Wzrosło zagrożenie pożarowe w lasach. Gdzie sytuacja jest najbardziej niebezpieczna?

Tylko w niedzielę jednostki PSP brały udział przy 45 pożarach lasów @OSP Biskupce

Wystarczyło zaledwie kilka dni bez deszczu, z silniejszym wiatrem, a także wyższymi temperaturami, by wilgotność ściółki leśnej obniżyła się do zaledwie kilkunastu procent, a ryzyko pożarowe w większości kraju utrzymuje się na bardzo wysokim lub wręcz ekstremalnym poziomie. W najbliższych dniach wcale nie będzie lepiej, ponieważ przewidujemy kontynuację suchej pogody, z temperaturami sięgającymi, a nawet przekraczającymi 25 stopni C.

Jak poinformował Instytut Badawczy Leśnictwa, w poniedziałek o godzinie 13:00 na przeważającym obszarze występowało duże zagrożenie pożarowe, jedynie na Pomorzu, gdzie temperatury mamy nieco wyższe, a także w Małopolsce oraz Podkarpaciu – ze względu na wzrost wilgotności względnej – po weekendowych opadach deszczu – zagrożenie jest średnie lub niskie.

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB), w poniedziałek w godzinach od 14:00 do 16:00 bardzo wysokie zagrożenie pożarowe istnieje w zachodniej i północnej części woj. łódzkiego, w większości woj. mazowieckiego, na północy Lubelszczyzny, zachodzie woj. podlaskiego oraz południu i w centrum warmińsko-mazurskiego. Na północnym zachodzie Mazowsza – w rejonie Płocka – zagrożenie jest wręcz oceniane jako ekstremalne.

Jednak z każdym kolejnym dniem sytuacja będzie ulegała pogorszeniu. IMGW ocenia, że we wtorek bardzo wysokie zagrożenie pożarowe występować ma w szczególności na zachodzie, w centrum, Mazowszu, Lubelszczyźnie, południu Podlasia i Roztoczu. Z kolei ekstremalne ryzyko ma występować na Dolnym Śląsku, zachodzie woj. opolskiego, południu i wschodzie wielkopolskiego oraz na zachodzie woj. łódzkiego. W miejscach obowiązywania bardzo wysokiego i ekstremalnego zagrożenia pożarowego wilgotność ściółki leśnej spadnie do zaledwie kilku procent, więc wystarczy jedynie iskra, by doszło do zapłonu.

Prognozowane zagrożenie pożarowe w lasach w dniu 30-04-2024 r. w godz. od 14:00 do 16:00 @IMGW

W ostatnich dniach strażacy podejmują kilkadziesiąt interwencji dziennie do palących się lasów oraz traw. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że tylko w niedzielę jednostki Państwowej Straży Pożarnej prowadziły działania przy 47 pożarach lasów. Do jednego z największych pożarów doszło w niedzielę w gminie Mosin w północnej części woj. lubuskiego, gdzie do akcji gaśniczej skierowano m.in. Straż Leśną, samolot gaśniczy, dwa zastępy z OSP Witnica oraz JRG Kostrzyn. W tym samym dniu spłonęło kilkadziesiąt hektarów lasu w miejscowości Kobylnica.  Do akcji natychmiast skierowano zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Biskupicach oraz OSP Kobylnica, wspierane przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 3 z Poznania.

Niska wilgotność sprzyja również pożarom traw. Od początku roku w całym kraju gaszono ponad 3 tys. traw i nieużytków rolnych – na samym Podkarpaciu takich akcji podjęto ponad pół tysiąca.

Niestety, jak szacuje straż pożarna do większości pożarów przyczynia się sam człowiek, na przykład poprzez nieostrożne wypalanie trawy, niedogaszanie wyrzucanych papierosów, ale w przypadku szczególnie trudnych sytuacji spowodowanych wielodniowym brakiem opadów wystarczy nawet iskra z rury wydechowej pojazdu, by pojawił się ogień.

Przewidywane na najbliższe dni wysokie temperatury oraz dalszy brak opadów sprawią, że bardzo wysoki stopień zagrożenia lawinowego utrzyma się, a nawet zostanie rozszerzony na pozostałe regiony kraju.

Instytut zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych. „Wystąpienie w ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru (nawet od »niewinnego« niedopałka papierosa), ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się” – czytamy w ostrzeżeniu. Prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.

Aktualny stan zagrożenia pożarowego lasu określany na podstawie parametrów: wilgotność ściółki w drzewostanie sosnowym III klasy wieku na siedlisku Bśw, wilgotności względnej powietrza oraz współczynnika opadowego. Określany w terminie od 1.03. do 30.09. Pomiary dokonywane są o godzinie 9 i godzinie 13. Stopień 0 oznacza brak zagrożenia, stopień 1 – zagrożenie małe, stopień 2 – zagrożenie średnie, stopień 3 – zagrożenie duże. Stopień zagrożenia pożarowego ustalany jest dla strefy prognostycznej.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat/IBL

Jedna myśl na temat “Wzrosło zagrożenie pożarowe w lasach. Gdzie sytuacja jest najbardziej niebezpieczna?

Dodaj komentarz