Wieczór wciąż głośny od grzmotów. Gdzie jest burza?

Aktywność burzowa nad Polską, 24.05.2024 r. godz. 21:28 @Blitzortung

Po bardzo burzowym dniu, który przyniósł wiele wyładowań atmosferycznych połączonych z intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem, a nawet opadami gradu, wieczorem aktywność konwekcyjna zgodnie z naszymi prognozami słabnie, ale mimo wszystko wciąż pojawiają się takie miejsca, gdzie grzmi i pada. Gdzie warto zachować ostrożność i jak długo mogą utrzymać się burze?

Jak poinformowała o godzinie 21:20 Paulina Jędrzejak, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat, grzmi i błyska się na obszarze sześciu województw, tj.:

  • lubuskie: Krosno Odrzańskie;
  • zachodniopomorskie: Czaplinek, Szczeclinek, okolice Mirosławca;
  • pomorskie: Czarne, Chojnice, Osieczna, Czersk;
  • kujawsko-pomorskie: Tuchola;
  • warmińsko-mazurskie: Biskupiec, Jeziorany;
  • podkarpackie: Stalowa Wola, Rudnik nad Sanem.

Burze nie mają już tak gwałtownego przebiegu, jak jeszcze kilka godzin temu. Opady gradu już nie występują, porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h, a jeszcze towarzyszą im intensywniejsze opady. Dane telemetryczne pokazują, że największy opad minionej godziny (między 20:00 a 21:00) wystąpił na stacji w Zielonej Górze – 12,9 mm.

Wszystko wskazuje na to, że ostatnie burze powinny zaniknąć do północy. Z kolei opady deszczu do 02:00-03:00 występowały będą na Pomorzu Zachodnim.

———————————————————————————————————-

Aktywność burzowa wydaje się powoli słabnąć, ale zwłaszcza w północnej części woj. wielkopolskiego oraz na Kujawach rozległy klaster burzowy nadal niesie ze sobą gwałtowne zjawiska. Jak poinformowała Paulina Jędrzejak, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat o godzinie 19:30 grzmiało w następujących województwach i miastach:

  • kujawsko-pomorskie: Nieszawa, Aleksandrów Kujawski, Toruń, Bydgoszcz, Inowrocław, Gniewkowo, Żnin, Szubin, Barcin;
  • wielkopolskie: Janowiec Wielkopolski, Kłecko, Gniezno, Oborniki, Rogoźno, Wielichowo, Wolsztyn;
  • lubuskie: Nowa Sól, Nowe Miasteczko;
  • podlaskie: Białystok, Czarna Białostocka;
  • pomorskie: Dzierzgoń, Skórcz.

Grzmi miejscami również w Bieszczadach.

Najbardziej gwałtowne zjawiska występują w strefie oddziaływania klastra burzowego, który rozciąga się od środkowej części woj. kujawsko-pomorskiego po środkową wielkopolskiego. Towarzyszą im silniejsze porywy wiatru do 65 km/h, ulewne opady deszczu, a miejscami również może padać drobny grad. Najsilniejszy godzinny opad (między 18 a 19) odnotowano na stacji pomiarowej w Grabiku – 16,2 mm i Słupcy – 11,8 mm. Z kolei największą trzygodzinną sumę opadów odnotowano w Woli Książęcej – 39,5 mm oraz Toruniu – 25,1 mm.

Aktywność burzowa jeszcze się utrzyma przez kilka nadchodzących godzin, zwłaszcza w północno-zachodniej części kraju.

———————————————————————————————————-

Aktualnie – jak wskazuje Artur Kędzierski, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat, burze prawdopodobnie osiągają swój szczyt. O godzinie 17:20 burze przechodziły m.in.:

  • kujawsko-pomorskie: Toruń, Rypin, Brodnica, Lipno, Brześć Kujawski, Radziejów, Izbica Kujawska;
  • wielkopolskie: Witkowo, Września, Zagórów, Gostyń, Pogorzela, Borek Wielkopolski, Jarocin, Pyzdry, Mirosław, Pleszew, Stawiszyn, Turek, Tuliszów, Koźminek, Kalisz, Dąbie, Kłodawa;
  • łódzkie: Sieradz, Poddębice, Grabów, Przedbórz, Kamieńsk, Żarów;
  • podlaskie: Sejny;
  • lubuskie: Nowe Miasteczko;
  • dolnośląskie: na północ od Bolesławca.

Największym zagrożeniem ze strony burz są opady deszczu i gradu. Ten ostatni pada w szczególności w Wielkopolsce oraz w zachodniej części woj. łódzkiego, gdzie odbiciowość na radarach sięga 55-60 dBZ. W dodatku przez województwo wielkopolskie sunie charakterystyczny wał chmury z południa na północ zwiastujący nadejście silnego i porywistego wiatru mogącego osiągać nawet 70 km/h.

