Superpotężny wyż skandynawski może przynieść wyjątkowo zimny luty i opóźni wiosnę w Europie

Choć już w grudniu zwłaszcza w północnej i wschodniej Europie będziemy mieć parę poważniejszych incydentów zimowych, najprawdopodobniej zima na naszym kontynencie rozgości się na dobre w lutym. Meteorolodzy prognozują bowiem powstanie potężnego skandynawskiego wyżu, który podobnie jak miało to miejsce w 2013 roku porządnie zmrozi Europę od Rosji po Wyspy Brytyjskie i Francję.

Jak tłumaczą synoptycy portalu AccuWeather, pierwsza część zimy w Europie, a więc grudzień i częściowo styczeń będą stosunkowo łagodne. To wszystko przyczyna aktywniejszej niż zwykle cyrkulacji zachodniej, która przyniesie więcej sztormów i cieplejszych mas powietrza znad Atlantyku. „Nie można jednak wykluczyć dwóch większych fal zimna, które przyniosą również opady śniegu do Skandynawii, Krajów Nadbałtyckich, częściowo Europy Środkowej, Wschodniej i Bałkanów w grudniu” – zaznaczył meteorolog Tyler Roys. „Styczeń będzie miesiącem przejściowym, a pora na zimne dni przyjdzie w lutym” – powiedział Roys. System wysokiego ciśnienia znad Skandynawii i północno-zachodniej Rosji uciszy wichury w Europie w drugiej połowie zimy i przyniesie zimny początek wiosny.

„Zimne masy powietrza polarnokontynentalnego znad Syberii poprzez Rosję, a następnie Europę Środkową będą osiągać Wyspy Brytyjskie, w tym Anglię i Szkocję, w rezultacie przynosząc niższe temperatury” – powiedział Roys. „O ile zeszłoroczny luty w Wielkiej Brytanii był wyjątkowo ciepły, z temperaturami średnio o 3 stopnie wyższymi w stosunku do normy wieloletniej, ten ma być średnio o stopień chłodniejszy, a co za tym idzie będzie to najchłodniejszy luty od pięciu lat. W 2013 roku śnieżyce i mróz paraliżowały życie mieszkańcom Wysp Brytyjskich, wtedy też zaczęły pojawiać się apokaliptyczne wizje portali express.co.uk czy dailymail.co.uk o nadciągającej epoce lodowcowej. W tym roku sytuacja może się powtórzyć.

Jednak najbardziej mróz da popalić mieszkańcom środkowej i wschodniej części kontynentu. „O ile luty i marzec w Skandynawii i północnej Rosji będą łagodne, o tyle w pasie od środkowej Rosji i Ukrainy, przez kraje Europy Środkowej aż po Francję temperatury mogą być niższe o 2-3 stopnie w stosunku do średniej 1981-2010” – przewiduje Roys. Dodatkowo chłodne masy powietrza będą spływać nad północne akweny Morza Śródziemnego, przyczyniając się do powstania zaburzeń i kształtowania układów niżowych. Te wędrując w kierunku północnym i północno-wschodnim przyniosą okresy obfitych opadów śniegu

25 myśli na temat “Superpotężny wyż skandynawski może przynieść wyjątkowo zimny luty i opóźni wiosnę w Europie

      1. Picek, to ktoś inny. A zimy będzie mniej, niż się spodziewałem. Grudzień jedynie fale zimna, a nie cały 😀 Od połowy lutego do może połowy marca, a i to może się zmienić 😀 Ważne, że styczeń będzie bardzo ciepły 😀 Haha zapomnij o trzymiesięcznych mrozach 😀

        Polubienie

      2. Pierd..l się KICKOWA szmato i będzie zima czy ci się to podoba czy nie i pierd..sz KICEK vel PICEK wiem ze próbujesz mnie wyprowadzisz z równowagi i nie dam się twoim sztuczką.

        Polubienie

      1. Marzena, a co z zimą która ma przybyć w okolicach 20 listopada . Ponoć widać ją na horyzoncie czego potwierdzeniem mają być modele synoptyczne .

        Polubienie

      2. Żadnej zimy w listopadzie nie będzie, co najwyżej krótki incydent. Potężny wyż rosyjski powstanie po 15. listopada, który będzie pompował do nas bardzo ciepłe powietrze znad Morza Śródziemnego, zima uderzy tylko na zachodzie kontynentu.

        Polubienie

  1. Szczerze mówiąc to różnie może być np wyż może przesunąć się w listopadzie w rejon islandi lub skandynawi.Narazie jak teraz mamy wyż na wschodzie ale nie oznacza to że nie powstanie inny w listopadzie.Prognozy zmieniają się cały czas.

    Polubienie

  2. Ciekawi mnie ta prognoza na zimę. Z tej powyższej wnioskuje, że styczeń do połowy może być względnie ciepły, a II połowa stycznia, luty i marzec (tak do połowy marca) mroźna zima. Marzena też tak uważasz??

    Polubienie

  3. Bajki… Niby dlaczego miałby się wytworzyć wyż na tak długo? Mnóstwo niejasności.. taką prognozę można na wiele sposobów przerobić i dopisać do niej własną teorię, że się znowu trafiło i miało rację.. Wynika z tego chociażby, że już część stycznia mogłaby być zimna. W tym roku nikt tak naprawdę nic nie wie. Ciekawe czy pszczoły wiedziały… Pogoda na pewno będzie zmienną jednak z tendencją do ochładzania, a później także gwałtowniejszych ataków zimy, które odczuje cały kontynent. Według mnie jednak nie w sposób stały.. nie w tym roku. (Chyba)

    Polubienie

Dodaj komentarz