedy zwiększy się pionowy gradient temperatury, zaczną rozwijać się komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu, a lokalnie nawet drobnym gradem.

Po południu nadal dużo chmur z opadami deszczu na Pomorzu, Żuławach, a spore zachmurzenie będzie dominowało również na Kujawach i w północnej części woj. wielkopolskiego i lubuskiego. Dużo chmur piętra wysokiego i średniego będzie również na wschodzie i południu woj. mazowieckiego, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, Górnym Śląsku i w Małopolsce, ale tam ma być raczej sucho. Nadal będzie padało na krańcach południowym wschodzie. Na pozostałym obszarze pogoda w kratkę – raz więcej słońca, ale także więcej chmur. W środowisku podwyższonej energii chwiejności do 150-200 J/kg tworzyły się będą komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami, głównie deszczu, jednak nie wykluczamy również – z racji obniżonej izotermy 0 st. C do około 1000-1250 m n.p.m. również drobnego gradu. Miejscami może również zagrzmieć.

To nie będzie ciepły dzień

Dzisiaj w ciągu dnia tylko 5-6 stopni zobaczymy na Pomorzu oraz 7-9 st. C na Żuławach, w północnej części woj. warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i lubuskiego, a także na Podhalu i w Bieszczadach do 11-13 st. C na pozostałym obszarze. Miejscami na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz na Mazowszu do 14 st. C. Wiatr niestety dość silny, okresami wręcz porywisty, jedynie na krańcach południowo-wschodnich oraz na północy woj. pomorskiego słaby i umiarkowany. W regionach Polski północnej, zachodniej i środkowej porywy mogą osiągać do 55-65 km/h, a do południa na wybrzeżu zachodnim i środkowym powieje nawet do 70-80 km/h, zachodni i południowo-zachodni, na południowym wschodzie i po południu na wybrzeżu oraz po południu północnym zachodzie północno-zachodni i północny.

Warunki biometeorologiczne niekorzystne. Spore zachmurzenie, opady, silny wiatr sprawią, że u osób wrażliwych występowały będą dolegliwości bólowe, senność, znużenie, problemy z koncentracją, wydłużenie czasu reakcji, a z powodu silnego i porywistego wiatru możemy odczuwać niepokój i rozdrażnienie, itd. W ciągu dnia nie zapomnijmy o założeniu kurtki, ponieważ w ciągu dnia będzie odczuwalne zimno, a temperatura odczuwalna zostanie obniżona z powodu wysokiej wilgotności powietrza, opadów i silnego wiatru.

W nocy pojawią się przymrozki, ale nie wszędzie

W pierwszej części nocy na wybrzeżu, a także na południu woj. podlaskiego, w większości mazowieckiego, Ziemi Łódzkiej, wschodzie i południu woj. wielkopolskiego, w centrum, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu pogodnie i sucho, z umiarkowanym zachmurzeniem, jedynie w Bieszczadach jeszcze popada. Na Warmii i Mazurach, północy, Kujawach, północy i zachodzie Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym Śląsku, a początkowo również na Pojezierzu Pomorskim dużo chmur z opadami deszczu.

W drugiej połowie nocy mokro będzie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Ziemi Lubuskiej, w większości Wielkopolski, Kujawach, północy woj. mazowieckiego oraz początkowo na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Przelotne opady możliwe są na wybrzeżu. Sucho, z małym i umiarkowanym zachmurzeniem będzie również na wschodzie, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce, Górnym Śląsku, a także w głębi Pomorza, północy i zachodzie Wielkopolski i Kujawach, a także nad ranem na Ziemi Lubuskiej, w centrum woj. wielkopolskiego oraz na Warmii i Mazurach czy Podlasiu.

Temperatura minimalna wyniesie od 0-2 st. C miejscami na Pomorzu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, Podkarpaciu, a także gdzieniegdzie w Małopolsce (w wielu miejscach przygrutnowe przymrozki do -3/-1 stopni) do 3-5 st. C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy, zachodzie i w centrum północny i północno-zachodni, poza tym południowo-zachodni.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

6 myśli na temat “Prognoza pogody na wtorek: zimno, wietrznie i w wielu regionach również mokro. W nocy miejscami przymrozki

  1. Michał Tusk ma nowe stanowisko. „Odsyłam do rzecznika”

    Od kwietnia Michał Tusk pracuje jako główny specjalista w Departamencie Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego na Pomorzu. Syn premiera nie komentuje sprawy i odsyła nas do rzecznika.

    Jak skomentują sprawę będziński i bytomski? Czy to ma być uśmiechnięta i sprawiedliwa Polska? Gdzie stołki dostaje bliska rodzina rządzących?

    Polubienie

      1. Władzę żeby przejąć to cię obchodziło, a jak panuje nepotyzm w twojej ukochanej partii to umywasz ręce…

        Polubienie

Dodaj komentarz