———————————————————————————————————-

Aktywność burzowa wyraźnie wzrosła w stosunku do ostatniej naszej aktualizacji. Jak poinformował Artur Kędzierski o godz. 15:50 błyskało się i grzmiało m.in.:

  • kujawsko-pomorskie: okolice Nieszawy, Golub-Dobrzynia, Brześcia Kujawskiego oraz Kruszwicy;
  • łódzkie: Piotrków Trybunalski, Wolbórz, Tomaszów Mazowiecki, Tuszyn, Grabów, Osjaków, Wieruszów, Radomsko, Pajęczno;
  • śląskie: Kłobuck, Kalety, Kalety;
  • wielkopolskie: Ostrów Wielkopolski, Grabów nad Prosną;
  • dolnośląskie: Milicz;
  • świętokrzyskie: Sędziszów, Busko-Zdrój, Kazimierza Wielka;
  • małopolskie: Proszowice, Miechów, Pińczów, Limanowa;
  • mazowieckie: Glinojeck

Sporo komórek konwekcyjnych tworzy się również nad Warmią i Mazurami, Podlasiem i północną częścią woj. mazowieckiego, więc w każdym momencie i tam mogą pojawić się wyładowania. Jednak zdecydowanie najbardziej gwałtowne zjawiska przechodzą na układzie wielokomórkowym rozciągającym się od południowo-wschodniej części woj. wielkopolskiego, przez północną opolskiego i śląskiego, w południowo-zachodniej łódzkiego po północną małopolskiego i świętokrzyskiego.

Burzom towarzyszą bardzo intensywne opady deszczu, lokalnie pojawia się również grad – na pograniczu woj. małopolskiego i świętokrzyskiego odbiciowość przekracza nawet 60 dBZ, więc właśnie tam prawdopodobieństwo gradu jest największe. Ponadto występują ulewne opady deszczu – na przykład w Mirkowie (wielkopolskie) ostatni opad godzinny wyniósł 21,6 milimetrów.

Przestrzegamy również przed silnym i porywistym wiatrem dochodzącym do nawet 70 km/h.

——————————————————————————————————-

Jak powiedział Artur Kędzierski, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat o godzinie 13:20 grzmiało w takich województwach i miastach jak:

  • opolskie: Lewin Brzeski, Kluczbork, Dobrodzień, Krapkowice, Kędzierzyn Koźle, Olesno;
  • śląskie: Pyskowice, Imielin;
  • małopolskie: Imielin, Brzeszcze, Andrychów, Chrzanów, Wadowice, Bochnia, Zakopane, Szczawnica, Nowy Sącz;
  • podkarpackie: Bircza, Dynów, Brzozów;
  • lubelskie: Lubartów.

Odbiciowość komórek burzowych wskazuje, że burzom towarzyszą obfite opady deszczu, a w miejscach powyżej odbiciowości 60 dBZ również grad. Ten ostatni występuje w rejonie Zatoru, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic, Oleśnicy, a także w woj. podkarpackim.

O występowaniu opadów nawalnych świadczy fakt, że godzinna wielkość opadu na stacji w Polanie Chochołowskiej między 12 a 13:00 wyniosła 16,8 mm, z kolei w Bulowicach (woj. małopolskie) 10,5 mm. Lokalnie sumy opadów są jeszcze wyższe i mogą przekraczać 20 milimetrów. Do tego uwaga na silny, okresami porywisty wiatr osiągający 60 km/h.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

25 myśli na temat “Wieczór wciąż głośny od grzmotów. Gdzie jest burza?

    1. Ta burza zgasła, ale była słyszalna.

      Od Włocławka szykuje się 5. komórka burzowa – aktywna elektrycznie, dobudowana do wielkopolskiego MCS-a.

      Polubione przez 1 osoba

      1. Potężna burza gradowa na szczęście tylko „musnęła” miasto, ale widziałem jej złowrogi ciemnozielony kolor i pioruny na tegoż tle. Deszcz tylko tu był i duży strach. Niestety, Solec Kujawski i wschodnia Bydgoszcz dostały od tej komórki „wciry”.

        Jutro i w niedzielę znowu burze.

        Polubienie

  1. Jak na razie zachodnia małopolska w tym tygodniu odnotowała bardzo słabe wyładowania atmosferyczne. Te burze szybko się rozpadają i głównie pojawiają się krótkotrwałe ulewne i intensywne deszcze.

    Polubienie

  2. I właśnie kurwa brakuje nam takich właśnie klastrów burzowych który jest Tera w Polsce gdyby takich było u nas więcej w tym sezonie to burze by łapało więcej miejsc

    Polubienie

  3. Bardzo ciepła powinna pozostać Skandynawia, nawet tam często będzie między 25 czy 30 stopni, niekiedy ponad 30 stopni. Tam może anomalia wzrastać nawet powyżej 5 stopni względem normy dla tego obszaru.

    Polubienie

  4. GFSyf od wczorajszych aktualizacji po dzisiejsze wg mnie rozmywa się z realnymi prognozami. Radzę nie brać tych aktualizacji na poważnie. Wg mnie rozpoczęła się era wyżu kontynentalnego w tym skandynawskiego. Niże powinny być zatrzymywane nad Europą zachodnią i południowo zachodnią. Polska przez najbliższe tygodnie powinna pozostać w dodatnich anomaliach. 1 dekada czerwca mimo wcześniejszych sygnałów sprzed kilku tygodni powinna być w naszym bantustanie cieplejsza o ponad 2 do 3 stopni niż wynika to z normy 90′-2020.

    Polubione przez 1 osoba

  5. Konradzie – Toruń notuje już 2. burzę dzisiaj. Od poniedziałku odnotowałem do teraz 9 TSRA. A Ty? Ile masz już burz za ten tydzień w Połańcu?

    Polubienie

      1. Ta komisja nie jest ani cwana,ani sprytna,skoro nie potrafi sobie poradzić z Kaczyńskim.

        Polubienie

      1. A kto mówi o strategu? To jest inteligentny facet,który umie sobie radzić z takimi miernymi komisjami.

        Polubienie

Dodaj komentarz